Копія
Іменем України
Справа № 2а-2010/11/0123
24.10.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Привалової А.В.,
суддів Лядової Т.Р. , Курапової З.І.
секретар судового засідання Козирєва Т.С.
за участю сторін:
представника відповідача, ОСОБА_2, довіреність №749/02-22 від 23.06.2011
розглянувши апеляційну скаргу Чорноморської селищної ради на постанову Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Єрохіна І.В.) від 18.07.11 у справі № 2а-2010/11/0123
за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)
до Чорноморської селищної ради (вул.Кірова, 19, смт.Чорноморське, Чорноморський район, Автономна Республіка Крим, 96400)
треті особи:
ОСОБА_4 (АДРЕСА_2)
ОСОБА_5 (АДРЕСА_3)
ОСОБА_6 (АДРЕСА_4)
про визнання протиправною бездіяльності та спонукання вчинити певні дії
Постановою Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим від 18.07.2011 позов ОСОБА_3 задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Чорноморської селищної ради щодо не прийняття рішення по заяві ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про затвердження технічної документації по землеустрою, яка підтверджує розмір земельної ділянки площею 0,0720га для обслуговування існуючого любительського причалу по АДРЕСА_5 з послідуючим наданням в оренду строком на 49 років.
Зобов'язано Чорноморську селищну раду на найближчий сесії розглянути заяву ОСОБА_3 по суті та прийняти рішення про затвердження або відмову в затвердженні технічної документації по землеустрою, яка підтверджує розмір земельної ділянки площею 0,0720га для обслуговування існуючого любительського причалу по АДРЕСА_5 з послідуючим наданням в оренду строком на 49 років.
Стягнуто з відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 3,40грн.
Не погодившись з судовим рішенням Чорноморська селищна рада звернулась до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права.
У судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити за наведеними в скарзі мотивами.
Інші особи, що беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи у відсутність позивача та третіх осіб, визнаючи достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивач на підставі договору дарування від 08.08.2007 реєстр.№3007 є співвласником нерухомого майна -нежитлових будівель по АДРЕСА_5 Право власності зареєстровано КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії»10.10.2007, про що свідчить витяг з реєстру реєстрації прав власності на нерухоме майно №16226617.
Рішенням 56-ї сесії 5-го скликання Чорноморської селищної ради від 26.08.2010 №4691 надано дозвіл ОСОБА_3 та іншим співвласникам на складання технічної документації по землеустрою, що підтверджує розмір земельної ділянки площею 0,0720га для обслуговування існуючого любительського причалу по АДРЕСА_5, з послідуючим наданням в оренду строком на 49 років.
Пунктом 2 зазначеного рішення Чорноморська селищна рада зобов'язала ОСОБА_3 та інших співвласників надати до Чорноморської селищної ради технічну документацію по землеустрою для розгляду і затвердження у встановленому законом порядку.
30.11.2010 позивач разом з іншими співвласниками звернувся до Чорноморської селищної ради з заявою про затвердження складеної технічної документації та передачі земельної ділянки у оренду строком на 49 років.
Як вбачається з матеріалів справи, дане питання виносилось на пленарні засідання Чорноморської селищної ради 6-го скликання 5-ї сесії від 14.01.2011, 6-сесії від 25.02.2011 та 9-ї сесії 31.05.2011, однак відповідного рішення прийнято не було.
Відсутність будь-якого рішення відповідача про розгляд заяви позивача про затвердження технічної документації та надання земельної ділянки у оренду на 49 років стало підставою для звернення позивача із даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що бездіяльність відповідача по не розгляду по суті зави позивача є протиправною, не відповідає закону і порушує права позивача.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та способом, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органом місцевого самоврядування є сільська, селищна, міська рада, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Статтею 6 цього Закону передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування (у тому числі у оренду), відповідно до якого надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
За цим порядком відповідний орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Пунктом 11 статті 123 Земельного кодексу України передбачено право оскарження до суду відмови органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду.
Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції і виключно на пленарних засідання місцевих рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частина 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначає, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок -не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рада у межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Отже, законодавством передбачено, що єдиним способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії на її пленарному засіданні.
Виходячи з аналізу наведених законодавчих норм слідує, що саме орендодавець, яким є Чорноморська селищна рада, розглядає питання щодо надання земельної ділянки у оренду з прийняттям відповідного рішення, оскільки виключно до компетенції відповідної ради, а не її окремих депутатів, як помилково вказує відповідач у своїй апеляційній скарзі, законом віднесено вирішення цих питань.
Не прийняття Чорноморською селищною радою будь-якого рішення з цього питання не є виконанням Чорноморською селищною радою обов'язків, покладених на неї статтею 16 Закону України «Про оренду землі», статтями 123, 124 Земельного кодексу України та пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", і свідчить про протиправну бездіяльність.
Наведені приписи земельного законодавства не надають право органу місцевого самоврядування -Чорноморській селищній раді не розглядати взагалі заяву позивача про затвердження технічної документації і передачі земельної ділянки у оренду. Навпаки, приписи статті 123 Земельного кодексу України встановлюють обов'язок орендодавця - відповідної ради розглянути надану на затвердження технічну документацію з прийняттям відповідного рішення.
Однак, в порушення пункту 34 частині 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 123, 124 Земельного кодексу України відповідач не виконав вимоги закону щодо обов'язковості розгляду земельних питань на пленарних засіданнях ради, заяву позивача по суті не розглянув, будь-якого рішення за наслідками такого розгляду не прийняв.
Таким чином, за встановлених обставин справи колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. 159, 195, 196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Апеляційну скаргу Чорноморської селищної ради - залишити без задоволення.
2. Постанову Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим від 18.07.11 у справі № 2а-2010/11/0123 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 31 жовтня 2011 року.
Головуючий суддя підпис А.В.Привалова
Судді підпис Т.Р.Лядова підпис З.І.Курапова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.В.Привалова