Копія
Іменем України
Справа № 2а-1974/11/2770
07.11.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лядової Т.Р.,
суддів Курапової З.І. , Привалової А.В.
секретар судового засідання Равза Р.Р.
за участю сторін:
представник позивача, Приватного підприємства "Євротранс"- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
представник відповідача, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України- ОСОБА_2, довіреність № б/н від 23.06.11;
розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Євротранс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (головуючого судді Водяхіна С.А., суддів: Кравченко М.М., Майсак О.І.) від 03.08.11 у справі № 2а-1974/11/2770
за позовом Приватного підприємства "Євротранс" (вул. П'янзіна 38, м.Севастополь, 99002)
до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України (пр. Перемоги, 14, м.Київ, 01135)
про визнання дій протиправними та скасування постанови,
У червні 2011 року Приватне підприємство "Євротранс" звернулось з адміністративним позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України, в якому просив визнати дії Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України в особі Територіального управління м. Севастополя щодо організації, додержання строків та порядку проведення рейдових перевірок, відображення в акті рейдової перевірки № 232697 від 06 травня 2011 року порушень вимог закону з боку позивача, недотримання встановленого порядку застосування фінансової санкції - неправомірними, та скасувати постанову начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті ОСОБА_3 від 17 травня 2011 року № 0111967 про застосування до Приватного підприємства “Євротранс” фінансових санкцій у розмірі 1 700,00 гривень.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 03.08.2011 року у задоволенні позовних вимог Приватного підприємства "Євротранс" до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України про визнання дій протиправними та скасування постанови - відмовлено.
На зазначене судове рішення від позивача надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Представник відповідача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи сповіщений у встановленому законом порядку, причин неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи у відсутність нез'явившегося представника позивача, визнаючи достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Судом першої інстанції встановлена та підтверджується матеріалами справи, що від 06 травня 2011 року Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у м. Севастополі на площі Ушакова м. Севастополя згідно з графіком проведення рейдових перевірок у м. Севастополі в період з 06 травня 2011 року по 08 травня 2011 року, затвердженим начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у м. Севастополі, проведена рейдова перевірка додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства під час перевезення пасажирів автомобільним транспортом.
При перевірці автомобіля марки БАЗ А-079.14, номерний знак НОМЕР_1, що належить Приватному підприємству “Євротранс” та який здійснював перевезення пасажирів за маршрутом № 137 “площа Ушакова -Зоряний берег” у м. Севастополі, встановлено надання послуг з порушенням вимог статті 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: без схеми маршруту, розкладу руху, таблиці вартості проїзду.
Вказаний факт документально зафіксований актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 06 травня 2011 року, номер бланку 232697.
Водій зазначеного транспортного засобу відмовився від будь-яких пояснень та підписання акта перевірки, про що зроблена відмітка в акті.
На письмову вимогу директора Приватного підприємства “Євротранс” від 12 травня 2011 року за вих. №115, Територіальнім управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у м. Севастополі 31 травня 2011 року копія акта перевірки від 06 травня 2011 (номер бланку 232697) видана під розписку уповноваженій особі Приватного підприємства “Євротранс” .
На підставі вказаного акта перевірки Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у м. Севастополі прийнята постанова від 17 травня 2011 року №0111967 про застосування до Приватного підприємства “Євротранс” фінансових санкцій відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” у розмірі 1700,00 грн.
Статтею 3 Закону України “Про автомобільний транспорт” встановлено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до статті 6 Закону України “Про автомобільний транспорт” державний контроль за дотриманням автомобільними перевізниками законодавства про автомобільний транспорт здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. Планові перевірки здійснюються не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти. Позапланові перевірки здійснюються лише на підставі надходження в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки поданих фактів та виконання припису про порушення цього законодавства. Не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху. При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначається постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.
Пунктами 12, 13 Порядку №1567 встановлено, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіку. Графік проведення рейдових перевірок складається територіальним управлінням Інспекції з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, та інших обставин.
Судом першої інстанції вірно визначено, що територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України, яким у даному випадку є територіальне управління Головавтотрансінспекції у м. Севастополі, мають право проводити планові, позапланові та рейдові перевірки щодо дотримання автомобільними перевізниками законодавства про автомобільний транспорт. При цьому рейдові перевірки можуть проводитися на підставі щотижневого графіку відносно всіх транспортних засобів на певних ділянках доріг та маршрутах без зазначення конкретного автомобільного перевізника. За результатами перевірок складаються відповідні акти, в яких фіксуються встановлені факти порушень діючого законодавства. Порядком №1567 не передбачено складання акту за формою згідно з додатком 3 у декількох екземплярах та вручення копії акту водію або іншому представнику перевізника.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії посадових осіб територіального управління Головавтотрансінспекції у м. Севастополі щодо проведення 06 травня 2011 року на підставі щотижневого графіку та завдання на перевірку рейдової перевірки транспортних засобів на зупинці “площа Ушакова” у м. Севастополі, де перевірялися різні транспортні засоби, які перевозили пасажирів, за ознакою знаходження транспортних засобів у конкретному місці (пункті маршруту), а не за ознакою належності до того чи іншого суб'єкта господарювання, повністю узгоджуються з вимогами вказаних норм законодавства, а тому посилання позивача на порушення відповідачем порядку проведення перевірок є безпідставним.
Судом першої інстанції вірна встановлена правомірність дій відповідача щодо відображення в акті рейдової перевірки від 06 травня 2011 року № 232697 даних про порушення автомобільним перевізником вимог ст. 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: надання послуг з регулярних перевезень без схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 34 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів.
Статтею 39 вказаного Закону України “Про автомобільний транспорт” передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Здійснення перевезення пасажирів автобусним маршрутом загального користування у межах міста може відбуватися лише на підставі двох документів: або на підставі тимчасового розпорядження органа виконавчої влади у межах строку, встановленого відповідним дозволом - у разі відкриття автобусного маршруту, який не має паспорта; або на підставі договору, укладеного між організатором конкурсу та його переможцем, - у разі встановлення відповідного маршруту та проведення конкурсу. При цьому, у розумінні вказаних норм законодавства, документи, які необхідні для регулярних пасажирських перевезень, зокрема паспорт та схема маршруту, розклад руху, можуть бути визнані легітимними, якщо вони складені та затверджені на підставі належним чином оформленого договору або відповідного дозволу.
Матеріали справи не містять доказів наявності під час проведення перевірки паспорту автобусного маршруту № 137, договору на здійснення перевезень пасажирів автобусним маршрутом № 137 загального користування або відповідного дозволу на здійснення цих перевезень.
Посилання представників позивача у якості підтвердження правомірності здійснення перевезень по маршруту № 137 на дозволи Севастопольської міської державної адміністрації на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, оригінали яких були оглянути у ході судового розгляду та копії приєднані до матеріалів справи, а також на протокол № 1 від 14 січня 2009 року засідання конкурсного комітету на перевозку пасажирів автомобільним транспортом загального користування Севастопольської міської державної адміністрації, відповідно до якого членами конкурсного комітету прийнято рішення про збереження до проведення конкурсів статус-кво перевізників, які раніше здійснювали перевезення за договорами з замовниками перевезень, не можуть бути взяти до уваги, так як, строк дії зазначених дозволів був встановлений до 31 грудня 2008 року, тобто на час проведення перевірки термін дії дозволів закінчився, а протокол засідання комітету органу виконавчої влади не є документом, який надає право на здійснення перевезень автобусним маршрутом загального користування, а діюче законодавство щодо встановлення порядку здійснення перевезень не містить у собі такого поняття як “збереження статус-кво перевізників”.
Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 25 січня 2011 року № 70-р “Про призначення тимчасового автомобільного перевізника на автобусному маршруті “Зоряний берег -Орлівка -Фруктове -Інкерман -5 км Балаклавського шосе -пл. Ушакова”, на яке посилається позивач, також судом до уваги не приймається, оскільки зазначене розпорядження не стосується маршруту № 137 та термін дії його закінчився 24 квітня 2011 року.
Рішенням сесії Севастопольської міської Ради від 18 січня 2011 року № 154 була затверджена мережа маршрутів загального користування на території міста Севастополя, у тому числі маршрут № 137 “пл. Ушакова -Зоряний берег”, у зв'язку з чим Севастопольською міською державною адміністрацією був оголошений конкурс на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування на міські маршрути. Засідання конкурсного комітету було призначено на 15 квітня 2011 року.
Судом першої інстанції безперечно встановлено, що переможця у зазначеному конкурсі не визначено. Договір з Приватним підприємством “Євротранс” на перевезення пасажирів автобусним маршрутом загального користування № 137 “пл. Ушакова -Зоряний берег” укладено не було, тимчасовий дозвіл -не видавався.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Вивчив наявні докази, в їх сукупності, судова колегія дійшла до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, підстав для задоволення апеляційної скарги судовою колегією не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Євротранс" - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (головуючого судді Водяхіна С.А., суддів: Кравченко М.М., Майсак О.І.) від 03.08.11 у справі № 2а-1974/11/2770 за позовом Приватного підприємства "Євротранс" до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України про визнання дій протиправними та скасування постанови - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 14 листопада 2011 р.
Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова
Судді підпис З.І.Курапова підпис А.В.Привалова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.Р.Лядова