ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
19 січня 2012 року 16:59 № 2а-18536/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Білецькій О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом ОСОБА_1
до Голосіївського районного управління Головного управління Міністерства
внутрішніх справ України в м.Києві
про визнання бездіяльністю протиправною та зобов'язання провести реєстрацію
місця проживання
Головуючий суддя Винокуров К.С.
Секретар судового засідання Білецька О.В.
Представники сторін :
від позивача ОСОБА_2 за дов. від 08.11.2011 р.
від відповідача ОСОБА_3 за дов. № 53/1543 від 12.04.2011 р.
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про зобов'язання Голосіївського районного управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м.Києві про визнання бездіяльності відповідача, який неправомірно відмовив в реєстрації проживання за адресою: АДРЕСА_1 протиправною та зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 та поставити у паспорті позивача штамп, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою суду від 16.12.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі за зазначеним позовом та призначено судовий розгляд справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачку не прописали в квартирі АДРЕСА_1 в якій остання проживала з 1987 р., а лише по АДРЕСА_1,якого в даний час не існує.
Представник відповідача в своїх письмових запереченнях зазначив, що оскільки реєстрація місця проживання була здійснена на підставі ордеру виданого правлінням Київської швейної фабрики «Желань»на ліжко-місце у вказаному гуртожитку для вирішення спірних правовідносин та отримання обґрунтованої відповіді позивачу було рекомендовано звернутися до Голосіївської районної в м.Києві державної адміністрації.
Розглянувши подані документи і матеріали позивачем, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ОСОБА_1 з 21.07.1987 р. працювала на дослідно-технічний фабриці ім.Горького в якості швачки та проживала в будинку готельного типу за адресою: АДРЕСА_1 за який сплачувала комунальні послуги.
Відповідно до копії сторінок паспорта (10-11 сторінка) 19.02.1993 р. відділом внутрішніх справ Залізничного райвиконкому, ОСОБА_1 поставили штамп згідно якого вона була прописана за адресою -АДРЕСА_1 гуртожиток та помилкового не вказали в якій кімнаті прописана позивачка.
11.02.1998 р. на підставі правління Київської швейної фабрики «Желань»з проходженням профспілкового комітету ОСОБА_1 був виданий ордерна койко-місце в кімнату АДРЕСА_1, у якій позивачка вже проживала 10 років.
Позивачка наголошує, що працівники міліції Залізничного райвідділу м.Києва у паспорті поставили помилково два штампи від однієї дати -19.02.1993 р. Перший штамп, що позивачка прописана по АДРЕСА_1, другий штамп, що позивачка зареєстрована по АДРЕСА_1, який є фіктивним, оскільки Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні», а саме положення про реєстрацію громадян, був прийнятий лише 11.12.2003 р., а в штампі стоїть дата -19.02.1993 р.
Відповідно до статті 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” (надалі -Закон) реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
30.08.2011 р. позивачка звернулася із заявою до начальника Голосіївського РУ ГУ МВС України в м.Києві про те, що 19.02.1993 р. ОСОБА_1 не прописали в квартирі АДРЕСА_1 в якій проживала з 1987 р., а лише по АДРЕСА_1, якого в даний час не існує.
Листом від 08.09.2011 р. № 53/х-2927 начальника Голосіївського РУ ГУ МВС України в м.Києві Терещук О.Д. повідомлено, що згідно даних картотеки АБ та ЖЕК № 107 позивачка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
Як зазначив представник позивача в судовому засіданні, позивачка неодноразово зверталася у паспортний відділ міліції з проханням поставити штамп в паспорт, що позивачка зареєстрована по АДРЕСА_1, проте це привело до позитивних результатів.
Також у адміністративному позові та у судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_2 зазначив, що неодноразово звертався із заявою до начальника паспортного відділу Голосіївського РУ Пастух О.Д. щодо проставляння штампу, проте такі вимоги були проігноровані.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року № 985 “Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні” затверджено зразки документів, які необхідні для проведення реєстрації місця проживання громадян.
У затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року № 985 “Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні” зразку заяви про реєстрацію місця проживання наведений перелік підстав для реєстрації місця проживання заявника - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи.
Відповідно до статті 58 Житлового кодексу Української РСР на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Ордер на жиле приміщення -це документ встановленого зразка, який підтверджує право особи на зайняття жилого приміщення.
Як вбачається з копії Ордеру на житлову площу в гуртожитку від 11.02.1998 р. на підставі рішення Правління фабрики та згідно з Профсоюзним комітетом, ОСОБА_1 було надане право на заняття житлової площі в гуртожитку № 1 по АДРЕСА_1, який був отриманий позивачкою 09.12.1999 р.
В матеріалах справи відсутні документи, які підтверджують те, що вказаний ордер був визнаний недійсним у встановленому статтею 59 Житлового Кодексу Української РСР порядку.
Також суд приймає до уваги наявні в матеріалах справи документи, які підтверджують факт проживання ОСОБА_1 в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1, а саме -копія витягу з карточки прописки, копія картоеки адресного бюро ГУ МВС України в м.Києві.
Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити, що ордер на житлову площу в гуртожитку № 1 від 11 лютого 1998 року є достатньою правовою підставою для реєстрації місця проживання Позивача за адресою: АДРЕСА_1
У ст. 10 Закону зазначено, що у разі внесення під час реєстрації помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов'язаний на підставі поданих особою або її законним представником достовірних відомостей внести необхідні зміни до реєстраційного обліку протягом семи днів.
Як встановлено судом, позивач та представник позивача неодноразово зверталися із заявою до начальника паспортного відділу Голосіївського РУ щодо проставляння штампу, проте такі вимоги були проігноровані.
Таким чином, судом вбачається, що відповідачем при проставлені штампу було допущено помилку -не вказано номер квартири НОМЕР_1, яка підлягає виправленню шляхом проставлення штампа із зазначенням номеру квартири.
У частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено обґрунтованість підстав щодо незняття особи з реєстраційного обліку за місцем проживання.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково -а саме, зобов'язати відповідача зареєструвати ОСОБА_1 та поставити у паспорті позивача штамп, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративний суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). В даному випадку відповідачем не враховано цілий ряд обставин, які мають значення для прийняття рішення щодо можливості надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 128, 158-163, 254 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Зобов'язати Голосіївське районне управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м.Києві зареєструвати ОСОБА_1 та поставити у паспорті позивача штамп, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1.
3. В частині іншим позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -02.02.2012.