Постанова від 16.02.2012 по справі 3943/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" лютого 2012 р. Справа № 2-а-3943/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

за участю: секретаря - Багненко Т.В.,

прокурора - Пагуби Т.В.

представника позивача - ОСОБА_1

представників відповідачів - Попкової Ю.П., Шапрана І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держкомзему у Херсонській області про визнання незаконними дій та скасування припису,

встановив:

ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держкомзему у Херсонській області (далі - відповідач, Держкомзем) про визнання протиправними дій Головного управління Держкомзему у Херсонській області, скасування припису управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Херсонській області № 000894 від 07.06.2011 року.

21 грудня 2011 року у розгляд справи вступив прокурор.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, оскільки вважає, що проведена перевірка є незаконною, необґрунтованою та такою, що проведена з порушенням порядку встановленого діючим законодавством, оскільки в порушення п.3.1 ч.3 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель відповідач не направив повідомлення про проведення перевірки. Перевірка проведена без участі позивача, а тому дії відповідача по проведенню перевірки є протиправними.

Представники відповідача проти позову заперечували і пояснили, що перевірка здійснена на підставі вимоги прокуратури Херсонської області, Держкомземом проведена перевірка додержання вимог земельного законодавства України позивам при використанні земельної ділянки в межах населеного пункту Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області. Перевіркою було встановлено факт використання не за цільовим призначенням позивачем земельної ділянки площею 0,28 га під розміщення металевих навісів. За результатами перевірки 07.06.2011 року складено Акт обстеження земельної ділянки, Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, Припис про усунення порушень № 000894 та складено Розрахунок розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на суму 3775,24 грн.

Вважають дії Держкомзему правомірними та такими, що відповідають діючому законодавству.

Прокурор підтримав представників Держкомзему з підстав, наданих ними у поясненнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що 07 червня 2011 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Царюченка С.М. в присутності головного архітектора Голопристанського району Кузнецової Є.О. та електрозварювальника ПМК 19 м. Херсона Данчука А.Ю. на підставі вимоги прокуратури Херсонської області була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства гр. ОСОБА_4 при використанні земельної ділянки в межах населеного пункту Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області. Перевіркою було встановлено факт використання не за цільовим призначенням позивачем земельної ділянки площею 0,28 га під розміщення металевих навісів.

02 липня 2011 року на адресу позивача було направлено Припис від 07.06.2011 року №000894 щодо усунення порушення та керуючись Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963, складено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок вчинення зазначеного порушення, який складає 3775,24 грн.

Відповідно до п."а" ч.1 ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 р. № 963-IV до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Згідно з вимогами ч.1 ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Порядок проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами визначається наказом Держкомзему від 12.12.2003 р. № 312 "Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель".

Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що Держземінспекція та її територіальні органи (далі - інспекційні органи Держкомзему) проводяться такі види перевірок: планові; позапланові; оперативні.

Згідно з вимогами пп.3.2 Порядку позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему. У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин: отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції; отримання заяв, скарг чи звернень громадян, що подані в установленому законодавством порядку, у яких наведена інформація про порушення земельного законодавства чи можливість виникнення аварійних ситуацій, що можуть негативно вплинути на стан земельних ресурсів; проведення перевірки виконання заходів з ліквідації наслідків аварій, інших надзвичайних ситуацій, що призвели до забруднення чи знищення родючого шару ґрунту; виявлення недостовірності даних, поданих юридичними чи фізичними особами на запит інспекційного органу Держкомзему; за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів; при поданні юридичними чи фізичними особами письмової заяви до відповідного інспекційного органу Держкомзему про бажання проведення позапланової перевірки; у разі публікацій у засобах масової інформації матеріалів, що свідчать про порушення земельного законодавства; за ініціативи інспекційного органу Держкомзему, якщо ним виявлені факти, що свідчать про порушення земельного законодавства.

Як встановлено в судовому засіданні відповідачем проведено позапланову перевірку на підставі вимоги прокуратури Херсонської області від 03.06.2011 р. № 97/2519вих11 та у зв'язку з обмеженими строками позивача не було повідомлено про проведення перевірки, що відповідає вимогам п.3.2 Порядку.

Підпунктом 4.1 Порядку передбачено, що Державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.

З дослідженого у судовому засіданні акту перевірки від 07.06.2011 р. слідує, що перевірку проведено у присутності двох свідків - ОСОБА_8 та ОСОБА_9, що засвідчено їхніми підписами у акті перевірки.

Відповідно до пп.пп.5.1-5.6 п.5 Порядку при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (додаток 1). Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (далі - акт) складається за результатами перевірки: якщо виявлено чи не виявлено порушення земельного законодавства; при усуненні чи не усуненні раніше виявлених порушень у строк, установлений у приписах (у тому числі і в повторно виданих приписах); при неможливості встановити особу порушника.

Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.

В акті державний інспектор зазначає: дату та місце складання акта; посаду та прізвище інспектора (інспекторів), який (які) проводив (проводили) перевірку; посади та прізвища осіб, які були залучені до перевірки; посаду та прізвище представника юридичної особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці; місцезнаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються; місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується; категорію земель та склад угідь; цільове призначення та фактичний стан використання (освоєння) земельної ділянки; наявність документів, які посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; обставини порушення земельного законодавства; суть порушення з посиланням на акти чинного законодавства, вимоги яких порушені.

Акт підписується державним інспектором (інспекторами), який (які) проводить (проводять) перевірку, представником юридичної особи чи фізичною особою, що використовують земельні ділянки, свідками (за їх наявності).

В акті наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).

На виконання вказаних вимог законодавства державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Царюченко С.М. складено акт від 07.06.2011 р., в якому зазначено виявлені під час перевірки порушення вимог земельного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії державного інспектора щодо проведення перевірки правомірними, оскільки від діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог Приватного підприємця ОСОБА_4 до Головного управління Держкомзему у Херсонській області про визнання незаконними дій та скасування припису - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 лютого 2012 р.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 6