Постанова від 09.02.2012 по справі 16742/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

09 лютого 2012 р. справа № 2-а- 16742/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Старосєльцевої О.В.

за участю

секретаря судового засідання - Чубукіної М.В.

представників

позивача - Моїсеєнко К.О.,

відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГП ГОРН" до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГП «ГОРН», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд визнати неправомірними дії відповідача, Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова по проведенню зустрічної звірки ТОВ «ГП ГОРН»(код ЄДРПОУ 37190945) результати якої оформлені актами ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова № 2345/2330/37190945 від 28.11. 2011 р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ГП ГОРН»(код ЄДРПОУ 37190945) щодо підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Промспец консалтинг»(код ЄДРПОУ 37190945) за період лютий, квітень, червень, липень 2011 року»та № 2290/23-30/37190945 від 21.11. 2011 р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ГП ГОРН»(код ЄДРПОУ 37190945) щодо підтвердження господарських відносин із платником податків ПАТ «Дніпровагонмаш»(код ЄДРПОУ 05669819) за період серпень 2011 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірні звірки були проведені за відсутності визначених законом підстав, в ході звірок податковий орган не вивчав відомостей первинних документів платника податків, судження про недійсність даних документів обов'язкової податкової звітності, про відсутність об'єктів оподаткування, про відсутність можливості здійснювати господарську діяльність, про нікчемність угод згідно з ст.ст. 203, 215, 216, 228 Цивільного кодексу України зроблені з перевищенням повноважень, якими законодавець наділив органи державної податкової служби України. У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи і вимоги поданого позову, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Відповідач, Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі міста Харкова, з поданим позовом не погодився.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що дії по проведенню спірних звірок відповідають вимогам закону, звірка може бути проведена і за відсутності в розпорядженні податкового органу первинних документів платника податків, викладені в актах висновки податкового органу є правомірними та обґрунтованими, так як цілком узгоджуються з положеннями ст.228 Цивільного кодексу України. У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи і вимоги заперечень проти адміністративного позову, просив суд ухвалити рішення про відмову в задоволенні позову.

Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що відповідачем, ДПІ у Орджонікідзевському районі міста Харкова були фактично проведені зустрічні звірки ТОВ «ГП «ГОРН», результати яких оформлені відповідно актом ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова № 2345/2330/37190945 від 28.11.2011р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ГП ГОРН»(код ЄДРПОУ 37190945) щодо підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Промспец консалтинг»(код ЄДРПОУ 37190945) за період лютий, квітень, червень, липень 2011 року»та актом № 2290/23-30/37190945 від 21.11. 2011 р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ГП ГОРН»(код ЄДРПОУ 37190945) щодо підтвердження господарських відносин із платником податків ПАТ «Дніпровагонмаш»(код ЄДРПОУ 05669819) за період серпень 2011 року.

Суд зауважує, що обране суб'єктом владних повноважень найменування перелічених актів (про неможливість проведення звірки) не відповідає ані змісту самих актів, в яких викладені висновки податкового органу по суті проведених платником податків господарських операцій, ані діям контролюючого органу, котрі були здійснені у спірних правовідносинах і полягали у встановленні правильності справляння ТОВ податку на додану вартість.

За таких обставин, суд доходить висновку про фактичне проведення суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах зустрічних звірок.

Перевіряючи відповідність дій суб'єкта владних повноважень по проведенню спірних зустрічних звірок вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд встановив наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань (станом на момент виникнення спірних правовідносин) був визначений Податковим кодексом України.

Так, відповідно до п.п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено постановою КМУ від 27.12.2010р. №1232; далі за текстом - Порядок №1232), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

За приписами п.4 Порядку №1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Вимоги до оформлення запиту визначені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

У ході розгляду справи судом встановлено, що податковим органом були складені запити №7686/10/23-306 від 07.10.11р. "Про надання пояснень та документального підтвердження стосовно формування податкового кредиту та правильності формування валових витрат по взаємовідносинам з підприємством ТОВ «Промспец консалтинг»за період лютий, квітень, червень, липень 2011 року" та запит від 13.10.2011р. №7828/10/15-223 "Про надання пояснень та документального підтвердження, копій первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися, для з'ясування реальності та повнотиві дображення у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах із ПАТ «Дніпровагонмаш», ТОВ «СТАЛЕР», ДП «Підприємтсво Хогодногірської Виправної Колонії Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань», Харківська торгово-промислова палата , ПП «Матеріально Техничного забезпечення Компанія Богис», ТОВ «Велтон.Телеком», ТОВ «Технокарта», ТОВ «НВП «ГОРН», ТОВ «Промспецконсалтинг», ПАТ «Система»за період з 01.08.2011 р. по 31.08.2011р.".

Як з'ясовано судом, юридичною підставою для складання запиту № 7686/10/23-306 від 07.10.11р. суб'єктом владних повноважень зазначено ст. 20 п. 20.1, п.п. 20.1.6 та п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст 78 Податкового кодексу України та вказано, що в ході виконання покладених обов'язків виявлено недостовірність даних, що містяться в податкових деклараціях з ПДВ поданих за листопад 2009р.

При цьому, суд відмічає, що посилаючись на недостовірність даних декларації з ПДВ за листопад 2009 р., ДПІ вимагала надання документального підтвердження стосовно формування податкового кредиту та правильності формування валових витрат по взаємовідносинам з підприємством ТОВ «Промспец консалтинг»за період лютий-липень 2011.

Судом в ході розгляду справи з'ясовано, що юридичною підставою для складання запиту від 13.10.2011р. № 7828/10/15-223 суб'єктом владних повноважень зазначено ст. 20 ст. 73 та ст. 78 Податкового кодексу України, а фактичних підстав (тобто відомостей про виявлені факти порушення закону) суб'єктом владних повноважень в тексті переліченого запиту не викладено.

З цього приводу, суд зазначає, що відсутність у тексті запиту жодної з підстав, передбачених п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, суперечить закону.

Розглядаючи спір по суті, суд вважає за необхідне керуватись приписами п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, де зазначено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до п.п.6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено постановою КМУ від 27.12.2010р. №1232) у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Як достовірно встановлено судом в ході розгляду справи та визнано представником ДПІ в судовому засіданні, податковим органом до проведення спірних звірок не було отримано від платника податків ані витребуваної інформації, ані документального підтвердження витребуваної інформації, в розпорядженні податкового органу первинних документів платника податків не було. З актів про неможливість проведення зустрічної звірки вбачається, що відповідачем під час складення вказаних актів не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи у відповідача були відсутні.

Разом з тим, системно аналізуючи положення п.73.5 ст.73 Податкового кодексу, п.п.1, 6, 7 Порядку №1232, суд доходить до висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, позаяк за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Отже, відсутність в розпорядженні податкового органу первинних документів однозначно унеможливлює проведення зустрічної звірки.

За таких обставин, податковий орган не мав визначених законом підстав для вчинення дій по проведенню спірних зустрічних звірок, але незважаючи на ці обставини все ж таки прийняв рішення про проведення звірок і фактично здійснив спірні звірки, оформивши їх результати актами.

Додатково суд зазначає, що з системного аналізу положень Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено постановою КМУ від 27.12.2010р. №1232; далі за текстом -Порядок №1232), а також Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (затверджено наказом ДПА України від 22.12.2010р. №984, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2011р. за №34/18772; далі за текстом -Порядок №984), випливає, що судження податкового органу відносно правильності справляння платником податків сум податків та зборів за відображеними в податковій звітності показниками господарських операцій можуть бути викладені виключно в акті перевірки або довідці зустрічної звірки. Чинним законодавством не передбачено відображення таких суджень в акті про неможливість проведення перевірки або акті про неможливість проведення зустрічної звірки, де мають зазначатись лише обставини, котрі спричинили таку неможливість.

З огляду на викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком від 27.12.2010р. №1232.

Вказані дії суб'єкта владних повноважень суперечать матеріальному інтересу, котрий має платник податків у податкових правовідносинах, і який полягає у належній фіксації податковим органом обставин господарської діяльності платника податків, неухильному дотриманні органом управління визначених законом процедур реалізації владних управлінських функцій, здійснення таких процедур лише в разі наявності визначених законом підстав тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, в ході розгляду справи відповідач не подав до суду належних та допустимих в розумінні ст.70 КАС України доказів на підтвердження правомірності вчинених дій, не навів доводів стосовно вивчення та врахування при проведенні спірних звірок первинних документів та підкріпив такі доводи відповідними доказами, що зумовлює необхідність задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГП ГОРН" до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними - задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати дії Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова по проведенню зустрічних звірок ТОВ “ГП ГОРН”, результати яких оформлені актами Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова №2345/2330/37190945 від 28.11.2011р., № 2290/23-30/37190945 від 21.11.2011р. - неправомірними.

3. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

4. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 14.02.2012 року.

Суддя Старосєльцева О.В.