Постанова від 09.02.2012 по справі 8710/10/1570

1

Справа № 8710/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2012 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Соколенко О.М.

при секретарі -Кулішенко Є.С.

за участю: представника позивача -ОСОБА_1 (за довіреністю)

представників відповідача -ОСОБА_2 (за довіреністю), ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до акціонерного товариства «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 20229 грн. 14 коп.,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до акціонерного товариства «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон» з позовними вимогами про стягнення боргу у сумі 20229 грн. 14 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст.ст. 19, 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Правлінням Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, відповідач зобов'язаний самостійно нараховувати, обчислювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно встановлених законодавством строків і тарифів. Разом з тим, позивач вказує, що в супереч діючому законодавству відповідач не сплачував до Пенсійного фонду України страхові внески, в результаті чого у товариства виникла заборгованість за червень місяць 2010 року, яка склала 20229 грн. 14 коп. У зв'язку з тим, що заборгованість відповідача по страховим внескам у добровільному порядку погашена не була, позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою.

Відповідач надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов (а.с. 106-107), в яких зазначив, що рішенням Господарського суду Одеської області від 07.02.2010 року по справі № 27/162-10-5168 визнано недійсними та скасовано всі рішення, які приймалися на загальних зборах акціонерів АТ МВО «Оріон», у тому числі, відкликання (звільнення) та обрання (призначення) Голови та членів Правління товариства, та затвердження внутрішніх положень товариства. Також, відповідач зазначав, що наказом Фонду Державного майна України від 30.08.2010 року № 1253 ОСОБА_3 був поновлений на роботі на посаді голови правління АТ МВО «Оріон», а отже ОСОБА_4 не мав права підписувати документи від імені товариства. Крім того, відповідач зазначив, що договір на електронне обслуговування з Пенсійним фондом не складався, і звітність подавалась у письмовому вигляді. Разом з тим, відповідач вказує, що на копії звіту, наданого до позовної заяви, відсутній підпис електронного ключа, а також, на цій копії та на оригіналі звіту зазначені різні прізвища головного бухгалтера, яка на той час не обіймала вказану посаду. Таким чином, відповідач вказує, що не можуть бути прийняті до уваги та враховані як докази документи, які не оформлені належним чином. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем наданий до суду корінець вимоги від 05.07.2010 року № Ю-6539 на суму боргу 300443 грн. 36 коп., з якої не вбачається, яка сума боргу існує у відповідача на момент розгляду справи. Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволені позовних вимог УПФУ в Малиновському районі м. Одеси.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та просила суд позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, просили суд відмовити в його задоволенні, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях на адміністративний позов та наданих поясненнях.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що акціонерне товариство «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон»(надалі - АТ МВО «Оріон») зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Одеської міської ради, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 306926 та довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с.22-24, 207).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 частини 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Згідно довідки управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси від 17.09.2010 року № 06423/03 АТ МВО «Оріон»знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси за № 0238 з 18.08.1997 року (а.с.48) та як встановлено судом, відповідач відповідно до ст.ст. 14 та 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктами 4, 6 ч. 2. ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що страхувальники зобов'язані надавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду України в терміни, в порядку та за формою, що встановлені Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені терміни і в повному обсязі страхові внески.

Під страховими внесками відповідно до ст. 1 вищезазначеного Закону розуміються кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України у порядку, встановленому цим Законом.

Порядок нарахування, обчислення і сплати страхових внесків регламентується ст. 19 (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), ст. 20 цього Закону, та п. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16.01.2004 (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі -Інструкція №21-1). Платники щомісячно складають Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, в якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків що нараховані за відповідний базовий звітний період та розрахунки подаються страхувальниками до органів ПФУ за календарний місяць, не пізніше ніж через 20 робочих днів із дня закінчення звітного періоду, що передбачено пп. 11.11. п.11 Інструкції №21-1 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин). Згідно з пп. 5.1.4. п. 5 Інструкції №21-1 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) нараховані за відповідний базовий період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем був наданий до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси звіт щодо нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за червень 2010 року разом із додатками, згідно якого визначено суму страхових внесків у розмірі 20229 грн. 14 коп. (а.с.189-200).

Також, судом встановлено, що згідно наданого АТ МВО «Оріон» до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень 2010 року та додатку до нього, відповідачем самостійно визначено суму страхових внесків, яка становить 20229 грн. 14 коп. (а.с.7-9).

Судом встановлено, що вказані суми позивачем не були сплачені у передбачені законом строки.

Разом з тим, судом не приймається до уваги твердження представників відповідача про те, що на копії звіту, наданого до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси підпис електронного ключа відсутній, а також, на цій копії та на оригіналі звіту зазначені різні прізвища головного бухгалтера товариства, виходячи з наступного. В матеріалах справи наявна копія розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень 2010 року, який було надано в електронному вигляді 16.07.2010 року та копія звіту щодо нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за червень 2010 року, наданого у паперовому вигляді від 22.06.2010 року, які підписані різними головними бухгалтерами. При цьому, відповідач, зазначаючи про невідповідність звітів, наданих в електронному та паперовому вигляді, не враховує, що вищевказані звіт та розрахунок є окремими документами, складеними в різні періоди. Разом з тим, згідно п. 1.3. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України звіт до органів Пенсійного фонду може подаватися страхувальником як в електронній формі так і на паперових носіях, завірених підписом керівника/страхувальника та скріплених печаткою (за наявності). При цьому, як вбачається з копії наявного в матеріалах справи звіту, він наданий до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси саме у паперовому вигляді, завірений підписами керівника та головного бухгалтера та скріплений печаткою товариства, що в свою чергу спростовує твердження представників відповідача.

Крім того, судом не приймається до уваги посилання представників відповідача на те, що звіт щодо нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України та розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень 2010 року підписані не уповноваженими особами АТ «МВО «Оріон»ОСОБА_4 та ОСОБА_5, оскільки згідно наказу Фонду Державного майна України від 30.08.2010 року № 1253 «Про скасування Наказу ФДМУ від 03.09.2009 року № 1410»(а.с.53) наказано начальнику регіонального відділення Фонду Державного майна України по Одеській області попередити голову правління АТ «МВО «Оріон»ОСОБА_4 про припинення дії контракту № 69 від 04.09.2009 року «Про призначення на посаду голови правління акціонерного товариства «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон», тобто як вбачається з викладеного, до 30.08.2010 року особа, яка підписала звіт та розрахунки (керівник) була уповноваженою особою товариства. Водночас, відповідачем не надано до суду жодного доказу на підтвердження того, що ОСОБА_5 не працювала на посаді головного бухгалтера АТ «МВО «Оріон»у період, коли товариством надавалися до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси вищезазначені розрахунок та звіт.

Також, суд зазначає, що відповідач зазначаючи про те, що звіти та розрахунки підписані не уповноваженою особою товариства, своєчасно не звертався до позивача з відповідним повідомленням в порядку п. 3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Тобто, відповідно до ст. 19 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 4 Інструкції (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), розмір страхових внесків розраховується виходячи із суми фактичних витрат на оплату праці (грошове забезпечення працівників).

Розмір страхових внесків встановлений Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»та розділом 4 Інструкції № 21-1.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або, які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 вищезазначеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Таким чином, абз. 5 та абз. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” врегульовано сплата саме авансових платежів, які справляються страхувальником - роботодавцем у разі виплати заробітної плати (доходу) протягом базового звітного періоду, за який нарахована така заробітна плата.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у випадках, якщо страхувальники несвоєчасно або в не повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із Законом.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, після отримання якої страхувальник зобов'язаний протягом десяти робочих днів сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Відповідно до п.п. 8.2. Інструкції, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.

Судом встановлено, що на адресу відповідача управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси була надіслана вимога про сплату боргу зі страхових внесків № Ю-6539 від 05.07.2010 року (а.с.49), відповідно до якої відповідач був зобов'язаний сплатити загальну суму недоїмки у розмірі 300443 грн. 36 коп., до складу якої також входить сума заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків за червень 2010 року.

Вказана вимога була отримана відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача в повідомленні про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.49). Проте, відповідач самостійно розраховані суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за заявлений у позові період, та зокрема, суму недоїмки за червень 2010 року, зазначену у вимозі, не сплатив, не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду та не оскаржив її в судовому порядку, що не було спростовано у судовому засіданні представниками відповідача.

Згідно даних картки особового рахунку, та як зазначив у судовому засіданні представник позивача, станом на момент розгляду справи, сума страхових внесків відповідачем не сплачена у встановлені законом строки.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), суми страхових внесків, які своєчасно не сплачені страхувальниками, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та фінансових санкцій.

Частиною 6 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.п.7 п.5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121/2001 (яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин), Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.

Відповідно до абз. 8 ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом із застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також, у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Судом встановлено, що на момент розгляду справи, доказів сплати вказаної суми заборгованості відповідач не надав, а отже заборгованість підлягає примусовому стягненню.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 14, 70, 71,72, 79, 86, 94, 158 -163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до акціонерного товариства «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (недоїмка) у сумі 20229 грн. 14 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з акціонерного товариства «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон»(код ЄДРПОУ 14309913) заборгованість у сумі 20229 грн. 14 коп. (двадцять тисяч двісті двадцять дев'ять гривень чотирнадцять копійок) на користь Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на р/р 256083013706 в Одеському облуправлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 09 лютого 2012 року.

Суддя О.М.Соколенко

.