Постанова від 09.12.2011 по справі 2а-0870/11622/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2011 року Справа № 2а-0870/11622/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нечипуренко О.М.

при секретарі Петрусь Д.К.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за адміністративним позовом: Виконавчого комітету Запорізької міської ради

до відповідачів: 1. Запорізької обласної організації ВО “Свобода”,

2. Запорізької обласної організації Комуністичної партії України,

третя особа - Запорізьке міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області,

про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Виконавчого комітету Запорізької міської ради до Запорізької обласної організації ВО “Свобода” та Запорізької обласної організації Комуністичної партії України, третя особа на стороні позивача Запорізьке міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, в якому позивач просить заборонити Запорізькій обласній організації ВО “Свобода” проведення 12.12.2011 з 09-00 до 18-00 год. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій, тощо біля будівлі за адресою: вул. Дзержинського, 6 у м. Запоріжжі та заборонити Запорізькій обласній організації Комуністичної партії України проведення 12.12.2011 з 11-00 до 15-00 год. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій, тощо біля будівлі за адресою: вул. Дзержинського, 6 у м. Запоріжжі.

Позивач вважає, що проведення вказаних заходів не відповідає вимогам закону та унеможливлює виконання органом місцевого самоврядування забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей під час його проведення.

Ухвалою суду від 09.12.2011 відкрито провадження у адміністративній справі №2а-0870/11622/11 та призначений судовий розгляд на 09.12.2011 на 15-00 годину.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому також зазначив, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач 1 та Відповідач 2 явку своїх законних представників у судове засідання не забезпечили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином - телефонограмами, заперечень щодо позову суду не надали.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому також зазначив, що підтримує заявлені позивачем вимоги у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи те, що у судове засідання жодна із сторін не з'явилась, на підставі вищевказаної норми, суд не здійснює технічну фіксацію судового процесу.

Відповідно до ст. 38 КАС України, судовий виклик осіб, які беруть участь у даній справі, здійснено за допомогою телефонного зв'язку. Всі учасники судового розгляду повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, а тому, відповідно до правил адміністративного судочинства, суд розглядає справу без участі нез'явившихся сторін.

Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно матеріалам справи, 06.12.2011 року до виконавчого комітету Запорізької міської ради надійшло звернення Відповідача-1 за №140 від 06.12.2011р. Зазначеним зверненням повідомляється про проведення 12.12.2011р. з 09-00 до 18-00 години мирного зібрання у формі мітингу-пікету. Метою планованої акції є привернення уваги громадськості до продовження політичних репресій проти українських патріотів та замовного характеру судових процесів. Місце проведення біля будинку за адресою: вул. Дзержинського, 6. Запланована кількість учасників акції складає не більше 200 осіб.

08.12.2011 року до виконавчого комітету Запорізької міської ради надійшло звернення Відповідача-2 за № 41 від 08.12.2011 року. Зазначеним зверненням повідомляється про проведення 12.12.2011р. з 11-00 до 15-00 год. мирного зібрання у формі пікету. Мета акції - пікетування пройде під лозунгом «Тюрьма - единственное место для фашистов». Місце проведення: біля будинку по вул. Дзержинського, 6, пікетування будівлі Жовтневого районного суду м. Запоріжжя. Запланована кількість учасників 100 осіб.

Крім того, на 12.12.2011р. в порядку Закону України «Про статус народного депутата України» запланована зустріч з виборцями народного депутата України, члена Комуністичної партії України Бабуріна А.В., яка згідно з листом №173 від 08.12.2011р. відбудеться з 09-00 до 16-00 год. за адресою вул. Дзержинського, 6. Орієнтовна кількість учасників 100 осіб.

Листом ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області №26/6- 1609 від 07.12.2011 року повідомляється, що керівництво ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області вважає, що проведення вище вказаних заходів 12.12.2011 року у місті Запоріжжі, по вул. Дзержинського, буд. 6 та прилеглій до вказаного місця території, а саме вулиці Свердлова, Гоголя та Ілліча, має бути частково заборонено та перенесено на інший строк або призначити проведення заходів в окремих місцях, так як між учасниками заходів можуть виникнути ситуації, які приведуть до масових безпорядків.

На підтвердження цього зазначається, що на протязі останніх років, під час проведення різних політичних заходів між представниками політичних партій і громадських організацій, які мають протилежні погляди. На політичну з соціальну обстановку у суспільстві та державі, вже виникали конфлікти і сутички, які могли привести до масових безпорядків, які локалізувались тільки завдяки своєчасному втручанні працівників міліції. З огляду на зазначене, керівництво міського управління внутрішніх справ вважає, що у даному випадку існує реальна загроза заворушень, злочинів, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод людей.

Відповідно до ст. 11 Європейської конвенції з прав людини кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.

За ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно зі ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001р. № 4-рп/2001 право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в статті 39 Конституції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основи національної безпеки України” від 19.06.2003 № 964-IV, національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.

Згідно зі ст. 3 Закону України “Про основи національної безпеки України” від 19.06.2003 № 964-IV, об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у п. 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988 № 9306-XI “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР”(який є чинним на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР”), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.

Відповідно до статті 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 № 280/97-ВР на позивача покладено завдання з вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей. Разом з цим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє позивача повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.

Так Відповідачем 1 заявлена мета акції - привернення уваги громадськості до продовження політичних репресій проти українських патріотів та замовного характеру судових процесів, а Відповідачем -2 здійснюватиметься пікетування Жовтневого районного суду м. Запоріжжя під лозунгом «Тюрьма - единственное место для фашистов».

Отже про протилежність поглядів відповідачів свідчить задекларована мета акцій.

Суд приймає до уваги, що між громадськими організаціями, які виступають організаторами маршу простежуються діаметрально протилежні громадянські погляди, безпосередні учасники акції є прихильниками протилежних загальнонаціональних програм суспільного розвитку. Разом із тим, кожен із учасників ходи має на меті участь у формуванні державної політики, органів влади, місцевого самоврядування і представництво в їх складі.

Судом також встановлено можливість некоректного висловлювання однієї політичної сили на адресу іншої політичної сили - це може бути суперечка, яка виникла між окремими учасниками акції, небажання кожного окремого індивіда поважати політичні, громадянські погляди свого опонента. З урахуванням кількості учасників, яких планується залучити до участі в акції, вбачається що такі дії можуть призвести до непередбачуваних наслідків. Також, суд бере до уваги той факт, що проведення акцій Відповідачами заплановано у одному і тому ж місці і той самий час.

Статтею 182 КАС України передбачено право на звернення суб'єктів владних повноважень до суду із позовами про обмеження щодо реалізації права на ті мирні зібрання, про проведення яких, ними були одержані повідомлення.

За правилами ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки лише у випадку, якщо проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій, чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Отже, заплановані акції відповідачів, мають різну ідеологічну та політичну спрямованість і збігаються у часі та місці проведення, тому, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає законними та обґрунтованими вимоги виконавчого комітету Запорізької міської ради, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно частини 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене, на підставі ст.39 Конституції України, ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 38, 86, 158 -163, 182, 256, 257 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Виконавчого комітету Запорізької міської ради до Запорізької обласної організації ВО “Свобода” , Запорізької обласної організації Комуністичної партії України, за участі Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області у якості третьої особи на стороні позивача, про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання - задовольнити повністю.

2. Заборонити Запорізькій обласній організації ВО “Свобода” проведення 12.12.2011 з 09-00 до 18-00 год. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій, тощо біля будівлі за адресою: вул. Дзержинського, 6 у м. Запоріжжі.

3. Заборонити Запорізькій обласній організації Комуністичної партії України проведення 12.12.2011 з 11-00 до 15-00 год. зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій, тощо біля будівлі за адресою: вул. Дзержинського, 6 у м. Запоріжжі.

4. Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко