14 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/3389/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ТОВ Криворізької фірми "Взуття ЛТД" до Державного реєстратора виковчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області Сташеліс Ганни Станіславівни треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 про визнання протиправною та скасування дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ТОВ Криворізької фірми "Взуття ЛТД" (далі ТОВ Фірми "Взуття ЛТД") звернулося до суду із адміністративним позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області Сташеліс Ганни Станіславівни з позовними вимогами про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії №1 227 667 0043 001973 "Внесення судового рішення, яке потребує зміни атрибутів суб'єкта", зобов'язання провести в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційну дію щодо товариства з обмеженою відповідальністю Криворізької фірми "Взуття ЛТД" про скасування реєстраційної дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що державним реєстратором виконавчого комітету Криворізької міської ради Сташеліс Ганною Станіславівною із порушенням чинного законодавства внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про розмір статутного капіталу у сумі 14 100 грн., 8 375,91 грн. ТОВ Фірми "Взуття ЛТД" та внесено відомості про учасників товариства у кількості 152 особи, із зазначенням їх прізвища, імені, по-батькові, місця проживання та розміру внеску кожного до статутного капіталу ТОВ Фірми "Взуття ЛТД", тому спірна реєстраційна дія являється протиправною і підлягає скасуванню за судовим рішенням шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
Дослідивши матеріали справи, суд. вважає, що позов належить задовольнити повністю із наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 17 березня 2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Криворізької міської ради Сташеліс Ганною Станіславівною внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про розмір статутного капіталу у сумі 14 100 грн., 8 375,91 грн. ТОВ Фірми "Взуття ЛТД" та внесено відомості про учасників товариства у кількості 152 особи, із зазначенням їх прізвища, імені, по-батькові, місця проживання та розміру внеску кожного до статутного капіталу ТОВ Фірми "Взуття ЛТД".
Зазначені відомості про ТОВ Фірми "Взуття ЛТД" Сташеліс Г.С. внесла до Єдиного
державного реєстру проведенням реєстраційної дії №1 227 667 0043 001973 "Внесення судового рішення, яке "потребує зміни атрибутів суб'єкта", що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру від 18.03.2011р. №9179471 .
Однак, згідно витягу від 14.03.2011р. №9093970 та Статуту ТОВ Фірми "Взуття ЛТД*. зареєстрованого 15 січня 2010р. за №12271050023001973 , учасниками ТОВ Фірми "Взуття ЛТД" являються ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8. ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11. ОСОБА_12,ОСОБА_10, ОСОБА_11. ОСОБА_12, а сума сплаченого статутного капіталу складає 52 730,00 грн.
Відповідно до ст.ст.4, 52 Закону України від 19.09.1991 № 1576-ХІІ "Про господарські товариства", склад учасників і розмір статутного капіталу визначається в Статуті товариства, внесення змін до Статуту щодо зміни складу учасників та зменшення розміру Статутного капіталу являється виключною компетенцією загальних зборів учасників товариства, зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю допускається після повідомлення про це в порядку, встановленому Статутом, усіх кредиторів. У цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов'язань товариства та відшкодування їм збитків.
Відповідно до ч.5 ст.8 Закону України від 15.05.2003 № 755-ГУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (далі - Закон про державну реєстрацію), внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції; для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати такі документи:
-заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
-примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
-оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
-два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
-документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, (ч. 1 ст.29);
у разі внесення змін до Статуту, які пов'язані із зменшенням статутного капіталу юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації відповідного повідомлення (ч.2 ст.29); у разі внесення змін до установчих документів які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи (ч.3 ст.29); у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи - засновника (учасника) та відмови інших засновників (учасників) у прийнятті спадкоємця (спадкоємців) померлого до складу засновників, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи або відповідна довідка органу реєстрації актів громадянського стану чи судове рішення про оголошення громадянина померлим (ч.4 ст.29).
Таким чином, з огляду на зазначені норми Закону України "Про господарські товариства" та Закону про державну реєстрацію, відповідач мав право внести до Єдиного державного реєстру відомості про зміну складу учасників товариства та зменшення статутного капіталу виключно на підставі поданих позивачем документів, а саме: реєстраційної картки, рішення загальних зборів учасників товариства про внесення змін до установчих документів, примірник нової редакції Статуту, підписаний учасниками, підписи яких посвідчені нотаріально.
Загальні збори учасників ТОВ Фірми "Взуття ЛТД" у період з 14 по 17 березня 2011р. рішень щодо зміни складу учасників та зменшення розміру Статутного капіталу не приймали, юридична особа відповідні документи державному реєстратору не подавала.
У господарському суді Дніпропетровської області у справах за позовом окремих засновників товариства до позивача та до державних реєстраторів були прийняті рішення від 18.11.2008р. у справі №К25/282-07 і від 20.10.2009р. у справі №К39/94-08, однак цими рішеннями господарський суд не зобов'язував державних реєстраторів здійснювати спірну реєстраційну дію.
Так, в рішенні господарського суду Дніпропетровської області від 18.11.2008р. у справі №К25/282-07 зазначається, що позивачами у заяві про уточнення позовних вимог від 23.10.2008р. заявлено нові вимоги, які не заявлялись під час первісного розгляду, зокрема, зобов'язати ТОВ Фірма "Взуття ЛТД" надати державному реєстратору виконавчого комітету Криворізької міської ради установчий договір ТОВ Фірми "Взуття ЛТД" в редакції від 15.03.1994р.
Згідно ст.22 Господарського процесуального кодексу України, позивач має право змінити підставу або предмет позову та збільшити розмір позовних вимог, тобто збільшити розмір суми заявленої до стягнення, а не доповнити позовні вимоги новими вимогами. З підстав наведеного, суд вирішив, що заявлені вимоги позивачів заявлені додатково у заяві від 23.10.2008р. щодо направлення судового рішення та зобов'язання відповідача-1 надати установчий договір не підлягають розгляду в межах даної справи, оскільки, пред'явивши зазначені додаткові вимоги, позивачі вийшли за межі наданих їм процесуальних прав, передбачених ст.22 ГПК України.
Крім того, із зазначеного рішення суду випливає, що в остаточній редакції позовних вимог, жоден із позивачів не заявляв вимоги про їх поновлення у ТОВ Фірма "Взуття ЛТД" і, відповідно, господарським судом у справі №К25/282-07 з цього приводу не вирішувалось питання про поновлення складу учасників ТОВ Фірми "Взуття ЛТД", що був на момент створення, як це зробив відповідач спірною реєстрацією.
Так, в рішенні господарського суду Дніпропетровської області від 20.10.2009р. у справі №КЗ9/94-08 зазначається, що 25.03.2008р. ОСОБА_14 подала заяву про вступ у справу в якості третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору, в якій, із урахуванням змін та доповнень, просила суд, зокрема, зобов'язати виконком Криворізької міської ради (державні реєстратори) внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців засновників ТОВФірма "Взуття ЛТД" згідно установчого договору від 15.03.1994р., однак у цій частині позовних вимог їй відмовлено.
Крім того, із зазначеного рішення господарського суду випливає, що позивачі не заявляли вимоги про їх поновлення у складі учасників ТОВ Фірма "Взуття ЛТД" і, відповідно, рішення з цього приводу судом у справі №К39/94-08 не приймало.
Таким чином, ні у рішенні господарського суду Дніпропетровської області від області від 18.11.2008р. у справі №К25/282-07, ні у рішенні господарського суду Дніпропетровської області від 20.10.2009р. у справі №К39/94-08, суд не зобов'язує виконком Криворізької міськради вносити до Єдиного держаного реєстру учасників ТОВ Фірми "Взуття ЛТД" 152 особи згідно установчого договору від 15.03.1994р. і зменшувати статутний капітал товариства.
Відповідно до ч.2 ст.53 Закону про державну реєстрацію, дії або бездіяльність державного реєстратора можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.
Згідно преамбули Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», цей Закон регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ст.1 цього Закону, державний реєстратор -це посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Частиною 1 ст.4 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців -це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ст.6 Закону, державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці:
-проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
-проводить резервування найменувань юридичних осіб;
-передає органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;
-формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів;
-здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну;
-оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру;
-проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;
-проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;
-звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку;- здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них;
-вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду;
-здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Законом чітко передбачено можливість оскарження в судовому порядку дій або бездіяльності саме державного реєстратора, який відповідно до ст.1 Закону про державну реєстрацію, визначений посадовою особою, яка від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а відтак являється суб'єктом владних повноважень, який від імені держави здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
За викладених обставин, спірна реєстраційна дія, яка проведена відповідачем, являється протиправною і підлягає скасуванню за судовим рішенням шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначене, даний адміністративний позов підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства і підсудний Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
Приймаючи рішення по справі, суд враховує, що відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб- підприємств станом на 14.02.2012 року, особами які мають право вчиняти юридичні дії від імені позивача без довіреності є ОСОБА_7-керівник та ОСОБА_8.
Керуючись наданими повноваженнями ОСОБА_7 , як керівником ТОВ КФ "Взуття ЛТД" видано довіреність від 06 лютого 2012 року, зареєстрованої за №03, якою уповноважено ОСОБА_13 представляти юридичні інтереси в усіх судових закладах з повноваженнями, визначеними у цій довіреності.
Отже, відповідачем не доведено правомірності вчинення реєстраційної дії, зважаючи на вище наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 50, 70, 71, 72, 86, 159-163 КАС України,
суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію №1 227 667 0043 001973 "Внесення судового рішення, яке потребує зміни атрибутів суб'єкта", проведеної державним реєстратором виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області Сташеліс Ганною Станіславівною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо товариства з обмеженою відповідальністю Криворізької фірми "Взуття ЛТД".
Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області Сташеліс Ганну Станіславівну провести в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційну дію щодо товариства з обмеженою відповідальністю Криворізької фірми "Взуття ЛТД" про скасування реєстраційної дії №1 227 667 0043 001973.
Копію постанови направити сторонам у справі.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Р.А. Барановський