79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
17.09.08 Справа№ 3/217А
Суддя Н.Березяк при секретарі І. Торській
Розглянула у відкритому судовому засіданні справу
За позовом: ДПІ у Самбірському районі, м. Самбір
До відповідача: ППА «Галичина», с. Мала Білина
Про стягнення 11 270,15 грн.
За участю представників:
від позивача: Стародуб В.Я. - представник
від відповідача: не з'явився
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2008 року апеляційну скаргу ДПІ у Самбірському районі частково задоволено, ухвалу господарського суду Львівської області від 20.09.2007 року про закриття провадження у справі № 5/1095-22/150А за позовом ДПІ у Самбірському районі до ППА «Галичина» про стягнення 11 270,15 грн. скасовано, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Львівської області.
Ухвалою суду від 02.09.2008 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 17.09.2008 р.
Як вбачається з матеріалів справи, позов ДПІ у Самбірському районі до ППА «Галичина» про стягнення 11 270,15 грн. пені, нарахованій по договорах фінансової допомоги, поданий податковою інспекцією в порядку КАС України.
За визначенням термінів, що дається у ст. 3 КАС України:
- справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
- суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, у контексті зазначених положень статті 3 цього Кодексу справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов»язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов»язані виконувати іимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень. У тому ж випадку, коли суб'єкт , у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснюють у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Судом встановлено, що спірні правовідносини виникли з приводу укладення договорів фінансової позики № 12 від 17.10.1997 р. та № 32 від 03.11.1997 р., сторонами яких є відділення Державного казначейства України в Самбірському районі та приватне підприємство агрофірмою «Галичина». Зі змісту даних договорів вбачається, що останні носять господарський характер, оскільки правовідносини, що пов'язують вказаних суб'єктів, засновані на принципах диспозитивності, рівності суб'єктів, і жодний з них не уповноважений здійснювати управлінські адміністративні функції по відношенню до іншого в контексті укладених договорів.
За таких обставин, дана справа не відповідає наведеному вище нормативному визначенню адміністративної справи.
Згідно з п.1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України: суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно інформаційного листа Верховного суду України від 26.12.2005 р. №3.2.-2005, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, який виник між кількома суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а цей суб'єкт відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. Відповідно до п. 2 інформаційного листа, єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним владних управлінських функцій і при цьому ці функції повинні здійснюватись ним саме у тих правовідносинах, у яких виник спір(а.с.88-90).
Крім цього, слід заначити, що аналогічною є позиція Вищого адміністравного суду України у справі № 5/3414-2/382 (постанова від 27.12.2006 року а.с.80-82), Вищого господарського суду України та Верховного суду України у справі № 5/3414-2/382 (постанова від 05.04.2007 року а.с.83-87).
Суд роз'яснює сторонам, що справу слід розглядати в порядку господарського-процесуального судочинства.
Враховуючи вище викладене та керуючись ст. 112, п. 1 ч..4 ст. 157, ст. 121 КАС України, суд ,-
Ухвалив:
1. Провадження у справі №3/217А (5/1095-22/150А) за позовом ДПІ у Самбірському районі до ППА «Галичина» про стягнення 11 270,15 грн. пені за договорами позики від 17.10.1997 р. № 12 та від 03.11.1997 р. № 32 -закрити.
2. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена в порядку встановленому ст.186 КАС України.
Суддя