Постанова від 09.06.2006 по справі 63/9а-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Київ "09" червня 2006 р. 16 год. 05 хв. Справа № 63/9а-06

Господарський суд Київської області в складі в складі головуючого судді Євграфової Є.П., суддів Христенко О.О., Попікова О.В.,

при секретарі Коваль Н.В., розглянувши справу

За позовом Страхова компанія «ІРА»товариство з додатковою відповідальністю м.Славутич,

до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, м. Київ

про визнання недійсним розпоряджень № 5131 від 20.12.2005 р., № 5772 від 16.05.2006 р., № 4579 від 09.09.2005 р., № 5741 від 11.05.2006 р.

за участю представників:

позивача:Демиденко В.Ю., довір. №23/02 від 23.02.2006р.

відповідача:Мельник А.В., довір. №3449/12 від 14.04.2006р.

Обставини справи:

До господарського суду Київської області надійшла справа №2-а-6 за позовом Страхова компанія «ІРА»товариство з додатковою відповідальністю (далі СК «ІРА» ТДВ, позивач) до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (далі Державна комісія, Держфінпослуг, відповідач) про визнання недійсним розпорядження №5131 від 20.12.2005р., порушена Славутицьким міським судом Київської області в порядку ст. 107 КАС України. Ухвалою цього ж суду адміністративну справу передано на розгляд господарського суду Київської області як до адміністративного суду першої інстанції. Ухвалою від 27.03.2006р. справа прийнята до провадження господарського суду Київської області.

Позовні вимоги мотивовані наступним: 20.12.2005 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було винесено розпорядження № 5131 про затвердження рішення № 689-л від 12.12.2005 р. про анулювання ліцензії на здійснення страхової діяльності серії АА №626424 від 13.04.2004р. СК «ІРА»ТДВ (ід. код 14294293) у зв'язку з невиконанням ст. 33 Закону України «Про страхування»та пункту 2.5 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 3 лютого 2004 р. № 39. На думку Позивача, дане розпорядження є необґрунтованим і підлягає скасуванню оскільки відповідно до п.4.23. Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу від 13.11.2003 р. № 125, рішення про результати розгляду Справи вручається Особі або надсилається за її місцезнаходженням, які підлягають схваленню Держфінпослуг - не пізніше п'яти днів з дня їх схвалення. Оскаржуване розпорядження, як стверджує позивач, було прийнято 20.12.05р., супроводжувальний лист був складений 26.12.05р. за № 11017/08-8 і відправлений аж 27.12.05 р., тобто з порушенням строку повідомлення позивача про прийняття розпорядження від 20.12.2005р. Відповідно до п.1.5 Положення від 13.11.2003 р. № 125, Держфінпослуг обирає і застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та наслідки раніше застосованих заходів впливу. Відповідно до п.4.10. цього Положення Уповноважена особа Держфінпослуг при підготовці Справи до розгляду повинна перевірити наявність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність Особи. Позивач вважає, що при розгляді справи та виборі заходів впливу не було враховано, що систематичних порушень законодавства про страхування ТДВ СК «ІРА»не було. Позивач стверджує, що ТДВ СК «ІРА»дійсно не надало в строк звітних даних за 2 та 3 квартали 2005 року, але ж Державна комісія була повідомлена про обставини, які перешкоджали ТДВ СК «ІРА»здійсненню страхової діяльності ТДВ СК «ІРА» та складанню цих звітів. Зокрема, 12.07.2005 року Державною винесено розпорядження № 4308 про зупинення в повному обсязі дії ліцензії на здійснення страхової діяльності ТДВ СК «ІРА». І тільки 26.10.2005 року ухвалою Господарського суду м. Києва, яке набрало законну силу 06.11.2005 року, було закрито провадження по даної справі. На момент прийняття розпорядження від 20.12.2005р. до ТДВ СК «ІРА»(ід. код 14294293) інших заходів впливу не застосовували. Порушення ТДВ СК «ІРА»законодавства про страхування не призвело до негативних наслідків для учасників ринків фінансових послуг; порушення не спричинили негативні наслідки для споживачів фінансових послуг.

Позивач стверджує, що відповідно Положення від 13.11.2003 р. № 125. «порушення законодавства про фінансові послуги -це протиправна дія чи бездіяльність юридичних осіб та/або фізичних осіб- підприємців, яка посягає на встановлений порядок надання фінансових послуг». Ненадання в строк звітних даних до Державної комісії не може за думкою позивача трактуватися, як посягання на встановлений порядок надання фінансових послуг в розумінні п. 5 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг.

В ході розгляду справи позивачем були збільшені позовні вимоги. Окрім розпорядження від 20.12.2005р. він також просить визнати недійсними розпорядження Державної комісії № 5772 від 16.05.2006 року «Про виправлення технічної помилки у розпорядженнях Дерфінпослуг від 09.09.05 № 4579 та від 20.12.05 № 5131», № 4579 від 09.09.05 року про зупинення в повному обсязі дії ліцензії на здійснення страхової діяльності ТДВ СК «ІРА» та розпорядження № 5741 від 11.05.2006 року про схвалення рішення директора департаменту страхового нагляду від 04.05.2006 № 246-В про виключення з державного реєстру фінансових установ ТДВ СК "ІРА" (ідентифікаційний код - 14294293). Збільшені позовні вимоги мотивовані наступним:

Згідно Положення від 13.11.2003 року № 125, а саме: п.2.5 рішення директора департаменту про зупинення (обмеження) дії ліцензії або її анулювання (відкликання), прийняте відповідно до його компетенції, має бути схваленим Комісією (Держфінпослуг) як колегіальним органом. Розпорядження Державної комісії № 5772 прийнято нібито 16.05.2006 року. Позивач стверджує, що згідно даних з Офіційного сайту Державної комісії 16.05.2006 року дійсно відбулося чергове засідання Державної комісії, але питання про внесення виправлення технічної помилки у розпорядження Державної комісії від 09.09.05 року № 4579 та у розпорядження Державної комісії № 5131 від 20.12.2005 року не розглядалось, і рішення по цьому питанню не приймалося. Голова Комісії, підписав розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 5772 від 16.05.2006 року, явно вийшов за межі наданих йому прав та повноважень, чим перевищив службові повноваження.

Розпорядження № 5772 було прийнято нібито 16.05.2006 року, на 09.06.2006 року (двадцять четвертий день з дня прийняття), позивачу, як він стверджує, так і не вручено.

За думкою позивача діяльність СК «ІРА» ТДВ за вже минулий період підпало під дію розпорядження від 09.09.05 № 4579 та від 20.12.05 №5131 в наслідок прийняття розпорядження № 5772 від 16.05.2006 року, що суперечить, ст.58 Конституції України, відповідно до якої «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Позивач також стверджує, що розпорядження №4579 Державної комісії було прийнято 09.09.05 року відносно ТДВ СК «ІРА», ідентифікаційний код якої 14294239, а ідентифікаційний код страхової компанії позивача - 14294293. Про те що, зазначене розпорядження прийнято відносно саме позивача, СК «ІРА» ТДВ, позивач стверджує, що дізнався в залі судового засідання 16.05.2006 року. Таким чином, відповідачем порушено строк і порядок повідомлення позивача про прийняття розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України і таке повідомлення не було здійснено зовсім.

При прийнятті Держфінпослуг розпорядження від 11.05.2006 року № 5741 про схвалення рішення директора Департаменту страхового нагляду Держфінпослуг від 04.05.2006 року № 246-В про виключення ТДВ СК «ІРА» з державного реєстру фінансових установ Комісія, за думкою позивача, порушила порядок унесення змін до інформації, унесеної до Реєстру фінансових установ, оскільки згідно п.п. 6.1. п.6. «Положення про внесення інформації про юридичних осіб, які мають намір набути статусу страховиків (перестраховиків), до Державного реєстру фінансових установ», зміни вносяться до інформації, яка внесена до Реєстру, після того, як заявник повідомляє Держфінпослуг про виникнення змін. Крім того, розпорядження від 11.05.2006р. прийнято у зв'язку з анулюванням ліцензій на право здійснення страхової діяльності, але питання про анулювання ліцензії ТДВ СК «ІРА» на право здійснення страхової діяльності остаточно не вирішено до цієї пори.

Відповідач проти позову заперечує. Вважає, що відповідно до частини другої ст. 35 Закону України «Про страхування» державний нагляд за страховою діяльністю на території України здійснюється Уповноваженим органом та його органами на місцях. Згідно з ст.. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг України" (далі - Закон) послуги у сфері страхування вважаються фінансовими. Згідно з п.п. 3 п. 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента від 4 квітня 2003 року N 292/2003 (далі - Положення) Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції: здійснює нагляд за діяльністю страхових компаній та страхових брокерів. Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» уповноважений орган у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів Уповноваженого органу застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Держфінпослуг 20.12.2005р. розпорядженням №5131, в межах своїх повноважень відповідно до підпункту 8 пункту 6 Положення, схвалила рішення директора департаменту страхового нагляду про анулювання ліцензії на здійснення страхової діяльності СК «ІРА» ТДВ. За твердженням відповідача рішення уповноваженого органу про застосування такого заходу впливу, як анулювання ліцензії на право здійснення страхової діяльності, породжує обов'язок для позивача щодо заборони здійснювати діяльність по наданню послуг в сфері страхування. На думку Відповідача у позовній заяві Позивач безпідставно і необґрунтовано вимагає скасування зазначеного акту - рішення.

Безпідставною є вимога Позивача скасувати акт - рішення з посиланням на те, що Відповідачем порушено встановлений строк надсилання його Позивачеві. Як видно із змісту супроводжувального листа Відповідача дата вихідної кореспонденції 26.12.2005р. Названий позивачем факт навіть якщо б і мав місце, стверджує відповідач, він не є підставою для скасування акту-рішення. Крім того, відповідно до пункту 1.5 Положення про застосування заходів впливу Держфінпослуг обирає і застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та наслідки раніше застосованих заходів впливу (за наявності). Відповідно до підпункту 7 пункту 4.10. цього Положення Уповноважена особа Держфінпослуг при підготовці Справи до розгляду повинна перевірити наявність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність юридичної особи, а відповідно до пункту 4.16. цього Положення обставинами, що обтяжують відповідальність за порушення, визнаються повторне вчинення порушення протягом року після застосування до юридичної особи заходів впливу або наявність спричинених порушенням негативних наслідків для споживачів фінансових послуг. Проте, розпорядженням Держфінпослуг від 09.09.05 № 4579 до позивача застосовувалось зупинення в повному обсязі дії ліцензії на здійснення страхової діяльності, про яке було повідомлено Позивача листом від 14.09.05 вих. № 7562/08-8. Зазначене розпорядження не скасоване і діє на даний час.

Відповідач стверджує, що позивач не зазначає про докази (перешкоди), які перешкоджали йому своєчасно надати складену ним фінансову звітність за 2 та 3 квартали 2005 року у вигляді документів, передбачених цим Порядком, в електронній та паперовій формах до центрального апарату Держфінпослуг. Відповідно до підпункту 2 пункту 1.1 Положення про застосування, заходів впливу порушення законодавства про фінансові послуги - протиправна дія чи бездіяльність юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців, яка посягає на встановлений порядок надання фінансових послуг. Без надання інформації, зокрема звітних даних до Держфінпослуг, Відповідач, за його думкою, не має можливості здійснювати свої повноваження, що є посяганням на встановлений порядок надання фінансових послуг (послуг в сфері страхування). Відповідно до статті 28 Закону та пункту 4 Положення Уповноважений орган (Держфінпослуг) в межах своєї компетенції встановлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України.

Відповідач також стверджує, що в судовому засіданні 10.05.2006р. він довідався про технічну помилку (описку) у розпорядженнях Держфінпослуг від 09.09.05. № 4579 та від 20.12.05 № 5131, і відповідно до свого Регламенту прийняв 16.05.2006 року розпорядження «Про виправлення технічної помилки у розпорядженнях Держфінпослуг від 09.09.05. № 4579 та від 20.12.05 №5131». Розпорядження №5772 безпосередньо не стосується зупинення чи анулювання дії ліцензії, а лише виправляє помилку. В порядку денному засідання Держфінпослуг на 16.05.06, затвердженому Наказом від 12.05.2006р., є вказане питання.

Станом на 11.04.06 позивач, за думкою відповідача, є злісним порушником вимог пункту 2.5 Порядку, оскільки ним не надані до Держфінпослуг звітні дані за 1, 2, 3 квартал 2005 року та за 2005 рік. Враховуючи такі обставини, за твердженням відповідача є правомірним і останнє розпорядження відповідача № 5741 від 11.05.2006 року про схвалення рішення директора департаменту страхового нагляду від 04.05.2006 № 246-В про виключення з державного реєстру фінансових установ ТДВ СК "ІРА" (ідентифікаційний код - 14294293).

В судовому засіданні 09.06.2006р. після виходу із нарадчої кімнати судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд встановив:

Позивач - Страхова компанія «ІРА»товариство з додатковою відповідальністю згідно із статутними документами та свідоцтвом про державну реєстрацію є юридичною особою з 19.01.1994р., внесено до ЄДРПОУ під номером 142942931, є фінансовою установою, що здійснює діяльність на ринку фінансових послуг, зокрема надає послуги страхування.

Страхова діяльність в Україні є діяльністю на ринку фінансових послуг та регулюється, зокрема, Законом України «Про страхування», Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Порядком складання звітних даних страховиків від 03.02.2004 № 39 та інше.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг. Відповідно до Закону України «Про страхування» (ст.33) страховики зобов'язані щоквартально подавати Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані за формою, встановленою Уповноваженим органом, затверджені власником (уповноваженим ним органом) страховика, а також давати на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про страхування» державний нагляд за страховою діяльністю здійснюється з метою дотримання вимог законодавства України про страхування, ефективного розвитку страхових послуг, запобігання неплатоспроможності страховиків та захисту інтересів страхувальників. Державний нагляд за страховою діяльністю на території України здійснюється Уповноваженим органом та його органами на місцях.

Згідно з Указом Президента України від 04.04.2003 року N292/2003, яким затверджено Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Комісія) є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Відповідно до Порядку складання звітних даних страховиків від 03.02.2004 № 39 (пункт 2) форми звітних даних складаються у вигляді документів, передбачених цим Порядком, у електронній та паперовій формах. Документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Порядком, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Держфінпослуг. Проміжна звітність страховика складається щоквартально наростаючим підсумком із початку звітного періоду за станом на останній день кварталу. Страховики складають документи, передбачені цим Порядком, та подають в електронній і паперовій формах до центрального апарату Держфінпослуг. Документи подаються: проміжної звітності - до 25-го числа включно місяця, що настає за звітним кварталом; річної звітності - до 20-го лютого включно року, наступного за звітним. Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснює Держфінпослуг відповідно до законодавства України.

Зазначені вимоги законодавства щодо подання у встановленому порядку звітності, позивачем належним чином не виконувались. Зокрема, СТК «ІРА»ТДВ не було подано звітних даних за 2 та 3 квартали 2005 року, що вбачається з рішення Комісії від 05.09.2005р., Акту Комісії від 14.11.2005р., рішення Комісії від 12.12.2005р., та позивачем не оспорюється (про що зазначено у поясненнях на позовну заяву). Позивач стверджує, що попереджав Комісію про перешкоди у поданні звітності, проте, в ході судового розгляду позивачем не доведено які саме обставини перешкоджали складанню та поданню у встановленому порядку відповідної звітності. Твердження позивача, що перешкодою у поданні звітності було оскарження в Господарському суді м. Києва розпорядження Комісії від 12.07.2005р. № 4308 про зупинення в повному обсязі дії ліцензії на здійснення страхової діяльності ТДВ СК «ІРА», що завершилось закриттям провадження у справі 26.10.2005р. ухвалою Господарського суду м. Києва, судом до уваги не приймаються оскільки законодавством, що регулює страхову діяльність не передбачено звільнення суб'єкта страхової діяльності, фінансової установи від обов'язку звітуватись у встановлено порядку в період оскарження у судовому порядку рішень, дій чи бездіяльності контролюючого органу.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом, зокрема, нагляду за діяльністю фінансових установ; застосування уповноваженими державними органами заходів впливу.

Відповідно до ст. 36-37 ЗУ «Про страхування» основними функціями Уповноваженого органу є, зокрема, проведення перевірок щодо правильності застосування страховиками (перестраховиками) та страховими посередниками законодавства про страхову діяльність і достовірності їх звітності; здійснення контролю за платоспроможністю страховиків відповідно до взятих ними страхових зобов'язань перед страхувальниками. Уповноважений орган має право, зокрема, одержувати в установленому порядку від страховиків звітність про страхову діяльність, інформацію про їх фінансове становище та необхідні пояснення щодо звітних даних, а від підприємств, установ (у тому числі банків), організацій і громадян - інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань.

Неподання звітності у встановлено порядку страховиком унеможливлює здійснення державного нагляду за страховою діяльністю з метою дотримання вимог законодавства України про страхування, ефективного розвитку страхових послуг, запобігання неплатоспроможності страховиків та захисту інтересів страхувальників.

Відповідно до ст. 39 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно з Положенням про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу від 13.11.2003 № 125 нагляд з метою встановлення фактичного стану дотримання законодавства про фінансові послуги фінансовими установами та юридичними особами, які відповідно до закону мають право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг, здійснюється у формі перевірки. При цьому порушенням законодавства про фінансові послуги -є протиправна дія чи бездіяльність юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців, яка посягає на встановлений порядок надання фінансових послуг.

Положеннями законодавства, що регулює страхову діяльність, зокрема ст. 14 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», ст. 33 ЗУ «Про страхування», умовою створення та діяльності фінансової установи, що спрямовані зокрема на забезпечення платоспроможність страховиків, є подання страховиком звітності у встановлену порядку.

Отже позивач, шляхом не подання звітності за 2-3 квартал 2005р. порушив встановлений порядок надання фінансових послуг.

Відповідно до ст. 40 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», ст. 37 ЗУ «Про страхування»та п. 2 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу від 13.11.2003 № 125 Держфінпослуг може застосовувати такий захід впливу як тимчасово зупинити (обмежити) або анулювати (відкликати) ліцензію на здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

Рішенням директору департаменту страхового нагляду Комісії (відповідача)від 05.09.2005р. №482-Л відповідно до п. 3 ч. 1 ст. ЗУ «Про страхування»зупинено в повному обсязі дію ліцензії Страховій компанії «ІРА»ТДВ (ліцензія серії АА №626424 від 13.04.2004р., ідентифікаційний код 14294293, місцезнаходження, Київська обл., м. Славутич, вул. Герої Дніпра, буд. 2., офіс 8) за неподання у встановлений термін звітності.

Як вбачається із змісту рішення, рішення відповідає вимогам п. 2.5 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу. Зокрема, в рішенні зазначені, найменування Особи, до якої застосовано захід впливу; місцезнаходження Особи; код за ЄДРПОУ; зміст встановленого посадовою особою Держфінпослуг порушення; норма законодавства про фінансові послуги, яку порушено; посилання на дату і номер акта, в якому зафіксовано порушення; дата та номер рішення; посада, прізвище та підпис уповноваженої особи; відбиток печатки; строк набрання чинності рішенням; серія та номер ліцензії.

Відповідно до п. 2 зазначеного положення №125 рішення директора департаменту про зупинення дії ліцензії схвалено Комісією (Держфінпослуг) як колегіальним органом протягом десяти робочих днів, 09.09.2005р. Розпорядженням №4579.

Суд не погоджується з думкою позивача, що зазначене розпорядження не стосується СК «ІРА»ТДВ, оскільки в ньому не правильно зазначений ідентифікаційний код СК «ІРА»ТДВ, виходячи з наступного. В зазначеному розпорядженні вказано зокрема: схвалити рішення директора департаменту страхового нагляду від 05.09.2005р. №482-Л про зупинення в повному обсязі дії ліцензії на здійснення страхової діяльності СК «ІРА»ТДВ (ліцензія серії АА №626424 від 13.04.2004р., ідентифікаційний код 14294239, місцезнаходження, Київська обл., м. Славутич, вул. Герої Дніпра, буд. 2., офіс 8). Отже в розпорядженні неправильно зазначено ідентифікаційний код СК «ІРА»ТДВ. Проте, зазначене розпорядження є документом (актом), яким схвалюється відповідне рішення, та з прийняттям якого рішення набуває чинності. Безпосередньо актом, яким до СК «ІРА»ТДВ застосовано захід впливу, є рішення від 05.09.2005р. Крім того, Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу не містить спеціальних вимог до форми та змісту Розпорядження, яким схвалюються відповідне рішення директора департаменту, зокрема щодо зазначення ідентифікаційного коду Особи. На думку суду, інформація щодо рішення, яке схвалюється, зокрема його дата, номер є достатньою. Твердження позивача з наведеного питання є безпідставними також з огляду на те, що в оскаржуваному ним розпорядженні зазначено повну назву СК «ІРА»ТДМ, її місцезнаходження, а також, що є в даному випадку головним на думку суду, серія, номер та дата ліцензії на здійснення страхової діяльності, яка належить саме позивачу.

Відповідно до вимог п. 4.23 зазначеного Положення №125 позивача у справі поінформовано про схвалення Комісією рішення №482-Л від 05.09.2005р., про що свідчить лист від 14.09.2005р. №7562. Твердження позивача, що про те, що розпорядження від 09.09.2005р. стосується безпосередньо його, він дізнався лише в залі судового засідання 16.05.2006 року, є безпідставним, оскільки як зазначено вище, про прийняте рішення та схвалення його розпорядженням позивача поінформовано із зазначенням серії, номеру та дати ліцензії на здійснення страхової діяльності, саме позивача, дію якої було зупинено. Отримання листа від 14.09.2005р. №7562 Позивачем не заперечується.

Враховуюче наведене, суд вважає, що розпорядження від 09.09.2005р. №4579 відповідає вимогам закону та прийняте у межах повноважень та у встановленому порядку компетентним органом.

Рішенням директору департаменту страхового нагляду Комісії (відповідача)від 12.12.2005р. №689-Л відповідно до п. 3 ч. 1 ст. ЗУ «Про страхування»анульовано ліцензію Страховій компанії «ІРА» ТДВ (ліцензія серії АА №626424 від 13.04.2004р., ідентифікаційний код 14294293, місцезнаходження, Київська обл., м. Славутич, вул. Герої Дніпра, буд. 2., офіс 8) за неподання у встановлений термін звітності та не усунення раніше виявлених порушень чинного законодавства.

Як вбачається із змісту рішення, рішення відповідає вимогам п. 2.5 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу. Зокрема, в рішенні зазначені, найменування Особи, до якої застосовано захід впливу; місцезнаходження Особи; код за ЄДРПОУ; зміст встановленого посадовою особою Держфінпослуг порушення; норма законодавства про фінансові послуги, яку порушено; посилання на дату і номер акта, в якому зафіксовано порушення; дата та номер рішення; посада, прізвище та підпис уповноваженої особи; відбиток печатки; строк набрання чинності рішенням; серія та номер ліцензії.

Відповідно до п. 2 зазначеного положення рішення директора департаменту про анулювання ліцензії схвалено Комісією (Держфінпослуг) як колегіальним органом протягом десяти робочих днів, 20.12.2005р. Розпорядженням №5131. Позивача про прийняте рішення поінформовано про прийняте рішення та схвалення його розпорядженням листом від 26.12.2005р. №11017/05-8. Як вбачається з відмітки поштового відділення, лист відправлено з порушенням встановленого 5-денного терміну, лише 27.12.2005р. Проте така обставина в даному випадку на думку суду не є підставою для скасування чи визнання нечинним розпорядження від 20.12.2005р. №5131, оскільки на думку суду строки повідомлення особи про прийняте по відношенню до нього рішення, встановлені з метою забезпечення можливості оскарження такого рішення у встановленому порядку. Позивачем рішення отримано, що їм не заперечується. Право на оскарження рішення позивачем не втрачено.

Твердження позивача, щодо є необґрунтованості розпорядження від 20.12.2005р. є також безпідставними, оскільки як вже зазначено судом, розпорядження є документом, яким схвалюється відповідне рішення, та з прийняттям якого рішення набуває чинності. Безпосередньо актом яким до СК «ІРА»ТДВ застосовано захід впливу як анулювання ліцензії є рішення від 12.12.2005р.

Відповідно до п.1.5 Положення від 13.11.2003 р. № 125, Держфінпослуг обирає і застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та наслідки раніше застосованих заходів впливу. Враховуючи, що рішенням від 05.09.2005р. до позивача вже застосовувались заходи впливу, шляхом зупинення ліцензії, порушення ним усунені не були, суд вважає, що відповідачем правомірно обрано такий захід впливу до СК «ІРА»ТДВ»як анулювання ліцензії.

Щодо розпорядження від 16.05.2006р. №5772 про виправлення технічної помилки у розпорядженнях від 09.09.2005р. №4570 та від 20.12.2005р. №5131, суд виходить з наступного:

Як зазначено вище, Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу не містить спеціальних вимог до форми та змісту Розпорядження, яким схвалюються відповідне рішення директора департаменту, зокрема щодо зазначення ідентифікаційного коду Особи. На думку суду, інформація щодо рішення, яке схвалюється, зокрема його дата, номер є достатньою. Безпосередньо актом яким до Особи застосовуються передбачені законодавством заходи впливу є саме Рішення, яке набуває чинності с моменту схвалення Колегіальним органом. Отже виправлення помилки, зокрема неправильний ід. номер СК «ІРА»ТДВ», який не є обов'язковим реквізитом розпорядження, не впливає на суть розпоряджень та ніяким чином не порушує встановлений порядок застосування заходів впливу до позивача. Питання про виправлення помилки внесено до порядку денного колегіального засідання Комісії 16.05.2006р., розпорядження підписано повноважною особою. Посилання в зазначеному випадку на положення ст.58 Конституції України, є безпідставними, оскільки безпосередньо рішення про застосування до позивача заходів впливу станом на 16.05.2006р. були чинними.

Рішенням від 04.05.2006р. №246-В відповідно до Положення Про внесення інформації про юридичних осіб, які мають намір набути статусу страховиків Страхову компанії «ІРА»ТДВ (ідентифікаційний код 14294293, місцезнаходження, Київська обл., м. Славутич, вул. Герої Дніпра, буд. 2., офіс 8) у зв'язку з анулювання ліцензії на право здійснення страхової діяльності за порушення вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг виключено з державного реєстру фінансових установ та анульовано свідоцтво про реєстрацію фінансової установи серії СТ №195 від 21.08.2004р.

Відповідно до п. 5 «Положення про внесення інформації про юридичних осіб, які мають намір набути статусу страховиків (перестраховиків), до Державного реєстру фінансових установ»Держфінпослуг від 22.11.2005 № 4934, анулювання (відкликання) всіх ліцензій (або закінчення строку їх дії) та прийняття рішення директором департаменту щодо виключення з Реєстру є підставами для виключення Страховика з Реєстру та анулювання Свідоцтва.

Рішення від 04.05.2006р. №246-В схвалено розпорядженням Держфінпослуг №5741 від 11.05.2006р., про що позивачу направлено лист від 16.05.2006р. №4510/08-8. Оскаржуване розпорядження прийнято відповідачем у межах повноважень, встановлених законодавством.

Враховуючи, наведені обставини, суд вважає, вимоги позивача безпідставними, такими що не ґрунтуються на діючому законодавстві, оскаржувані позивачем розпорядження такими, що прийняти компетентним органом в межах повноважень на підставі відповідних рішень від 05.09.2005р, від 12.12.2005р, від 04.05.2006р., якими встановлені порушення в сфері надання фінансових послуг.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 9, 17, 86, 158, 160, 161, 162, 163, ч.4 ст. 167 та п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку: заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України -з дня складання в повному обсязі, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження (ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України).

Головуючий

Суддя

СуддяЄ.П.Євграфова

О.О.Христенко

О.В.Попікова

Дата складання постанови в повному обсязі 21.06.2006р.

Суддя Є.П. Євграфова