Справа № 2-а/1970/1883/11
"09" серпня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
представника позивача Гафтко Н.Л.
представника відповідача Лисої Я.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені , суд - ВСТАНОВИВ:
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, надалі позивач, звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод» , надалі відповідач, про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальній сумі 17260,80 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2010 рік.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, з мотивів викладених в позовній заяві та просила стягнути з відповідача вищевказану суму, пояснивши, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у відповідача в 2010 році склала 118 осіб. Таким чином норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 5 інвалідів. Даний норматив працевлаштування відповідачем не дотримано, оскільки фактично у 2010 році у відповідача працювало 3 інваліди. За два робочих місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, відповідач до 15.04.2011 року повинен був самостійно сплатити адміністративно -господарські санкції у розмірі 16871,18 грн. та 389,62 грн. пені за несвоєчасну сплату вищевказаних санкцій.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, проти їх задоволення заперечили, пояснивши, що їх підприємство на протязі 2010 року виробничої діяльності не вело. Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 03 грудня 2009 року порушено справу про банкруцтво. Всі працівники у 2010 році знаходилися на скороченому робочому тижні та у відпустках без збереження заробітної плати. Працівниця ОСОБА_3, яку позивач не прийняв до нормативу робочих місць для інвалідів, теж працювала згідно графіка роботи, а тому її слід зарахувати до списку працюючих інвалідів.
Заслухавши пояснення сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21 березня 1991 року №875-ХІІ із змінами та доповненнями (далі -Закон №875), для підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності і господарювання установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників особового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості 1 робочого місця.
Відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону №875, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Із матеріалів справи, а саме із звіту відповідача про зайнятість інвалідів за 2010 рік (а.с.16), вбачається, що середньооблікова чисельність працівників на підприємстві у звітному періоді складала 118 чоловік. Відповідно норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у звітному періоді повинен був становити - 5 інвалідів. Фактично, згідно звіту, працюючих інвалідів -4.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника 8435,6 грн. Згідно матеріалів справи у 2010 році в відповідача працювали інваліди: ОСОБА_4 - 12 місяців; ОСОБА_5 -12 місяців; ОСОБА_6 -12 місяців; ОСОБА_7 -3 місяці. Таким чином середньооблікова кількість інвалідів згідно Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286 становила: 3 ( 12+12+12+12+3/12 =3,25).
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства (об»єднання), установи і організації в порядку, передбаченому законом.
Із розрахунку заборгованості по платежу до Фонду соціального захисту інвалідів за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році вбачається, що середньорічна заробітна плата на Державному підприємстві «Зарубинський спиртовий завод»становить 8435,59 грн., відповідно відповідачу було нараховано адміністративно-господарські санкції за не працевлаштування 2 інвалідів - 16871,18 грн. за
Також підприємству була нарахована пеня за порушення термінів сплати санкцій за 77 днів в розмірі 389,62 грн.
Відповідно до ст.18 Закону №875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.2 ст.19 цього ж Закону, відповідальність за незабезпечення зазначених нормативів покладається на керівника підприємств.
Як вбачається із матеріалів справи та підтверджено поясненнями представника відповідача в судовому засіданні відповідач у 2010 року звітів Ф-3ПН про наявність вакансій для інвалідів у Збаразький районний центр зайнятості не подавав.
З наявних в матеріалах справи доказів суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач не проводив заходи для працевлаштування інвалідів, не виконав вимоги, щодо нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому позивачем правомірно застосовано до відповідача адміністративно-господарські санкції та нараховано пеню.
З урахуванням викладеного, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод» (с.Зарубинці, Збаразького району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 00375065) в користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 17260,80 грн. адміністративно-господарських санкцій та пені, на р/р № 31211230700198, ГУДК України в Тернопільській області, 50070000, МФО 838012, код одержувача 23588094.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.