Справа № 2-а/1970/3448/11
"28" листопада 2011 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю:
представників позивача Бас М.Б., Борисюк П.М.
представника відповідача Сидорович Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Зборівський водоканал»до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції ( Зборівське відділення) Тернопільської області про скасування податкових повідомлень-рішень,
Комунальне підприємство «Зборівський водоканал»(надалі -позивач, КП «Зборівський водоканал») звернулося до суду з адміністративним позовом до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції ( Зборівське відділення) Тернопільської області (надалі -відповідач, Козівська МДПІ ( Зборівське відділення)) про скасування податкових повідомлень - рішень №000282301 від 22 червня 2011 року, № 0000302301 від 22 червня 2011 року , № 0000082308 від 22 червня 2011 року.
Представники позивача Комунального підприємства «Зборівський водоканал»в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити, з податковими повідомленнями-рішеннями № 0000282301, № 0000302301, № 0000082308 від 22 червня 2011 року не погоджуються, оскільки тарифи на водопостачання та на водовідведення затверджуються сесією Зборівської міської Ради, в односторонньому порядку підприємство не має права вносити зміни в тарифи ( незалежно чи в сторону зменшення чи в сторону збільшення). Попереднє керівництво підприємства не вирішувало дане питання, тому що у тарифах на постачання води та водовідведення в КП «Зборівський водоканал»не було закладено ПДВ і підприємство не мало права нараховувати споживачам та сплачувати в державний бюджет податок на додану вартість, а розрахунок заниженого податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи за видобуту підземну воду в сумі 6330,39 грн., розраховано на підставі нормативних документів, а сааме «Про затвердження порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння»та «Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету», які на момент перевірки втратили чинність згідно Постанови Кабінету Міністрів України за № 1236 від 27 грудня 2010 року.
Представник відповідача Козівської міжрайонної державної податкової інспекції (Зборівське відділення) в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просить відмовити у їх задоволенні, позовні вимоги є безпідставними і не підлягають до задоволення, оскільки позивачем порушено п.2.1, п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.9.3 п.9.4 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме не надіслав заяву податковому органу про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за звітним податковим періодом в якому обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону і відповідно не зареєструвалося платником податку на додану вартість з січня 2009 року, також КП "Зборівський водоканал" занижено податкове зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи за видобуту підземну воду за перевірений період в загальній сумі 6330,39 грн., та не оприбутковано готівкові кошти в повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткового касового ордеру в сумі 611,35 грн.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представників позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
З 19 травня по 27 травня 2011 року Козівською міжрайонною державною податковою інспекцією в Тернопільській області було проведено позапланову виїзну перевірку КП «Зборівський водоканал»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 22.04.2008 року по 31.12.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 22.04.2008 року по 31.12.2010 року. На основі перевірки складено Акт від 03 червня 2011 р за № 160-23/35846237. На підставі акту 22 червня 2011 року Козівською міжрайонною державною податковою інспекцією в Тернопільській області було прийнято податкові повідомлення-рішення №0000282301 по податку на додану вартість на загальну суму 118127,5 грн., в тому числі 93142 грн. -за основним платежем та 24985,5 грн. - за штрафними (фінансовими санкціями); №0000302301 по збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету на загальну суму 7912,99 грн., в тому числі 6330,39 грн. -за основним платежем та 1582,6 грн. - за штрафними (фінансовими санкціями); № 0000082308 по штрафних (фінансових) санкціях за порушення норм з регулювання обігу готівки на загальну суму 3056,75 грн.
Щодо податкового повідомлення-рішення №0000282301 по податку на додану вартість на загальну суму 118127,5 грн., в тому числі 93142 грн. -за основним платежем та 24985,5 грн. - за штрафними (фінансовими санкціями), то слід зазначити, що відповідно до пп.2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року №168/97- ВР (далі Закон 168), коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку.
Згідно з пп. 9.3 ст.9 Закону 168 , особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). Форма заяви про реєстрацію визначається у порядку, визначеному центральним податковим органом. Дані з реєстру платників податку підлягають оприлюдненню в порядку, визначеному центральний податковим органом.
Абз.4 пп.9.4 Закону 168 зазначено, що особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Як судом встановлено, позивачем заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість подано до Зборівського відділення Козівської МДПІ 12 листопада 2009 року, при подачі до 20 січня 2009 року. Відповідно до позивача було застосовано податкові наслідки, які передбачені в абз.4 пп. 9.4 Закону 168, а саме донараховано податок на додану вартість у розмірі 91450,00 грн. , застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 % - 24985,50 грн. (п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та за неподання декларацій з податку на додану вартість з січня по жовтень 2010 року (за десять звітних періодів) застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1700,00 грн.
Відповідно до рішення про результати розгляду скарги ДПА в Тернопільській області від 05.08.2011 р. №12188/10/25-007/323, податкове повідомлення - рішення №0000282301 від 22.06.2011 р. в частині 170,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій скасовує та залишено його без змін в іншій частині. При прийнятті податкового повідомлення рішення №0000282301 від 22.06.2011 р. не враховано вимоги пп.7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону 168 щодо першого податкового періоду . За правилами цього підпункту перший податковий період - лютий 2009 року, оскільки обсяг оподатковуваних операцій (326235,70 грн.) протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищено в грудні 2008 року. 9 вересня 2011 р. за результатами розгляду скарги ДПА в Тернопільській області, Козівською МДПІ прийнято податкове повідомлення рішення №0000382301 по податку на додану вартість на загальну суму 117957,5 грн., в тому числі 93142 грн. -за основним платежем та 24815,5 грн. - за штрафними (фінансовими санкціями) (на 170,00 грн. зменшено штрафні (фінансові) санкції).
Щодо податкового повідомлення-рішення №0000302301 по збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету на загальну суму 7912,99 грн., в тому числі 6330,39 грн. -за основним платежем та 1582,6 грн. - за штрафними (фінансовими санкціями), суд зазначає слідуюче.
Згідно акту перевірки , за період з 22.04.2008 р. по 31.12.2010 р. встановлено заниження податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 6330,39грн.
Згідно з п.3.1 Інструкції порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої наказом Комітету України з питань геології та використання надр і Державної податкової адміністрації України від 23 червня 1999 р. N105/309, об'єктом обчислення збору за геологорозвідувальні роботи є обсяг видобутих корисних копалин - для нафти, конденсату, газу природного, у тому числі і метану вугільних родовищ, торфу, сапропелю, сировини для виготовлення оптичної та п'єзооптичної продукції, сировини ювелірної і ювелірно-виробної, підземних вод (прісних, мінеральних, термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей і мулу та обсяг погашених у надрах запасів корисних копалин - для інших корисних копалин.
Обсяг погашених запасів корисних копалин визначається як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування, за винятком передбачених протоколом Державної комісії по запасах корисних копалин або технічними проектами на розробку родовища втрат корисних копалин в охоронних, бар'єрних ціликах та поблизу неякісно затампонованих свердловин, за умови погодження їх обсягів з органами державного гірничого нагляду.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 0000082308 по штрафних (фінансових) санкціях за порушення норм з регулювання обігу готівки на загальну суму 3056,75 грн.
Згідно пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2005р. за №40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень уі касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Суми готівки, що оприбутковуються; мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до пункту 3.3 глави 3 Положення, приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
У главі 4 пункту 4.2 вище наведеного Положення вказано, що усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Згідної глави 4 пункту 4.3 вище наведеного Положення записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. Готівка, яка видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат (згідно з пунктом 2.10 цього Положення), а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в пункті 3.9 цього Положення.
В порушення наведеного вище та пункту 2.6 глави 2 вище наведеного Положення в КП «Зборівський водоканал»встановлено порушення, а саме: не оприбутковано готівкові кошти в повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткового касового ордеру в сумі 611,35 грн.
Згідно з абзацом 3 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. №436/95 «Про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що податкові повідомлення -рішення №000282301 від 22 червня 2011 року, № 0000302301 від 22 червня 2011 року , № 0000082308 від 22 червня 2011 року прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства України, на підставі акта перевірки від 03 червня 2011 року №160-23/35846237, є обгрунтованими, тому позовні вимоги Комунального підприємства «Зборівський водоканал» до задоволення не підлягають.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
У позові Комунального підприємства «Зборівський водоканал»до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції ( Зборівське відділення) Тернопільської області про скасування податкових повідомлень-рішень №000282301 від 22 червня 2011 року, № 0000302301 від 22 червня 2011 року , № 0000082308 від 22 червня 2011 року -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.