Постанова від 11.11.2011 по справі 2а/0470/11389/11

11.11.2011

< копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/11389/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рищенко А. Ю. < Текст >

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Комунальне підприємство "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.09.2011 року ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач безпідставно відмовив в реєстрації права власності на домоволодіння, а саме: житловий будинок літ. А-2, загальною площею 522,3 кв. м., житловою площею 122,2 кв. м., сарай літ. Б, літня кухня літ. В, теплиця літ. Г, альтанка літ. Д, сарай літ. Е, споруди № 1-28, І-ІІІ, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 без актів приймання в експлуатацію - на підставі рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011.

Тому, просить суд визнати незаконними дії Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради щодо відмови в реєстрації за ОСОБА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, права власності на домоволодіння, а саме: житловий будинок літ. А-2, загальною площею 522,3 кв. м., житловою площею 122,2 кв. м., сарай літ. Б, літня кухня літ. В, теплиця літ. Г, альтанка літ. Д, сарай літ. Е, споруди № 1-28, І-ІІІ, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 без актів приймання в експлуатацію - на підставі рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011; зобов'язати Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради зареєструвати за ОСОБА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, право власності на домоволодіння, а саме: житловий будинок літ. А-2, загальною площею 522,3 кв. м., житловою площею 122,2 кв. м., сарай літ. Б, літня кухня літ. В, теплиця літ. Г, альтанка літ. Д, сарай літ. Е, споруди № 1-28, І-ІІІ, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 без актів приймання в експлуатацію - на підставі рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011.

У судове засідання сторони не з'явились. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі. Відповідач належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, проте причини неявки не повідомив суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним даний позов задовольнити частково з наступних підстав.

Рішенням Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011 були узаконені самовільно побудовані споруди: сарай літ. Б; літня кухня літ. В; альтанка літ. Д та сарай літ. Е, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1; визнано за ОСОБА_2 право власності на все домоволодіння в цілому, яке складається з: житлового будинку літ. А-2, загальною площею 522, 3 кв. м., житловою площею 122, 2 кв. м., сарай літ. Б, літня кухня літ. В, теплиця літ. Г, альтанка літ. Д, сарай літ. Е, споруди № 1-28, І-ІІІ, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1.

Вказане рішення суду набрало законної сили 25.07.2011 року.

З метою проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна на підставі Рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011, позивач звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності до Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради.

Однак, 31.08.2011 року було прийнято Рішення реєстратора про відмову в реєстрації права власності на зазначений об'єкт.

Відповідач посилається на невідповідність поданих документів щодо реєстрації права власності на вказану будівлю, вимогам, установленим Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно затвердженого Наказом міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 року (далі - Тимчасове положення), у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням, іншим актам чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства. Також відповідач додатково роз'яснює Рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011, вказуючи, що майно згідно чинного законодавства підлягає введенню в експлуатацію, про що виставлено штамп в технічному паспорті. Крім того, зазначає, що у резолютивній частині вказаного рішення суду за позивачем визнано право власності на домоволодіння № 293 по вул. Широка у м. Дніпропетровську, що розташовано на земельній ділянці площею 3 871 кв. м., натомість згідно матеріалів технічної інвентаризації, проведеної відповідачем станом на 04.04.2011 року, встановлено, що дане домоволодіння знаходиться на земельній ділянці площею 4 871 кв. м., з них самочинно зайнято - 3 871 кв. м. Також передбачено, що частина самочинно занятої земельної ділянки знаходиться у зоні прибережної захисної смуги річки Шпакова.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Суд вважає, що дії відповідача з відмови в реєстрації права власності відповідно до рішення суду, що набрало законної сили є протиправними, що підтверджується аналізом діючого законодавства.

Відповідно до ст. 14 Цивільного процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI, передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.

Трактування змісту Рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011, є порушеннями з боку відповідача п. 3.5 Тимчасового положення, відповідно до якого забороняється тлумачення прав реєстратором або самостійне внесення ним змін до відомостей про заявлені права власності.

Згідно зі ст. ст. 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01 липня 2004 року, № 1952, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та додатку 1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, а саме п. 10 Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна - це рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.

Відповідно до п. 9 ч. 2. ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість рішення суду.

Враховуючи вищевикладене, Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» зобов'язано діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідачем невірно було застосовано норми чинного законодавства та Конституції України. Відповідно до ч.2 ст.8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.

Статтею 9 КАС України закріплено, що суд вирішує справи на підставі Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Тобто норми про обов'язковість судових рішень закріплених Конституцією та законодавством мають вищу юридичну силу, ніж норми підзаконних нормативно-правових актів, яким в даному випадку є Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Рішення відповідача щодо відмови у реєстрації права власності, у зв'язку із тлумаченням судових рішень та з мотивів невідповідності їх законодавству є неправомірним. Відповідачем при прийнятті вказаного рішення були грубо порушені вимоги ст. 129 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо обов'язковості виконання рішень суду.

В даному випадку суд вважає правомірним звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, у зв'язку з тим, що оскаржуване рішення відповідача винесено не в межах передбачених законодавством, а з мотивів тлумачення судового рішення та протиправного висування додаткових обґрунтувань.

В той же час суд зазначає, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту своїх порушених прав, а саме щодо оскарження дій відповідача, адже права позивача були порушені в розумінні норм КАС України неправомірним рішенням суб'єкта владних повноважень. Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Статтею 8 Конституції України передбачено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Так, у п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004 року№ 1952-IV передбачено, що однією з підстав державної реєстрації прав є також рішення судів, що набрали законної сили.

Отже, документом, що підтверджує право власності на нерухоме майно є рішення суду. Тому, Рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011 є правовстановлювальним документом та підставою для проведення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, а саме: житлового будинку літ. А-2, загальною площею 522,3 кв. м., житловою площею 122,2 кв. м., сарай літ. Б, літня кухня літ. В, теплиця літ. Г, альтанка літ. Д, сарай літ. Е, споруди № 1-28, І-ІІІ, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 без актів приймання в експлуатацію.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Частина 1 ст. 71 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, з метою необхідності повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати Рішення Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради від 31.08.2011 року про відмову в державній реєстрації права власності на домоволодіння по вул. Широка, буд. 293, м. Дніпропетровськ та зобов'язати відповідача зареєструвати за позивачем право власності на зазначений об'єкт нерухомого майна.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради від 31.08.2011 року щодо відмови в реєстрації за ОСОБА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, права власності на домоволодіння, а саме: житловий будинок літ. А-2, загальною площею 522,3 кв. м., житловою площею 122,2 кв. м., сарай літ. Б, літня кухня літ. В, теплиця літ. Г, альтанка літ. Д, сарай літ. Е, споруди № 1-28, І-ІІІ, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 без актів приймання в експлуатацію - на підставі рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011.

Зобов'язати Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради зареєструвати за ОСОБА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, право власності на домоволодіння, а саме: житловий будинок літ. А-2, загальною площею 522,3 кв. м., житловою площею 122,2 кв. м., сарай літ. Б, літня кухня літ. В, теплиця літ. Г, альтанка літ. Д, сарай літ. Е, споруди № 1-28, І-ІІІ, що знаходяться на земельній ділянці площею 3 871 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 без актів приймання в експлуатацію - на підставі рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14.07.2011 року по цивільній справі № 0417/2-2136/2011.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >А. Ю. Рищенко

< Текст >