28.10.2011 < копія >
24 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/10623/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Жукової Ж.О.
при секретарі судового засідання Коваленко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ріан»про стягнення податкового боргу в сумі 12329грн. 56коп., -
23.08.2011р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська, в якому позивач просить стягнути з рахунків у банках обслуговуючих товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ріан» (код ЄДРПОУ 36727365) на користь державного бюджету заборгованість по податку на додану вартість в сумі 840грн. та по податку на прибуток підприємства в сумі 11489грн. 56коп.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним. В порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, відповідач виконав обов'язок покладений на нього рішенням про розстрочення податкових зобов'язань №81 від 20.05.2010р., також відповідач в порушення вимог зазначеного закону не подавав до полаткового орану податкові декларації за податковими зобов'язаннями, внаслідок чого у ТОВ «ТД «Ріана» утворилась податкова заборгованість в розмірі 12329грн. 56коп.
Ухвалою суду від 25.08.2011р. провадження по справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 03.10.2011р. була визнана обов'язкова участь у розгляді даної справи позивача - Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська.
Однак в порушення вимоги суду, в судове засідання призначене на 24.10.2011р. представник позивача не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. На адресу відповідача був направлений конверт з ухвалою про відкриття провадження по справі та судовою повісткою, однак конверт повернувся на адресу суду з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ст.35 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
Частиною 1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що якщо відомості, які внесені до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Всупереч вимогам ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», про зміну місцезнаходження відповідач контролюючі органи не повідомив, тому відповідних змін до Єдиного державного реєстру внесено не було.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: витяг з Єдиного державного реєстру станом на 20.05.2011р.; рішення №81 від 20.05.2010р. про розстрочення податкових зобов'язань; договір №87 від 20.05.2010р. про розстрочення податкових зобов'язань; акт перевірки №3632 від 15.10.2010р.; податкове повідомлення - рішення №0009221501/0 від 15.10.2010р.; акт від 15.10.2010р. про розміщення ППР на дошку оголошень; акт перевірки №4126/152/36727365 від 19.11.2010р.; податкове повідомлення - рішення №0021881502/0 від 19.11.2010р.; акт від 19.11.10 про розміщення ППР на дошку оголошень; перша податкова вимога №1/879 від 22.06.2010р.; акт від 18.08.2010р.; друга податкова вимога №2/1391 від 17.09.2010р.; акт від 10.11.2010р.; довідка про розрахункові рахунки платника; довідка про наявність заборгованості.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ріан» зареєстроване виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 29.10.2009р. з присвоєнням коду ЄДРПОУ 36727365 та взяте на облік платника податків в ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська.
20.05.2010р. між позивачем та відповідачем був укладений договір розстрочення податкового зобов'язання №87 та прийнято рішення ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська №81 від 20.05.2010р. про розстрочення податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємства на суму 11094грн. до 20.08.2010р.
Відповідачем в порушенням умов договору розстрочення податкового зобов'язання №87 від 20.05.2010р. не була сплачена розстрочена сума податкового боргу з податку на прибуток підприємства в сумі 11094грн., також ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська був нарахований процент за користування розстрочення на суму щомісячного внеску на погашення податкового зобов'язання, що становить 262грн. 94коп.
Таким чином, загальна сума податкового зобов'язання ТОВ «ТД «Ріан» за договором №87 від 20.05.2010р. розстрочення податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства становить 11356грн.94коп.
15.10.2010р. посадовими особами ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача щодо своєчасності подаяння податкової звітності, за результатами якої був складений акт №3632 та відповідно до висновків якого відповідачем були порушені вимоги п.п.4.1. 4 п.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000р., ТОВ «ТД «Ріан» не була надана податкова декларація з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2010 року. Відповідальність за зазначене порушення передбачена п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі висновків акту перевірки №3632 від 15.10.2010р. ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська було винесене податкове повідомлення - рішення №0009221501/0 від 15.10.2010р. про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 170грн.
У зв'язку з неможливістю вручення податкового повідомлення - рішення №0009221501/0 від 15.10.2010р., ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська був складений акт №725 від 15.10.2010р. про неможливість вручення зазначеного повідомлення рішення та розміщення його на дошці оголошень.
19.11.2010р. ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача щодо своєчасності подаяння податкової звітності, за результатами якої був складений акт №4126/152 та відповідно до висновків якого відповідачем були порушені вимоги п.п.4.1. 4 п.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000р., ТОВ «ТД «Ріан» не була надана податкова декларація з податку на додану вартість за період травень - вересень 2010 року. Відповідальність за зазначене порушення передбачена п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі висновків акту перевірки №4126/152 від 19.11.2010р. ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська було винесене податкове повідомлення - рішення №0021881502/0 від 19.11.2010р. про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 850грн.
У зв'язку з неможливістю вручення податкового повідомлення - рішення №0021881502/0 від 19.11.2010р., ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська був складений акт від 19.11.2010р. про неможливість вручення зазначеного повідомлення рішення та розміщення його на дошці оголошень.
Пунктом 6.2.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільові фондами» передбачено , у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська були направлені на адресу відповідача податкові вимоги №1 від 22.06.2010р. та №2 від 17.09.2010р., однак конверти повернулись до податкового органу з відміткою поштового відділення «за закінчення терміну зберігання», у зв'язку з чим ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська був складений акт від 10.11.2010р. про неможливість вручення податкових вимог та розміщення їх на дошці оголошень.
Отже, на час звернення позивача з даним адміністративним позовом, ТОВ «ТД «Ріан» не була погашена заборгованість за податковими зобов'язаннями: з податку на прибуток підприємства в сумі 11489грн. 56коп. та з податку на додану вартість в сумі 840грн. Зазначені податкові повідомлення - рішення не були оскаржені відповідачем в адміністративно - апеляційному порядку, також будь - яких пояснень чи заперечень щодо висновків актів перевірок від відповідача не надходило.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 р №2755-VI, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Правовідносини сторін щодо погашення сум податкових зобов'язань на час виникнення податкового боргу відповідача регулювались нормами Закону України №2181-ІІІ «Про погашення зобов'язання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та Закону України №1251-XII «Про систему оподаткування».
Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Як передбачено пп.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - ЗУ 2181-ІІІ), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України №2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
У разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, відповідно до ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», то такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення - рішення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
У відповідності до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону. Абз.3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп."а"-"в" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
У пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вказано, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пп. 20.1.1 та пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
У відповідності до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У відповідності до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи Державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, згідно зі ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене вище, позивачем - суб'єктом владних повноважень була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з ТОВ «ТД «Ріан» узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 11489грн. 56коп. та з податку на прибуток підприємства в сумі 840грн., натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові.
За таких підстав, суд вважає адміністративний позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Раін» про стягнення податкового боргу в сумі 12329грн. 56коп. є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ріан» про стягнення податкового боргу в сумі 12329грн. 56коп. - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Ріан» (код ЄДРПОУ 36727365) на користь державного бюджету заборгованість по податку на додану вартість в сумі 840 (вісімсот сорок)грн. та по податку на прибуток підприємства в сумі 11489 (одинадцять тисяч чотириста вісімдесят дев'ять)грн. 56коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >Є.О. Жукова
< Текст >