Постанова від 27.10.2011 по справі 2а-1291/10/0470

27.10.2011 < копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2011 р. Справа № 2а-1291/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБарановського Р. А. < Текст >

при секретаріБринзі О.В.

за участю:

представників позивача Черкасова А.А. та Грек Г.В.

представника відповідача Обертовича М.Г. < ПІБ Представників > < Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Представництва "Хеметалл Польска СП з.о.о." до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська. Звернувшись до суду позивач просить, з урахуванням уточнень до позовної заяви, визнати недійсним податкове повідомлення-рішення відповідача № 0000881701/3/41728 від 18.01.2010 року.

Позовні вимоги обгрунтовані протиправністю рішень, що оскаржено.

Представники позивача, що з'явились у судове засідання, позов підтримали та надали пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та діюче на момент виникнення спірних правовідносин законодавство, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що Актом перевірки від 18 серпня 2009 року №5045/22-019/26561807 правильності нарахування та перерахування податку з фізичних осіб встановлено, що при нарахуванні заробітної плати директора представництва - нерезиденту ОСОБА_6 (громадянина Республіки Польща) за грудень 2007 року - березень 2009 року, податок з доходів фізичних осіб нарахувався та утримувався у розмірі 15 відсотків. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська листом від 22.08.2008 року № 40000/10/172-44 повідомила Представництво «Хеметал Польська СП з.о.о.» що громадянину Республіки Польща -ОСОБА_6 присвоєно статус резидента з 5 серпня 2008 року. Таким чином, Представництво фірми «Хеметалл Польська СП з.о.о.» із суми заробітної плати (оподатковуваного доходу) на загальну суму 304462,52 грн. за період з грудня 2007 року по липень 2008 року податок з доходів фізичних осіб у розмірі 45669,36 грн. не нараховано, не утримано та не перераховано до бюджету. Перевіркою донараховано 45669 грн. 36 коп. податку з доходів фізичних осіб.

Статтею 8 Кодексу Законів про працю України встановлено регулювання трудових відносин громадян, які працюють за межами своїх держав, зокрема трудові відносини громадян України, які працюють за її межами, а також трудові відносини іноземних громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються законодавством держави, в якій здійснене працевлаштування (наймання) працівника, та міжнародними договорами України.

Пунктом 1.2 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що дохід це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, шо мають вартість, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Відповідно до пункту 1.15 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані" нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Згідно з підпунктами 9.11.1 і 9.11.3 пункту 9.11 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» доходи з джерелом їх походження з України, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими для резидентів, з урахуванням особливостей, визначених окремими нормами цього Закону. Якщо зазначені у підпункті 9.11.1 цього пункту доходи виплачуються нерезиденту резидентом - фізичною або юридичною особою, то такий резидент вважається податковим агентом такого нерезидента стосовно таких доходів. При укладенні договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження з України, резидент зобов'язаний зазначити у такому договорі ставку податку, яка буде застосована до таких доходів.

Відповідно до Наказу ДПА України від 29.01.2004 № 50 «Про затвердження Податкового роз'яснення щодо застосування окремих норм Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в частині оподаткування іноземців та нерезидентів», зазначено, що «абзац восьмий підпункту 1.20.1 статті 1 Закону передбачає, що «достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Законом, або її реєстрація як самозайнятої особи».

Згідно із пунктом 1 зазначеного Роз'яснення фізична особа - іноземець може самостійно визначити власний резидентський статус у разі обрання основного місця проживання в Україні. Для цього фізичній особі - іноземцю необхідно подати письмову заяву до податкового органу за місцем проживання в Україні з проханням вважати її резидентом для цілей оподаткування податком з доходів фізичних осіб у поточному році (звітному податковому періоді). Заява складається власноручно із зазначенням таких відомостей: прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер з ДРФО, дата народження (число, місяць, рік), громадянство, підстава перебування в Україні, час перебування в Україні у звітному періоді, джерело отримання доходу в Україні (назва працедавця, його код згідно з ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер фізичної особи -суб'єкта підприємницької діяльності, юридична адреса працедавця), місце проживання, а також інформація щодо документального підтвердження місця проживання фізичної особи -іноземця в Україні. Таким документальним підтвердженням може бути посвідка про постійне або тимчасове проживання в Україні, документ, що посвідчує отримання статусу біженця чи притулку в Україні, реєстрація на території України паспортного документа, договір купівлі-продажу будинку (квартири), договір оренди будинку, квартири, іншого приміщення, придатного для проживання, договір дарування житла, лист власника приміщення (орендодавця) про згоду на проживання у приміщенні відповідної фізичної особи тощо. Про факт самостійного обрання (визначення) фізичною особою - іноземцем власного податкового статусу як резидента (на підставі письмової заяви) відповідний орган державної податкової служби письмово повідомляє працедавця (працедавців) рекомендованим листом».

Підпунктом 8.1.1 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Пунктом 7.3 статті 7 Закону визначено, що ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної пунктом 7.1 цієї статті, від об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крім у державну лотерею у грошовому виразі) на користь резидентів або нерезидентів, та від будь-яких інших доходів, нарахованих на користь нерезидентів - фізичних осіб, за винятком доходів, визначених у підпункті 9.11.3 пункту 9.11 статті 9 цього Закону.

Підпунктом 17.1.9 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

З огляду на викладене рішення, що оскаржено є правомірним, а адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена в повному обсязі 18.04.2011 року.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >Р.А. Барановський

< Текст >