Постанова від 26.10.2011 по справі 2а/0470/10161/11

26.10.2011 < копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/10161/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

при секретарі судового засідання Коваленко М.В.

за участю представника позивача Дробота Є.С.

за участю представника відповідача Вовк К.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина»до управління Пенсійного фонду України в Амур -Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2011 рік,-

ВСТАНОВИВ:

11 серпня 2011року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина», в якому позивач просить:

- скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників);

- скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. ВАТ «Дніпрошина» 24.06.2011р. отримало розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.

Позивач вважає, що зазначені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками №1 та №2 на 2011 рік, були складені управлінням Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська в порушення норм чинного законодавства України, а також без розрахування сум фактичних витрат пропорційно стажу роботи на підприємстві деяких працівників, в супереч вимогам п.6.2 Інструкції про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, отже, на думку позивача, зазначені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками №1 та №2 на 2011 рік підлягають скасуванню.

В матеріалах справи міститься заява ВАТ «Дніпрошина» про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, яка обґрунтована тим, що після отримання позивачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік, і саме: 24.06.2011р., останньому знадобився деякий час для здійснення перевірки зазначених розрахунків управління Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська, що стало підставою пропущення строків звернення до суду , передбачених вимогами ст.99 КАС України.

Судом, в ході судового засідання була розглянута заява позивача про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, підстави пропуску строку були визнані судом поважними, оскільки в матеріалах справи містяться докази здійснення перевірки розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік, а саме: наказ президента ВАТ «Дніпрошина» ОСОБА_3 від 05.04.2011р. та службова записка від 25.07.2011р. №429, отже строк звернення до суду з даним адміністративним позовом підлягає поновленню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.08.2011р. було відкрито провадження по даній справі та справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов за викладених у ньому підстав, також зазначив, що згідно вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», відшкодуванню підлягають фактичні втрати на виплату і доставку пенсій лише, особам, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списками №1, 2, та які набули необхідний стаж роботи після набрання чинності Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме з 01.01.1992р.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на заперечення від 31.08.2011р., в яких зазначив наступне. Посилання позивача на незаконне врахування при обчисленні суми, яку належить відшкодувати підприємству, стаж роботи працівників за період до 11.03.1994р. є помилковими, оскільки стаття 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього закону, тобто до 01.01.1992р., на роботах із шкідливими важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, а особі, яка до і після 01.01.1992р. працювала на роботах, передбачених списками №1 та №2, пенсія призначається відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Отже, відповідач вважає, що включення стажу працівникам за період до11.03.1994р. при здійсненні розрахунку витрат на виплату та доставку пенсії є правомірним.

Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: статут ВАТ «Дніпрошина»; розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011рік; наказ від 05.04.2011р., від 30.06.2011р.; службова записка від 25.07.2011р.; справа ВАТ «Дніпрошина» від 08.08.2011р.; свідоцтво про держану реєстрацію ВАТ «Дніпрошина»; докази, уточнюючі особливий характер праці працівників ВАТ «Дніпрошина» (стор. 58-118 м/с).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Управління Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська, згідно з Положенням «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» від 30.04.2002р. №8-2 здійснює функції по обліку платників, збирання та акумуляції у районі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; фінансування витрат на виплату пенсій, інших витрат, фінансування яких відповідно до чинного законодавства покладено на Фонд, застосовує фінансові санкції, передбачені законом, стягує з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків тощо.

Відкрите акціонерне товариства «Дніпрошина» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і збору на покриття фактичних витрат на виплат та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом 2 розділу XV прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підприємства та організації з коштів, призначених на оплату носять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списками № 1 та №2 до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» зобов'язане покривати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списками №1 та №2.

24.06.2011р. позивач отримав розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік., згідно яких до розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягають відшкодуванню за рахунок ВАТ «Дніпрошина» відповідачем були включені працівники, які набули необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці за період до 01.01.1992р.

На підставі наказу керівника ВАТ «Дніпрошина» від 05.04.2011р. №37/1р та від 30.06.2011р. №77/1р начальником управління по кадром ВАТ «Дніпрошина» ОСОБА_4 була складена довідка №462/029 від 08.08.2011р. про результати перевірки розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками №1 та №2 на 2011 рік.

Згідно зазначеної довідки ВАТ «Дніпрошина» в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками №1 та №2 на 2011 рік було виявлено наступне:

- за списком №1: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 набули необхідний стаж з шкідливими та тяжкими умовами праці, що на думку позивача дає право на призначення пенсії зі віком на пільгових умовах за списками №1 до 01.01.1992р.; ОСОБА_10 працював на підприємці на посаді (професії), яка дає право на пільгову пенсію по списку №1 лише 1рік. 6міс.;

- за списком №2: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 набули необхідний стаж з шкідливими та тяжкими умовами праці, що, на думку позивача, дає право на призначення пенсії зі віком на пільгових умовах за списками №1 до 01.01.1992р.

Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003р. №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день па підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, №2 виробництві, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочих день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 % з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витри і на виплату і доставку цих пенсій до набуття прав на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Стаття 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991р. зазначає, що Особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Отже, твердження позивача щодо незаконного врахування при обчисленні суми, яка належить до відшкодування ВАТ «Дніпрошина», стаж роботи працівників за період до 01.01.1992р. є помилковим, що також підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами особливого характеру праці працівників ВАТ «Дніпрошина», які містяться в матеріалах справи (стор. 58 - 118 м/с).

Відповідно до п.8 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються «Список №1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах» і «Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах», затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.19956р. №1173.

У відповідності до ч.1 п.п.6.1 п.6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України» №21-1 від 31.12.2003р., відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на всі вищенаведені норми, відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначені на пільгових умовах особам які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.

Крім того, відповідно до вимог Інструкції «Про порядок організації оформлення, фінансування та виплати пенсій, грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України», Управлінням Пенсійного фонду України компенсуються витрати за доставку пенсій згідно тарифів встановлених Укрпоштою. Відповідно до Інструкції зазначена компенсація підлягає відшкодуванню на рахунки Пенсійного фонду.

Згідно з пп.6.4. п.6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України» розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем в ході судового розгляду справи не доведено правомірності своїх висновків щодо протиправності розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.«а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.

Крім того, позивачем - ТОВ «Дніпрошина» в ході судового розгляду справи не були надані докази оскарження розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників), у встановленому законом України порядку, що свідчить про належність та відповідність зазначеного розрахунку вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідачем - суб'єктом владних повноважень в ході судового розгляду справи була доведена правомірність та обґрунтованість здійснення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.«а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2011 рік.

Таким чином, суд доходить висновку, що адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» до управління Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2011 рік не підлягає задоволенню.

Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний суд України в своїй постанові від 31.01.2011р. у справі за позовом ВП «Рембудмонтаж» до УПФУ в м.Рубіжному, Львівської області про скасування розрахунку та зобов'язання вчинити певні дії, в якій зазначив наступне.

Підприємство зобов'язано відшкодовувати управлінню Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058. Цей висновок є правильним, оскільки порядок компенсації зазначених витрат управлінню Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 чинності з 1 січня 2004 року.

За змістом п.2 прикінцевих положень Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію па пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

На момент набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року №400/97 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Згідно ж з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єктів оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» до управління Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2011 рік - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 14.10.2011р.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >Є.О. Жукова

< Текст >