25.10.2011 < копія >
24 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/12556/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
при секретарі Моісєєвій А.В.
за участю:
представник заявника не з'явився
представник позивача Ковальов О.В.
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративний позов Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до Міського комунального підприємства «Спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця»
про стягнення заборгованості,-
Прокурор Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська звернулося до суду з адміністративним позовом до Міського комунального підприємства «Спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця»з позовними вимогами про стягнення з заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 10 004,90 грн. на користь управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська.
В обґрунтування позову заявник зазначив, що відповідач зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та має заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень-серпень 2011р. у сумі 10004,90 грн., яка станом на 05.10.2011 р. не сплачена.
Представник заявника до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, заперечення на адресу суду не направляв.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Міське комунальне підприємство «Спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця» зареєстровано як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська.
Судом встановлено, що відповідачем подані до управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська звіти за квітень-серпень 2011р. У вказаних документах відповідач самостійно обчислив загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті, яка у відповідності до звіту за квітень 2011р. складає 1516,32 грн., за травень 2011р. - 1516,32грн., за червень 2011р. - 2305,55 грн., за липень 2011р. - 2305,55 грн., за серпень 2011р. - 2361,16 грн.
Таким чином, у відповідності до звітів за квітень-серпень 2011р. сума єдиного внеску, що підлягає сплаті відповідачем складає 10 004,90 грн.
Згідно довідки-розрахунку суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Міського комунального підприємства «Спеціальна ремонтно-будівельна дільниця»складеною УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська станом на 21.09.2011р. сума не сплаченого єдиного внеску за звітний період квітень-серпень 2011р. становить 10 004,90грн.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№ 2464-VI від 08.07.2010р. (далі - Закон), та Інструкцією «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України №21-5 від 27.09.2010 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції від 27.10.2010р. за № 994/18289 (далі - Інструкція).
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Ч. 1 ст.12 вказаного Закону передбачено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Відповідно до абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону та абз.1 п.2.1.1 ч.2.1. ст. 2 Інструкції платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію їх як підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
У відповідності до п. 4.1 ст. 4 Інструкції єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати
Відповідно до п.3.1 ст.З Інструкції єдиний внесок встановлюється у відсотках від суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності
Єдиний внесок нараховується незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Згідно до 4.6.2. ст.4 Інструкції платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.
У відповідності до п.4.2.4. ст..4 Інструкції єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
На підставі викладеного, враховуючи визнання відповідачем суми єдиного внеску, яка підлягала сплаті у відповідності до звітів за квітень-серпень 2011р., та за відсутності заперечень або доказів сплати заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд доходить висновку, що позов Прокурора в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до Міського комунального підприємства «Спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця»про стягнення заборгованості підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов Прокурора в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до Міського комунального підприємства «Спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця» про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Міського комунального підприємства «Спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця» на користь Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська заборгованість в сумі 10 004,90 грн. (десять тисяч чотири гривні дев'яносто копійок).
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова виготовлена у повному обсязі 28.10.2011р.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >Н.В. Турлакова
< Текст >