Постанова від 10.01.2012 по справі 2а/0270/5235/11

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2012 р. Справа № 2а/0270/5235/11

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича,

за участі секретаря судового засідання: Колос Мирослави Сергіївни

позивача : ОСОБА_1

представника відповідача : Трохименка М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1

до: Калинівської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача селянське (фермерське) господарство "Зоря"

про: скасування розпоряджень

ВСТАНОВИВ :

22 листопада 2011 року до Вінницького окружного адміністративного суду з Калинівського районного суду Вінницької області в порядку статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Калинівської районної державної адміністрації про скасування розпоряджень та зобов'язання вчинити певні дії.

У поданій заяві позовні вимоги обґрунтовані наступним. 01 березня 2011 року позивач звернувся до Калинівської райдержадміністрації із заявою про надання йому в оренду земельної ділянки на території Нападівської сільської ради для ведення фермерського господарства. Проте, відповіді стосовно розгляду заяви він не отримав та змушений був звернутися до облдержадміністрації, яка надала йому відповідь, що земельну ділянку, на яку він претендує, райдержадміністрація має намір виставити на земельні торги.

Вважаючи такі дії районної державної адміністрації протиправними, позивач звернувся до прокуратури Калинівського району із заявою здійснити перевірку правомірності не виділення йому земельної ділянки.

01 липня 2011 року прокуратура надала відповідь, з якої випливає, що земельна ділянка, на яку він претендував, у складі інших земель на підставі розпоряджень Калинівської районної державної адміністрації №191 від 26 травня 2011 року та №231 від 14 червня 2011 року була надана на умовах оренди селянському (фермерському) господарству "Зоря".

Позивач не погоджується із зазначеними розпорядженнями районної державної адміністрації, тому 22 липня 2011 року звернувся до Калинівського районного суду Вінницької області з адміністративним позовом, у якому просив визнати такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, та скасувати зазначені вище розпорядження, а також зобов'язати райдержадміністрацію внести зміни до договору оренди землі, укладеного 16 червня 2011 року між Калинівською райдержадміністрацією та СФГ "Зоря".

Ухвалою Калинівського районного суду від 25 липня 2011 року відкрито провадження у справі, а іншою ухвалою від 11 листопада 2011 року вказану справу за підсудністю передано до Вінницького окружного адміністративного суду.

23 листопада 2011 року адміністративну справу прийнято до провадження Вінницьким окружним адміністративним судом.

Іншою ухвалою окружного адміністративного суду від 22 грудня 2011 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено селянське (фермерське) господарство "Зоря".

10 січня 2012 року провадження у справі в частині вимоги щодо зобов'язання Калинівську районну державну адміністрацію внести зміни до договору оренди землі №147/11, укладеного 16 червня 2011 року між Калинівською райдержадміністрацією та селянським (фермерським) господарством "Зоря" закрито, про що постановлено відповідну ухвалу.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовільнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача не заперечував щодо скасування розпоряджень райдержадміністрації, визнавши позов в цій частині. При цьому, зазначив, що аукціон з приводу виділення земельної ділянки СФГ "Зоря" не проводився.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце судового засідання повідомлявся вчасно та належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.61).

Відтак, третя особа не скористалася своїм правом висловити думку з приводу поданого ОСОБА_1 адміністративного позову.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

01 березня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до голови Калинівської районної державної адміністрації із заявою про надання йому в оренду земельної ділянки площею 50-70 га на території Нападівської сільської ради для ведення фермерського господарства. Дану заяву отримано райдержадміністрацією 01 березня 2011 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції на заяві (а.с.14).

17 березня 2011 року позивачем до раніше поданої ним заяви додано викопіювання із земель запасу Нападівської сільської ради (а.с.13).

Проте, на адресу позивача відповіді від райдержадміністрації щодо результатів розгляду поданої заяви не надходило, що спонукало його звернутися до прокуратури Калинівського району із заявою провести перевірку правомірності не виділення йому земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Листом вих. №68-71-71-11 вих. 11 від 01 липня 2011 року (а.с.8-9) прокурор Калинівського району повідомив ОСОБА_1 про результати проведеної перевірки. У листі прокуратури йдеться, що проведеною перевіркою встановлено факт його звернення до райдержадміністрації із заявою про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Відділом Держкомзему у Калинівському районі було підготовлено проект розпорядження про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для створення фермерського господарства. Перевіркою також встановлено, що 24 травня 2011 року до відділу Держкомзему надійшла заява від селянського (фермерського) господарства "Зоря" про надання в оренду земельної ділянки із земель запасу та резервного фонду Нападівської сільської ради за межами населеного пункту у розмірі 158,00 га, на яку також було підготовлено проект розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства. 26 травня 2011 року Калинівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №191, яким надала дозвіл СФГ "Зоря" на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду загальною площею 157,78 га для ведення фермерського господарства на території Нападівської сільської ради за межами населеного пункту с. Мончинці. Іншим розпорядженням №231 від 14 червня 2011 року затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок СФГ "Зоря" с. Біла Липовецького району на території Нападівської сільської ради з визначеною площею 157,4390 га та надано в оренду СФГ "Зоря" земельні ділянки загальною площею 157,4328 га ріллі на території Нападівської сільської ради за межами населеного пункту с. Мончинці терміном на 49 років для ведення фермерського господарства. 16 червня 2011 року між Калинівською райдержадміністрацією та СФГ "Зоря" підписано договір оренди землі №147/11. Відтак, земельна ділянка, на яку претендував позивач, надана у користування іншій юридичній особі.

При цьому, у листі прокуратури Калинівського району наведено ряд порушень чинного на момент виділення земельних ділянок законодавства.

Відтак, суд вважає, що права та інтереси позивача порушені в зв'язку із наданням частини земельної ділянки, про надання якої він звертався до райдержадміністрації, іншій особі без обґрунтування підстав ненадання йому відповідної земельної ділянки, враховуючи при цьому позитивні висновки, що містила пояснювальна записка до проекту розпорядження, яким передбачалося надання ОСОБА_1 земельної ділянки.

Проте, незважаючи на визнання відповідачем позовних вимог в частині скасування розпоряджень райдержадміністрації, суд на підставі положень частини 4 статті 112 та частини 3 статті 136 КАС України вважає за необхідне дослідити правомірність прийняття розпоряджень, що оскаржуються, оскільки судовим рішенням може бути порушено права та інтереси СФГ "Зоря".

Даючи правову оцінку розпорядженням Калинівської районної державної адміністрації №191 від 26 травня 2011 року та №231 від 14 червня 2011 року, суд зважає на таке.

Особливості надання земельних ділянок в оренду врегульовано положеннями Земельного кодексу України та Законом України "Про оренду землі" (застосуванню підлягають редакції нормативно-правових актів, що були чинними на момент прийняття рішень).

Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (частина 1 статті 116 ЗК України).

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений статтею 124 ЗК України, відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

При цьому, частиною 2 цієї статті передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виключно шляхом проведення земельних торгів здійснюється передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, крім випадків, що визначені частинами другою, третьою статті 134 ЗК України.

Положення частини 2 статті 124 ЗК України є банкетними, оскільки відсилають до частини 2 та 3 статті 134 цього ж Кодексу, яка носить назву "Обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах)". Згаданими частинами передбачено випадки, за яких не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них. При цьому, в даному переліку відсутній пункт, який би звільняв від проведення аукціону з приводу надання земельної ділянки в оренду юридичній особі (фермерському господарству) для ведення фермерського господарства, як це визначено у розпорядженнях, що оскаржуються.

За таких обставин, з урахуванням наведених вище норм, суд дійшов висновку, що надання земельних ділянок в оренду фермерським господарствам для ведення фермерського господарства Калинівській районній державній адміністрації слід було здійснювати шляхом проведення земельних торгів, порядок проведення яких визначено главою 21 Земельного кодексу України.

Разом з тим, суд встановив, що передача селянському (фермерському) господарству "Зоря" в оренду земельної ділянки загальною площею 157,4328 га відбулось на підставі прийнятих Калинівською районною державною адміністрацією розпоряджень №191 від 26 травня 2011 року "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду фермерському господарству "Зоря" для ведення фермерського господарства на території Нападівської сільської ради" (а.с.18) та №231 від 14 червня 2011 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок фермерському господарству "Зоря" на території Нападівської сільської ради для ведення фермерського господарства" (а.с.19).

При цьому, із даних розпоряджень випливає, що дозвіл на складання проекту землеустрою СФГ "Зоря" Калинівською райдержадміністрацією надано на підставі клопотання такої юридичної особи, а проект землеустрою затверджено на підставі позитивних висновків "контролюючих служб району".

Натомість, суд встановив, що земельних торгів із продажу вказаної земельної ділянки не відбувалося, про що також зазначив представник Калинівської районної державної адміністрації в ході судового розгляду.

За таких обставин, суд вважає, що передача в оренду СФГ "Зоря" земельної ділянки загальною площею 157,4328 га не на конкурентних засадах не узгоджується із вимогами чинного на момент такої передачі земельного законодавства, оскільки, окрім наведеного, частиною 2 статті 6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

При цьому, про те, що СФГ "Зоря" отримало в оренду земельну ділянку не за результатами проведеного аукціону свідчать умови договору оренди землі №147/11, укладеного 16 червня 2011 року між Калинівською районною державною адміністрацією та СФГ "Зоря", у якому як підставу для його укладення зазначено розпорядження Калинівської районної державної адміністрації №231 від 14 червня 2011 року.

Про незаконність прийнятих райдержадміністрацією розпоряджень, що оскаржуються, свідчить також лист-відповідь прокуратури Калинівського району вих. 68-71-71-11 вих 11 від 01 липня 2011 року (а.с.8-9).

Таким чином, недотримання суб'єктом владних повноважень положень чинного на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень законодавства є підставою для визнання таких рішень незаконними та їх скасування.

В силу статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, суд у відповідності до статті 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на визнання суб'єктом владних повноважень позовних вимог в частині скасування прийнятих розпоряджень, відсутності заперечень з приводу позовних вимог у СФГ "Зоря", а також підтвердження в ході судового розгляду недотримання визначеної законодавством процедури надання в оренду земельної ділянки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовільнити.

Також, з урахуванням положень частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає стягненню 3,40 грн. судового збору, сплаченого за подання адміністративного позову до суду відповідно до квитанції від 22 липня 2011 року (а.с.2).

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовільнити.

Визнати незаконними та скасувати розпорядження Калинівської районної державної адміністрації Вінницької області №191 від 26 травня 2011 року "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду Фермерському господарству "Зоря" для ведення фермерського господарства на території Нападівської сільської ради" та №231 від 14 червня 2011 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок селянського (фермерського) господарства "Зоря" на території Нападівської сільської ради для ведення фермерського господарства".

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 3,40 гривень, сплачених за звернення з позовом до адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович

10.01.2012