15 листопада 2011 р. Справа № 47005/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Олендера І.Я., Каралюса В.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області на рішення Галицького районного суду від 11.10.2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену пенсію,-
встановила:
У червні 2010 року позивач звернувся з позовом управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про зобов'язання зробити нарахування та виплатити недоплачену пенсію за період з січня 2004р. по день винесення су дового рішення пенсії.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що перерахунок пенсії від повідач проводив йому і раніше починаючи з 2004р., Оскільки відповідач відмовив йому в цьому, то він звернувся з заявою у Пенсійний фонд України. Згідно листа головному управлін ню Пенсійного фонду в Івано-Франківській області №522/Б-4 від 01.04.10р. в якому чітко вка зало, що середня зарплата працівників зайнятих у галузях економіки для обчислення пенсії за 2009р. складає 1650.43грн.
25.03.10р., відповідач листом №41/15-15 повідомив, який страховий стаж позивачу зара ховано станом на 01.01.04р., а це - 44р. 09 місяців 14 днів, коефіцієнт стажу-0.44750. Проте, насправді його стаж станом на 01.01.04р. становив: - 45р. 1 місяць 7 днів, коефі цієнт стажу - 0.45167. Позивач просив позов задоволити.
Рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 11.10.2010 року позов задоволено частково. Визнано за ОСОБА_1 право: на страховий стаж станом на 01.01.04 року - 45 років 1 місяць 7 днів, відповідно до ст. 24 Закону України «Про загаль нообов'язкове Державне пенсійне страхування» №1058-ІV - 45 років 2 місяці та коефіцієнт стажу - 0.45167.; на страховий стаж станом на 01.01.06р. - 47 років 1 місяць 7 днів, відпо відно до ст. 24 закону №1058-ІУ - 47 років 2 місяці та коефіцієнт стажу - 0.47167; на стра ховий стаж станом на 01.01.08р. - 49 років 1 місяць 7 днів, відповідно до статті 24 закону №1058-ІV - 49 років 2 місяці та коефіцієнт стажу - 0.49167, а з врахуванням кратності 1.2 - коефіцієнт стажу 0.59 (з січня по вересень 2008р.) та врахуванням кратності 1.35 - коефіці єнт стажу 0.66375 (з жовтня по грудень 2008р.).; на страховий стаж станом на 01.01.10р. -51 рік 1 місяць 7 днів, а відповідно до статті 24 закону №1058-ІV - 51 рік 2 місяці та коефі цієнт стажу-0.51167, аз врахуванням кратності 1.35 - коефіцієнт стажу 0.69075. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію, основну та за наднормовий стаж за період з січня 2004 року по травень 2010 рік включно, з врахуванням виплаче них сум.
Рішення суду першої інстанції оскаржило управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області. Вважає, що оскаржуване рішення прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нову постанову, якою в позові відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін,якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом встановлено, що, ОСОБА_1, є пенсіонером, 15.01.10, звернувся до відпові дача з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідач листом 27.01.10 року №480/03 на підставі заяви позивача відмовив йому в перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що всупереч ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV, застосував до розрахунку середню зарплату по економіці за 2007 рік. Натомість треба було застосувати середню зарплату за 2009 рік, тобто рік, що передує року звернення за перерахунком. Оскільки він звернувся за перерахунком пенсії 15.01.2010 року, то до розрахунку слід було брати середню заробітну плату по економіці за 2009 рік.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, є хибними з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону.
Так, частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
У редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, яка набрала чинності 01 січня 2004 року, зазначена формула була такою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону (у редакції від 09 липня 2003 року) визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.
Таким чином, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Підпунктом «б» підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було викладено в новій редакції: «Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».
Цим же Законом (підпункт «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію».
Тобто, з 01 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції від 09 липня 2003 року).
Таким чином, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня), які по-різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, в даному випадку застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Звідси, колегія суддів приходить до висновку що вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік є безпідставними.
Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Узагальнюючи викладене, колегія суддів переконана, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги її спростовують.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Львівської області задоволити. Скасувати рішення Галицького районного суду Львівської області від 11.10.2010 року у справі №2а-631/10/0904 та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог .
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: І. Олендер
В. Каралюс