22 грудня 2011 року < год:хв > Справа № 2а/0370/3318/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Піянзіну О.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Маяк»про стягнення податкового боргу,
Ківерцівська міжрайонна державна податкова інспекція (далі - Ківерцівська МДПІ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Маяк» (далі - СВК «Маяк», відповідач) про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, в розмірі податкового боргу 7592 грн. 08 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований суб'єктом господарювання, взятий на облік як платник податків у Ківерцівській МДПІ та зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (далі - ПК України). Станом на 25.10.2011 року за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 7592 грн. 08 коп. Ківерцівською МДПІ відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу надсилалися податкові вимоги № 1/64 від 06.03.2006 року та № 2/123 від 19.04.2006 року, а в подальшому 29.05.2006 року прийнято рішення № 15/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем. Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20, пункту 95.3 статті 95 ПК України органи податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.
Позивач просить стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих СВК «Маяк», на користь держави податковий борг у розмірі 7592 грн. 08 коп.
В судове засідання представник позивача не прибула, проте подала до суду письмове клопотання від 12.12.2011 року про розгляд справи за її відсутності (а. с. 25).
Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду шляхом направлення повісток рекомендованим листом (а. с. 24, 29), причини неприбуття представника до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив. Оскільки частиною четвертою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) передбачено, що у разі повторного неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що СВК «Маяк» зареєстроване як юридична особа згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 25.04.2000 року (а. с. 8), відповідач перебуває на обліку як платник податків у Ківерцівській МДПІ, про що видано позивачем довідку про взяття на облік платника податків від 01.09.2010 року № 317 (а. с. 10), має відкриті рахунки в банківських установах, що підтверджується довідкою про наявність банківських рахунків у СВК «Маяк» (а. с. 15).
Станом на 25.10.2011 року за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 7592 грн. 08 коп., про що зазначено у довідці Ківерцівської МДПІ про суму податкової заборгованості СВК «Маяк» (а. с. 6).
Податковий борг з податку на додану вартість виник через несплату відповідачем узгоджених сум податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні Ківерцівської МДПІ № 0000771601 від 23.08.2011 року (а. с. 16), прийнятому на підставі акту від 22.08.2011 року № 452/1601/03735742 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету (а. с. 16 зворот), та пені. Податкове повідомлення-рішення від 23.08.2011 року надіслане платнику податків листом з повідомлення про вручення (а. с. 17) та вважається врученим 31.08.2011 року відповідно до положень пункту 58.3 статті 58 ПК України, у встановленому законом порядку не оскаржене. З урахуванням даних зворотного боку облікової картки платника СВК «Маяк» з податку на додану вартість, податковий борг становить 7592 грн. 08 коп. (а. с. 14).
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України (чинного з 01.01.2011 року) передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник внаслідок несплати грошових зобов'язань, донарахованих за результатами перевірки податковим органом, які є узгодженими та підлягали перерахунку в бюджет у строки, встановлені статтею 57 ПК України.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
В подальшому відповідно до пунктів 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Податкові вимоги відповідачу були надіслані раніше (до набрання чинності ПК України) відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: № 1/64 від 06.03.2006 року та № 2/123 від 19.04.2006 року (а. с. 11-12), а в подальшому 29.05.2006 року було прийняте рішення № 15/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а. с. 13). Вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем.
Підпунктами 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання; грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно із підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду письмових заперечень, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про стягнення з рахунків СВК «Маяк» у банках, обслуговуючих платника податків, на користь держави коштів у розмірі податкового боргу на суму 7592 грн. 08 коп.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Маяк» у банках, обслуговуючих платника податків, на користь держави кошти у розмірі податкового боргу в сумі 7592 гривні 08 копійок (сім тисяч п'ятсот дев'яносто дві гривні вісім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 27 грудня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх