73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"12" грудня 2011 р.
14 год.13 хв.Справа № 2-а-3687/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Грицай Л.В.
за участю
представника позивача - Литовченко Т.Ю.,
представника відповідача - Міськів М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Судноплавної компанії "Укррічфлот" в особі філії публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" "Херсонський річковий порт" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Дочірнє підприємство "Херсонський річковий порт" акціонерної судноплавної компанії "Укррічфлот" ( далі - позивач, ДП "Херсонський річковий порт" АСК "Укррічфлот") звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні (надалі - відповідач, ДПІ), у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.04.2011 року за № 0002972307 про застосування штрафних санкцій в сумі 22 970,00 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон України №265/95-ВР).
В ході судового розгляду справи позивачем було заявлено клопотання про процесуальне правонаступництво шляхом допуску до судового розгляду публічне акціонерне товариство "Судноплавна компанія "Укррічфлот", яке є правонаступником дочірнього підприємства "Херсонський річковий порт" АСК "Укррічфлот" у зв'язку з його реорганізацією і створенням філії ПАТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот" "Херсонський річковий порт". Судом було задоволено вказане клопотання та замінено дочірнє підприємство "Херсонський річковий порт" АСК "Укррічфлот" його правонаступником публічним акціонерним товариством "Судноплавна компанія "Укррічфлот"», в особі філії ПАТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот" "Херсонський річковий порт".
Відповідно до позову та наданих пояснень представника позивача у судовому засіданні, вказані позовні вимоги вмотивовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено неправомірно, оскільки повернення готівкових коштів внаслідок не надання громадянам послуг з розміщення і проживання в номерах готелю здійснювалось на підставі рахунків, службових записок, актів, які свідчать про повернення громадянам коштів. При цьому було зазначено, що повернення грошових коштів громадянам здійснювалось в режимі « службова видача», оскільки програмне забезпечення РРО не налаштоване на реєстрацію зазначених операцій через РРО.
Представник відповідача проти позову заперечив, мотивуючи тим, що позивач у своїй діяльності використовує реєстратор розрахункових операцій, який дозволяє проводити операції з повернення товарів (наданих послуг) через РРО та роздруковувати відповідні розрахункові документи, що підтверджують виконання розрахункових операцій, при проведенні розрахункових операцій з повернення товарів (наданих послуг) підприємством. Проте, вказані операції через РРО у режимі реєстрації не проводились, реєстрацію від'ємних сум розрахунків не здійснено, що суперечить приписам Закону України №265/95-ВР. На підставі вищенаведеного, податкове повідомлення-рішення прийнято ДПІ відносно позивача згідно чинного законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.
08.12.2010 року головними державними податковими ревізорами-інспекторами Прокопенком В.П. та Аркаєвим К.О. проведено перевірку готелю "Меридіан", що належить позивачу за адресою м. Херсон, пл. Одеська, 4, щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складений акт від 08.12.2010 року за № 1728/21/22/23/03150208/1186 (бланк № 003425) (надалі - акт перевірки).
Перевірка проведена на підставі направлення за № 2399/237 від 01.12.2011 року, у присутності в.о. головного бухгалтера Боган К.А.
Порушень вимог законодавства щодо проведення перевірки і її оформлення судом не встановлено і позивачем не заперечується.
На підставі акту перевірки, ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.04.2011 року за № 0002972307 про застосування штрафних санкцій на суму 22 970,00 грн.
Відповідно до акту перевірки перевіркою встановлено проведення розрахункових операцій через РРО при повернені коштів за неотриманні послуги без роздрукування відповідних розрахункових документів. Як зазначено в акті перевірки, у готелі "Меридіан" зазначені операції через РРО у режимі реєстрації не проведенні, реєстрація від'ємних сум розрахунків не здійснена, розрахункові документи не видано. Розрахункові операції по поверненню готівкових коштів за неотриманні послуги проведенні через РРО у режимі "службова видача", при цьому, алгоритм роботи касового апарату забезпечує окреме накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків. Сума непроведених через РРО розрахунків складає 4 594,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки позивач у своїй діяльності використовує РРО Mini 600.04 ME, заводський номер 64106385, фіскальний номер 2103008942, реєстраційне посвідчення № 2103008942 від 07.12.2005 року.
Згідно технічної характеристики РРО Mini 600.04 ME, алгоритм роботи забезпечує окреме накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків, відповідно, вказана модель РРО дозволяє проводити операції з повернення товарів через РРО у режимі реєстрації з видачею відповідних розрахунків документів - фіскальних чеків. У фіскальних звітних чеках є відповідний розділ де ведеться облік повернутих фіскальних чеків та облік повернутих сум.
Пунктом 1 ст. 3 Закону №265/95-ВР встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Разом з тим, відповідно до ст.2 Закону України № 265/95-ВР розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу).
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України № 265/95-ВР, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Статтею 9 Закону України № 265/95-ВР визначено вичерпний перелік випадків звільнення суб'єктів господарювання від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок при проведенні розрахунків.
Звільнення суб'єктів господарювання при поверненні покупцеві готівкових коштів за ненадані послуги статтею 9 Закону України № 265/95-ВР не передбачено.
Відповідно до підпункту 4.7 пункту 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01 грудня 2000 року № 614 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001 року за №107/5298, реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми тільки в разі забезпечення алгоритмом роботи РРО окремо накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків. Якщо РРО не забезпечує таке накопичення, то дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції "службова видача".
Суд не погоджується з твердженням позивача, щодо відсутності в програмному забезпеченні РРО реєстрації повернення коштів за неотримані послуги шляхом видачі фіскального чеку, оскільки у листі - відповіді підприємства-виробника ТОВ " Юнісістем " від 28.11.2011 року за № 25 щодо алгоритму роботи РРО Mini 600.04 ME вказано, що в фіскальній пам'яті РРО передбачено окреме накопичення від'ємних підсумків розрахунків.
Тобто позивач, відповідно до приписів Закону України №265/95-ВР при поверненні покупцеві готівкових коштів за неотримані послуги зобов'язаний був застосовувати реєстратор розрахункових операцій та видати відповідний розрахунковий документ.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону України №265/95-ВР визначено, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Таким чином, факт недотримання позивачем вимог п. 1 ст. 3 Закону України №265/95-BP знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду, а тому застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п. 1 ст. 17 цього ж Закону в розмірі 22 970,00 грн. (4 594,00 грн. х 5) є правомірним.
З огляду на викладене суд приходить до висновку щодо правомірності прийнятого ДПІ податкового повідомлення-рішення від 04.04.2011 року за № 0002972307, а позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Судноплавної компанії "Укррічфлот" в особі філії ПАТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот" "Херсонський річковий порт" такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд
постановив:
В задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Судноплавної компанії "Укррічфлот" в особі філії публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" "Херсонський річковий порт" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 грудня 2011 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 9.2.1