Постанова від 28.12.2011 по справі 2а/1770/4779/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/4779/2011

28 грудня 2011 року 15год. 00хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Воробюк Олександр Вікторович,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: представник ОСОБА_2,

відповідача: представник ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Інспекції державного архітектурно- будівельного контролю в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Квасилівська селищна рада

до ОСОБА_6

про виконання вимог припису № 216 від 29.09.2011 року, -

ВСТАНОВИВ :

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області звернулася в суд з позовом до ОСОБА_6 про зобов'язання виконати вимоги припису від 19.09.2011 № 216.

Позовні вимоги в повній мірі підтримані представником позивача в судовому засіданні.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав. Вимоги припису від 29.09.2011 №216 погоджується виконувати. Пояснив суду, що здійснює реконструкцію кафе-бару «Чорний кіт» на вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів, Рівненського району без відповідних на те документів, однак вчиняються дії щодо виготовлення необхідних документів для проведення будівельних робіт по об'єкту.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, третьої особи та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначає Закон України "Про архітектурну діяльність" №687-ХІУ від 20.05.1999 року, який спрямований на стимулювання сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, немічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.

Відповідно до частини першої статті 9 названого Закону, будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" № 3038-VI від 17.02.2011 року.

В силу вимог частини першої статті 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" № 687-ХІУ від 20.05. 1999 року, для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. А відповідно до частини другої вказаної статті, державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 439 від 08.04. 2011 року, основними завданнями даного органу є здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань та виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

Відповідно до пункту 1 Положення про інспекцію державного архітектурно- будівельного контролю у Рівненській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 22 від 02.06. 2011 року, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Пунктом 4 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області встановлено, що інспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються при будівництві об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам (рішенням); своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації, здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сферах містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Наведена вище норма дублюється в підпунктах 9, 10 пункту 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №439 від 08.04.2011 року.

На виконання покладених повноважень, працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного у Рівненській області в період з 13.09.2011 по 13.09.2011 року проведено позапланову перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості ведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації під час виконання будівельних робіт з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» по вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів Рівненського району.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що будівельні роботи з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» по вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів Рівненського району ведуться ОСОБА_6 без права на виконання будівельних робіт, що є порушенням статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Будівельні роботи виконуються забудовником власними силами, без ліцензії на господарську діяльність пов'язану із створенням об'єктів архітектури, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про архітектурну діяльність»

На об'єкті виконані такі будівельні роботи: до існуючої будівлі кафе-бару добудовано добудову та терасу. Стіни добудов зведені із блоків з ракушняка та з газобетонних блоків. На момент перевірки монтувалася крокв'яна система.

Одночасно, за результатами вказаної перевірки було складено акт. Замовника будівництва ОСОБА_6 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення (постанова по справі про адміністративне правопорушення від 15.09.2011 р. № 220-П), та вручено припис від 15.09.2011р. № 166, яким пропонувалося ОСОБА_6 зупинити будівельні роботи з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» по вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів Рівненського району до отримання права на виконання будівельних робіт відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с. 6, 8, 10).

За результатами перевірки щодо виконання ОСОБА_6 вимог припису від 15.09.2011р. № 166, було встановлено, що будівельні роботи з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» на вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів Рівненського району не зупинені, а саме влаштовується покрівля добудови до кафе-бару «Чорний кіт» (обрешітка та гідроізоляція покрівлі), виконується підмурівка стін під покрівлю, тобто вимоги припису від 15.09.2011 р. № 166 не виконуються., що зафіксовано актом перевірки від 29.09.2011 року (а.с. 7).

Порушнику, ОСОБА_6 вручено повторний припис від 29.09.2011 р. № 216, яким повторно запропоновано зупинити будівельні роботи з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» на вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів Рівненського району до отримання права на виконання будівельних робіт відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с. 9).

В судовому засіданні було встановлено, що припис від 29.09. 2011 № 216 також було проігноровано, на що вказує акт перевірки щодо його виконання від 27.12. 2011 року. Будівельні роботи з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» по вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів, Рівненського району в супереч вимогам вказаного припису продовжено, влаштовано покрівля з метало черепиці по дерев'яних кроквах, влаштовано вікна будівлі, виконана підмурівка стін під покрівлю (а.с. 35).

Обумовлений припис виданий в межах повноважень, передбачених чинним законодавством України, відповідач доказів його оскарження не надав.

Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:

а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил;

б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;

Згадані повноваження щодо надання обов'язкових для виконання приписів одночасно визначені підпунктом 3 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.05. 2011 № 553.

В силу Положень про інспекцію ДАБК у Рівненській області, вказаний орган вправі видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, а також звертатися до суду у разі виявлення порушень у сфері будівництва, містобудування і архітектури.

Враховуючи ту обставину, що вимоги припису внесені посадовими особами інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, згідно п.3 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є обов'язковими для виконання, а відповідачем не надано доказів виконання припису від 29.09. 2011 року за № 216, навпаки встановлено його не виконання, інспекція ДАБК у Рівненській області правомірно звернулася до суду з позовом щодо його виконання такого.

Разом з тим, згідно з пунктом 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Відповідач в судовому засіданні не спростував факту продовження ним виконання будівельних робіт з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» по вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів, Рівненського району, ні після винесення припису від 15.09. 2011р. № 166, ні після внесення повторного припису від 29.09. 2011 року.

ОСОБА_6 по суті не заперечувала обов'язку набуття нею права на виконання будівельних робіт з реконструкції кафе-бару «Чорний кіт» по вул. Б. Хмельницького, 1-Б в смт. Квасилів, як того вимагає стаття 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Твердження ОСОБА_6, що вона позбавлена можливості отримати необхідні документи через обставини, які не залежать від неї не беруться судом до уваги, оскільки виконання будівельних робіт, згідно статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.04. 2011 року № 466 Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт, може проводитися після набуття права на виконання будівельних робіт, а не навпаки.

В силу вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, у ході судового засідання позивач довів суду обґрунтованість позовних вимог, а відповідач не підтвердила правомірність своїх дій.

Оскільки факт наявності порушеного права знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду, то поданий позов належить задовольнити повністю.

В силу ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не присуджуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати ОСОБА_6, виконати вимоги припису № 216 від 29.09. 2011 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя < Підпис > Зозуля Д. П.

Постанова складена в повному обсязі 03.01.12р.