Справа: № 2-а-685/06 Головуючий у 1-й інстанції: Пізняхівський Ф.М.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
"08" грудня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,
при секретарі Наталюк Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Прокурора Святошинського району м.Києва на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 18 грудня 2006 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київського міського військового комісаріату про зобов»язання перерахувати розмір пенсії,
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Святошинського районного суду міста Києва з позовом до Київського міського військового комісаріату (далі - Відповідач) про визнання за ним права на отримання пенсії з урахуванням надбавок, передбачених нормативними актами, у зв»язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, зобов»язання Київського міського військового комісаріату провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням 100% надбавки грошового забезпечення, яке передбачено Указом Президента України від 23 лютого 2003 року № 173 «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу ОВС»з 01.01.2003 року, 100% щомісячної надбавки до грошового забезпечення, що передбачена Указом Президента України від 31.07.2000 року №939/2000 «Про грошове забезпечення військовослужбовців та умови оплати праці працівників Служби безпеки України»надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, МВС України, Адміністрації Державної Служби України»з 1 липня 2000 року.
Постановою Святошинського районного суду міста Києва від 18.12.2006 року позовні вимоги задоволено, зобов»язано Київський міський військовий комісаріат провести перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з урахуванням 100% надбавки грошового забезпечення з 01.01.2003 року та 100% щомісячної надбавки до грошового забезпечення з 01.07.2000 року.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, прокурор Святошинського району м.Києва 05.05.2011 року подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, у якій просить скасувати постанову Святошинського районного суду від 18.12.2006 року та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції допущені порушення норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011 року прокурору Святошинського району міста Києва поновлено строк на апеляційне оскарження постанови Святошинського районного суду м. Києва від 18.12.2006 року.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 КАС України (в редакції, що діяла на час звернення до суду) визначено територіальну підсудність адміністративних справ, згідно з якою адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача. Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається місцевим адміністративним судом за вибором позивача.
Позивачем в позовній заяві вказано його місце проживання: АДРЕСА_1, а місце знаходження відповідача: АДРЕСА_2. зазначені адреси територіально не знаходяться в Святошинському районі м.Кива, а тому судом першої інстанції при розгляді вказаної справи порушено вимоги КАС щодо територіальної підсудності.
Відповідно до ст. 2 КАС України (в редакції, що діяла на час звернення до суду)
завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав
та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.6 КАС України (в редакції, що діяла на час звернення до суду) кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом. Кожен має право на участь у розгляді своєї справи в адміністративному суді будь-якої інстанції в порядку, передбаченому цим Кодексом.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази про порушення Відповідачем діями чи бездіяльністю прав Позивача; офіційна відмова суб»єкта владних повноважень про перерахунок пенсії, а також докази того, ОСОБА_2. офіційно звертався до Київського міського військкомату про такий перерахунок.
Адміністративна справа розглянута у відсутності представника Відповідача, однак в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення Відповідача про дату час і місце судового розгляду справи відповідно до вимог ст.ст.35, 36 КАС україни та не застосовано наслідки неприбуття в судове засідаання особи, яка бере участь у справі, передбачені ст.128 КАС України.
За ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивач ОСОБА_2. проходив службу в Збройних Силах України та наказом Міністра оборони України від 01.09.2005 року був звільнений у запас за станом здоров»я. Після звільнення зі служби Київським міським військоматом Позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Відповідно до Указу Президента України №173 від 23.02.2003 року «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ»з метою посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ встановлено військовослужбовцям (крім військовослужбовців Служби безпеки України, Управління державної охорони України, суддів військових місцевих та військових апеляційних судів та військовослужбовців строкової військової служби) щомісячні надбавки у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів, грошового забезпечення та надбавки за вислугу років). Зазначену надбавку виплачувати військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 01.07.2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 01.01.2003 року.
Указом Президента України №939/2000 від 31.07.2000 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців та умови оплати праці працівників Служби безпеки України, МВС України, Адміністрації Державної Служби України»передбачено 100% щомісячної надбавки до грошового забезпечення.
Здійснювати виплату надбавок відповідно до цього Указу належить з 01.07.2000 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління державної охорони України.
Відповідно до положень ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб", який діяв на час прийняття Президентом України вищезазначених Указів, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, при цьому для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим званням чи спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також за додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку.
Призначені військовослужбовцям пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, осіб, що мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону № 2262-XII (в редакції Закону від 15 червня 2004 р. №1769-IV "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб", який набув чинності 01.01.2005р.) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, а також особам, які мають право на пенсію згідно із Законом N 2262-XII, та членам їхніх сімей пенсії нараховуються виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. № 452 не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження.
З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом №2262-XII "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб", нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які не були ними отримані під час служби.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду, суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з'ясовано обставини справи та порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст.ст. 198, 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
На підставі вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст. ст.198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Прокурора Святошинського району м.Києва задовольнити.
Постанову Святошинського районного суду м.Києва від 18 грудня 2006 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.
ОСОБА_2 у задоволенні адміністративного позову до Київського міського військового комісаріату про зобов»язання перерахувати розмір пенсії відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.
Головуючий: суддя
Судді