Справа № 2-2172/11
22 серпня 2011 року. Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької области Радченко Л.А., розглянувши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради до ОСОБА_1 щодо стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги сім,ям з дітьми,
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 щодо стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги сім,ям з дітьми.
Зазначений позов поданий в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.1 ч.2 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Крім того, відповідно до змін, внесених у п.2 ч.1 ст. 15 ЦПК України Законом від 18.02.2010 року, що набрав законної сили з 10.03.2010 року та виключених на підставі Закону від 07.07.2010 року, до цивільної юрисдикції були також віднесені спори фізичних осіб з суб”єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов”язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ст. 1 Закону України від 21.11.1992 року „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, який відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім”ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім”ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення, громадяни України, в сім”ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Виплата допомоги у зв”язку з вагітністю та пологами передбачена ст. 8 зазначеного Закону.
Відповідно до ст. 22 Закону та п.49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім”ям з дітьми”, одержувачі державної допомоги зобов”язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (в результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім”ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
За типовим Положенням про управління праці та соціального захисту населення основним завданням управління праці та соціального захисту населення є забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про працю, зайнятість, трудову міграцію, загальнообов”язкове державне соціальне страхування, пенсійне забезпечення, соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Управління має право здійснювати контроль за наданням інвалідам, ветеранам війни і праці, сім”ям загиблих військовослужбовців, сім”ям з дітьми, іншим громадянам пільг, установлених законодавством.
З матеріалів справи вбачається, що вимоги про стягнення з відповідачки надмірно виплаченої суми державної допомоги пред”явлені позивачем як суб”єктом владних повноважень, і стосуються безпосередньо прав та обов”язків відповідача як особи, що на підставі закону отримувала державну допомогу, отже відносяться до сфери публічно-правових відносин і з порушення майнових чи особистих благ фізичної або юридичної особи не пов”язані.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 17 КАС України на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, поширюється компетенція адміністративних судів.
Таким чином, спір, що виник між сторонами за зверненням Управлінням праці і соціального захисту населення Артемівської міської ради до ОСОБА_1 є публічно-правовим і відноситься до адміністративної юрисдикції, а тому його розгляд повинен був здійснюватися не за правилами позовного провадження відповідно до норм ЦПК України, а за нормами КАС України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.122 ч.2 п.1 ЦПК України,
В відкритті провадження по цивільній справі за позовом, Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради до ОСОБА_1 щодо стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги сім,ям з дітьми - відмовити, оскільки , заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства, та роз*яснити позивачеві, що відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом.
Копію цієї ухвали невідкладено надіслати позивчеві разом з позовною заявою та всіма доданими до неї документами.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом п*яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя Л. А.Радченко