Справа № 2018/2-а-7698/11
13 жовтня 2011 року Суддя Київського районного суду м. Харкова Губська Я.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по України за 2008 рік, -
15 серпня 2011 року до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати дії відповідача -Управління пенсійного фонду у Київському районі м. Харкова, неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по України за 2008 рік.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є працюючим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова і після призначення пенсії продовжував працювати, тому згідно ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” набув право на перерахунок пенсії. 09 жовтня 2009 року позивач звернувся до відповідача з заявою та відповідними документами для здійснення перерахунку призначеної раніше пенсії у відповідності до вимог ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, проте перерахунок пенсії йому був зроблений з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, а не за 2008 рік. Листом від 03 серпня 2011 року № 1066/В-7 Управління пенсійного фонду у Київському районі м. Харкова відмовило позивачу застосувати показник середньої заробітної плати за 2008 рік. Позивач вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік є протиправною і такою, що порушує її права та законні інтереси, оскільки розмір пенсії в такому випадку зменшується.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 16 серпня 2011 року відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова при здійсненні перерахунку пенсії позивачу був застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91. Таке застосування обґрунтовується наступним: ч. 4 ст. 42 Закону України «Про занальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, зміни, що були внесені до статей 40, 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим перерахунки пенсії проводились відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2008 році відповідно до п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197.91 грн). Враховуючи те, що механізм реалізації положень статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»відсутній Пенсійний фонд України звертався за роз'ясненнями до Міністерства праці та соціальної політики України. Листом від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 Міністерство праці та соціальної політики України роз'яснює що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2008 році відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197.91 грн).
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд відмовляє в задоволенні позову ОСОБА_1 з наступних підстав.
Згідно матеріалів справи та наявних в ній доказів вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати.
09 жовтня 2009 р позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік (1573,99 грн.), як то передбачено ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
У відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Формула визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається у відповідності до вимог частині 2 статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія за віком позивачу була призначена в 2009 році, а 09 жовтня 2009 р. позивач звернувся із заявою не про призначення, а перерахунок пенсії, тому відповідач обґрунтовано не врахував при перерахунку пенсії показник Зс, що наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій.
Відповідно до підпункту 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Між тим, враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, суд вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 задоволенню на підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 183-2 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по України за 2008 рік - відмовити.
Постанова, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м.Харкова шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя -