Постанова від 26.12.2011 по справі 2-а/2218/14431/11

2а/2218/14431/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2011 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Граб Л.С., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов”язання призначення та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 2.02.2011 року по 2.08.2011 року та в подальшому до досягнення дитиною трирічного віку . На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що допомога по догляду за дитиною виплачувалась їй в розмірі меншому, ніж передбачено ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням», чим порушено її права.

Ухвалою від 15.08.2011 року відкрито скорочене провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 02.02.2011 року по 02.08.2011 року.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково з таких підстав.

На утриманні позивача знаходиться донька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв'язку з чим вона має право на державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку і зазначена допомога виплачувалась їй відповідачем в сумі 130 грн. щомісячно.

Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії наказу №517-к від 01.09.2010 року про надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивач є застрахованою особою згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 року №2240-3.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 року №2240-3, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом. Оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»не визначено, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тому застосуванню підлягає ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 22.03.2001 року №1105-14 (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладена в новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньо сукупним доходом сім'ї в розрахунку на особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Дійсно, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», не визнанні неконституційними в зв'язку із їх не розглядом з процесуальних підстав. Проте ці зміни діяли тільки у 2008 році, оскільки відповідно до Розділу ІІІ «Прикінцевих положень»Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», вказано, що Розділ II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, у 2009 році ця редакція ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»втратила чинність і з 1.01.2009 році діє попередня редакція ч.1 статті 15, а саме: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років».

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Окрім зазначеного, при прийняті рішення № 6-рп від 09.07.2007 року (щодо аналогічних правовідносин) Конституційний Суд України виходив з того, що Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Відповідно до ст.95 Конституції України закон про Державний бюджет України повинен встановлювати тільки доходи та видатки держави на загальносуспільні потреби і лише цими питаннями обмежується предмет його регулювання.

Згідно ст. 2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23.02.2006 року, рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковим для виконання Україною відповідно до ст. 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Відповідно до практики Європейського суду (справа Кечко проти України від 18.11.2005 року), реалізація особистих прав, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин актах національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто відсутність бюджетних асигнувань не є підставою невиконання зобов'язань.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Із зазначених підстав позовні вимоги в частині нарахування та виплати вказаної позивачем допомоги за період з 02.02.2011 року по 22.07.2011 року слід задовольнити.

Редакцією ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 22.03.2001 року №1105-14 від 28.12.2007 року, яка діє в 2008 році, визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року №107-6, на 2008 рік затверджено наступний прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з січня -526 грн., з 1 квітня -538 грн., з 1 липня 540 грн. Згідно ж пункту 23 цього ж Закону, підп. 8 п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»не визнані неконституційними, а тому у 2008 році даний вид допомоги відповідачем належно призначається та виплачується у розмірах, передбачених вищевказаними законами.

Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Згідно ст. 2 того ж Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, в тому числі соціальні виплати.

П.6 Постанови Кабінету Міністрів №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 року, яка набрала законної сили 23.07.2011 року визначено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ) та "Про жертви нацистських переслідувань") ( 1584-14 ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні, а тому враховуючи відповідні зміни до Закону України "Про державний бюджет на 2011 рік" підстав для подальших виплат підвищення до пенсії в іншому розмірі ніж визначено Постановою КМ України №745 немає.

Таким чином, слід зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві компенсацію втрати частини вказаної допомоги у зв'язку з порушенням строків її виплати -за період з 02.02.2011 року по 22.07.2011 року включно, а в решті вимог слід відмовити.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 року №32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», з 01.01.2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

У відповідності до ч. 1 ст. 256 КАС України, постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

На підставі наведеного та керуючись ст. 19, ч. 2 ст. 46 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Розділом ІІІ «Прикінцевих положень»Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23.02.2006 року, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 19-рп від 9.09.2010 року, ст. ст. 17, 104, 160, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці, соціального захисту населення та охорони здоров'я виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням»- за період з 02.02.2011 року по 22.07.2011 року включно.

Зобов'язати Управління праці, соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням»- за період з 02.02.2011 року по 22.07.2011 року включно, із врахуванням фактично виплачених сум.

Відшкодувати ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України сплачені судові витрати у сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова підлягає негайному та обов”язковому виконанню відповідачем у межах суми стягнення за один місяць.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

У разі оскарження постанови, прийнятої в скороченому провадженні, в апеляційному порядку, ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Л.С. Граб