Постанова від 02.11.2011 по справі 2а-11566/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 листопада 2011 року № 2а-11566/11/2670

Колегія суддів Окружного адміністративного суду міста Києва у складі: головуючий суддя Огурцов О.П., судді Аблов Є.В., Кузьменко В.А. при секретарі судового засідання Покотило М.С., розглянувши адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Українська акціонерна компанія Аска-Життя"

доДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

проскасування постанови № 41/3/1_11/170-СК від 22.07.2011

за участю

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 63 від 04.08.2011)

представника відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 8378/44 від 14.07.2011 )

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Українська акціонерна компанія Аска-Життя" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування постанови № 41/3/1_11/170-СК від 22.07.2011.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що про опублікування фінансової звітністі за 2010 рік у № 16/1 фінансово-економічного тижневика "Україна Бізнес ревю" відповідача було повідомлено листом № 7641 від 27.04.2011, а копію опублікованої фінансової звітності не було надано у зв'язку з відсутністю додаткового примірника друкованого видання, та фінансова звітність за 2010 рік була подана відповідачу раніше опублікування листом № 7444 від 17.02.2011, а отже позивач виконав вимоги статті 34 Закону України "Про страхування". Також позивач зазначив про те, що відповідачем акт № 41/3/1_11/170-СК від 15.07.2011 та повідомлення про розгляд справи були вручені з порушенням пункту 4.7 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу № 125 від 13.11.2003.

Водночас, позивач посилався на те, що листом № 7855 від 11.07.2011, який було вручено 14.07.2011, відповідачу був надісланий примірник № 16/1 фінансово-економічного тижневика «Україна-Бізнес Ревю»від 18.04.2011, в якому було опубліковано форми фінансової звітності за 2010 рік, з огляду на що, на дату розгляду справи порушення на ринку фінансових послуг не існувало та про це було відомо відповідачу, а тому не існувало підстав для застосування штрафних санкцій.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2011 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 12.09.2011

Судове засідання 12.09.2011 було відкладено у зв'язку з неявкою представника відповідача.

У судовому засіданні 02.11.2011, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

У судовому засіданні 02.11.2011 позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні 02.11.2011 заперечив проти адміністративного позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що позивачем було допущено порушення статті 34 Закону України "Про страхування" та пункту 2.7 розділу 2 Порядку складання звітних даних страховиків затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 39 від 03.02.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2004 за № 517/9116, а саме, станом на 13.07.2011 не було надано копії оприлюдненої річної фінансової звітності за 2011 рік, у зв'язку з чим на позивача постановою № 41/3/1_11/170-СК від 22.07.2011 накладено штраф.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів -

В С Т А Н О В И ЛА:

15.07.2011 Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було складено акт про порушення законів та інших нормативно-правових актів Закритим акціонерним товариством «Українська акціонерна страхова компанія АСКА - Життя» № 41/3/1_11/170-СК, відповідно до якого станом на 13.07.2011 ЗАТ «УАСК АСКА Життя»не було подано до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України копію оприлюдненої річної фінансової звітності та консолідованої звітності разом з супроводжувальним листом відповідно до пункту 2.7 розділу 2 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 39 від 03.02.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2004 за № 517/9116, з огляду на що порушено вимоги статті 34 Закону України «Про страхування»та пункту 2.7 розділу 2 зазначеного Порядку, в частинні неподання страховиком копії оприлюдненої річної фінансової звітності та консолідованої звітності разом із супроводжувальним листом.

В зазначеному акті також вказано про те, що ЗАТ «УАСК АСКА - Життя»повідомило листом № 4143/СК від 04.05.2011 про розміщення форм фінансової звітності страховика за 2010 рік у Фінансово - економічному тижневику «Україна Бізнес Ревю»№ 16/1 від 18.04.2011, але не надало до Держфінпослуг відповідні копії.

Акт № 41/3/1_11/170-СК від 15.07.2011 був направлений на адресу позивача супровідним листом "Про отримання акту про порушення" № 8429/41-8 від 15.07.2011, в якому було зазначено про те, що справа про порушення законодавства буде розглядатися 22.07.2011.

Супровідним листом № 7855 від 11.07.2011 Закрите акціонерне товариство «Українська акціонерна страхова компанія АСКА - Життя»надіслало Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України примірник № 16/1 фінансово-економічного тижневика «Україна-Бізнес Ревю»від 18.04.2011, в якому було опубліковано форми фінансової звітності за 2010 рік. Зазначений лист було отримано 14.07.2011.

22.07.2011 Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України за результатами розгляду акту про порушення законів та інших нормативно-правових актів Закритим акціонерним товариством «Українська акціонерна страхова компанія АСКА - Життя»№ 41/3/1_11/170-СК від 15.07.201 було винесено постанову № 41/3/1_11/170-СК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до Закритого акціонерного товариства «Українська акціонерна страхова компанія АСКА - Життя»застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн. Зазначена постанова супровідним листом № 8911/41-8 від 26.07.2011 була направлена на адресу Закритого акціонерного товариства «Українська акціонерна страхова компанія АСКА - Життя».

Закрите акціонерне товариство «Українська акціонерна страхова компанія АСКА - Життя»не погоджуючись з зазначеною постановою та вважаючи її такою, що підлягаю скасуванню, звернулось до суду

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 20 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом: ведення державних реєстрів фінансових установ та ліцензування діяльності з надання фінансових послуг; нормативно-правового регулювання діяльності фінансових установ; нагляду за діяльністю фінансових установ; застосування уповноваженими державними органами заходів впливу; проведення інших заходів з державного регулювання ринків фінансових послуг.

Частиною першою статті 21 зазначеного Закону встановлено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 157 від 03.02.2010 Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Пунктами 2 та 3 частини першої статті 27 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, зокрема, є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері; захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.

Відповідно до пунктів 8, 9, 10 та 18 частини першої статті 28 зазначеного Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг; проводить самостійно чи разом з іншими уповноваженими органами нагляду виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ; у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; встановлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України.

Таким чином, державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг здійснює Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України та її основними завданнями є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг, який здійснюється, зокрема, шляхом контролю за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг та встановленням порядку розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України, а також шляхом проведення перевірок та застосуванням заходів впливу та накладення адміністративних стягнень у разі виявлення порушень законодавства про фінансові послуги та нормативно-правових актів національної комісії.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Частиною першою статті 34 Закону України "Про страхування" встановлено, що страховики публікують свій річний баланс за формою і в порядку, встановленими Уповноваженим органом.

Відповідно до підпункту 41 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого указом Президента України № 292 від 04.04.2002, комісія відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції, зокрема, установлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України.

Підпунктом 1.1 пункту 1 Порядку складання звітних даних страховиків затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 39 від 03.02.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2004 за № 517/9116 цей Порядок визначає процедуру складання, термін подання до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Держфінпослуг) звітних даних щодо здійснення страхової діяльності.

Пунктом 2.7 глави 2 зазначеного Порядку, встановлено, що у термін до 1 липня року, наступного за звітним, страховики подають до Держфінпослуг копії оприлюдненої річної фінансової звітності та консолідованої звітності разом із супроводжувальним листом.

Таким чином, на страховиків покладається обов'язок у термін до 1 липня року, наступного за звітним подавати до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України копії оприлюдненої річної фінансової звітності та консолідованої звітності разом із супроводжувальним листом.

З огляду на викладене є необґрунтованими посилання позивача, як на підтвердження факту виконання ним свого обов'язку щодо надання відповідачу оприлюдненої річної фінансової звітності на те, що листом № 4143/СК від 04.05.2011 відповідача було повідомлено про розміщення форм фінансової звітності страховика за 2010 рік у Фінансово - економічному тижневику «Україна Бізнес Ревю»№ 16/1 від 18.04.2011 та листом № 7444 від 17.02.2011 відповідачу була надіслана фінансова звітність за 2010 рік, оскільки чинним законодавством чітко передбачено обов'язок надання саме копії оприлюдненої річної фінансової звітності, а не надання копії фінансової звітності з подальшим повідомленням про її оприлюднення.

Частиною першою статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", встановлено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Пунктом 3 частини першої статті 40 зазначеного Закону встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції за ненадання, несвоєчасне надання або надання за відомо недостовірної інформації - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.

З аналізу зазначених норм права вбачається, що за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на суб'єкта підприємницької діяльності накладається штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи.

Таким чином до страховиків, які не надали до 1 липня року, наступного за звітним до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України копії оприлюдненої річної фінансової звітності та консолідованої звітності разом із супроводжувальним листом накладається штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи.

Актом № 41/3/1_11/170-СК від 15.07.2011 встановлено, що станом на 13.07.2011 позивачем не було подано відповідачу копію оприлюдненої річної фінансової звітності та консолідованої звітності разом з супроводжувальним листом.

Посилання позивача на те, що до нього не повинні застосовуватись штрафні санкції з огляду на те, що ним супровідним листом № 7855 від 11.07.2011 було надіслано на адресу відповідача примірник № 16/1 фінансово-економічного тижневика «Україна-Бізнес Ревю»від 18.04.2011, в якому було опубліковано форми фінансової звітності за 2010 рік, є необґрунтованими, з огляду на те, що законодавством чітко встановлений обов'язок надання копії оприлюдненої річної фінансової звітності та консолідованої звітності разом із супроводжувальним листом до 1 липня та передбачено застосування штрафних санкцій як за ненадання так і за несвоєчасне надання звітності.

Таким чином, позивачем було допущено порушення статті 34 Закону України "Про страхування" та пункту 2.7 розділу 2 Порядку складання звітних даних страховиків затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 39 від 03.02.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2004 за № 517/9116, та до нього підлягають застосуванню штрафні санкції встановлені пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Згідно із частинами першою та другою статті 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються головою, іншими членами Комісії, а також уповноваженими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Пунктом 4.7 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 125 від 13.11.2003 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.12.2003 за №1115/8436 встановлено, що акт про порушення вручається Особі (представнику Особи) або надсилається за її місцезнаходженням не пізніше п'яти днів з дати його складання. Надсиланням акта про порушення є відправлення поштою за місцезнаходженням (місцем проживання) Особи примірника акта з повідомленням про вручення.

Згідно із пунктом 4.8 зазначеного Положення у разі незгоди з актом про порушення уповноважені представники Особи у п'ятиденний строк з дати отримання примірника акта мають право подати письмові заперечення (пояснення) разом із доказами, на яких вони ґрунтуються. Письмові пояснення подаються до центрального апарату Держфінпослуг або його територіального управління та в обов'язковому порядку долучаються до матеріалів Справи. Заперечення (пояснення) до акта про порушення (за наявності) не пізніше наступного дня після їх надходження реєструються в Держфінпослуг. Письмові заперечення (пояснення) у разі їх надходження у визначений цим підпунктом термін обов'язково розглядаються уповноваженою особою Держфінпослуг при розгляді Справи.

Відповідно до пункту 4.11 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 125 від 13.11.2003 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.12.2003 за №1115/8436, Справа може розглядатися за участю уповноваженого представника Особи. Для цього уповноважена особа Держфінпослуг, яка розглядає Справу, повідомляє Особу про дату та час розгляду Справи. Повідомлення про розгляд Справи надсилається (вручається) Особі та за потребою іншим особам не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду Справи.

Частиною шостою статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 10 днів після отримання документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається суб'єкту підприємницької діяльності - юридичній особі та банківській установі, в якій відкрито розрахунковий рахунок цього суб'єкта підприємницької діяльності.

З огляду на викладене штрафи накладаються Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення, до яких відноситься, зокрема, акт про правопорушення, який протягом трьох днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф та не пізніше п'яти днів з дати його складання надсилається особі, щодо якої його складено, при цьому повідомленням про розгляд справи надсилається особі, щодо якої її порушено за 5 днів до дати розгляду та рішення про накладення штрафу приймається протягом 10 днів після отримання відповідних документів уповноваженою особою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

Постанова про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послу № 41/3/1_11/170-СК від 22.07.2011 була винесена за результатами розгляду акту № 41/3/1_11/170-СК від 15.07.2011.

Посилання відповідача, як на підставі для скасування зазначеної постанови на те, що ним акт № 41/3/1_11/170-СК від 15.07.2011 та повідомлення про розгляд справи були отримані безпосередньо в день проведення засідання, а не за п'ять днів до засідання є необґрунтованими, з огляду на те, що на відповідача покладається обов'язок не вручити зазначені документи в п'ятиденний строк, а надіслати в зазначений строк на адресу особи, щодо якої їх складено, тобто, відправити поштою за її місцезнаходженням (місцем проживання).

З огляду на викладене постанова про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послу № 41/3/1_11/170-СК від 22.07.2011 була винесена позивачем у межах повноважень, у спосіб та в порядку визначеному чинним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем було правомірно винесено постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послу № 41/3/1_11/170-СК від 22.07.2011, а позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 24, 65, 69-71, 74, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

П О С Т А Н О В И ЛА:

В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Українська акціонерна компанія Аска-Життя" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування постанови № 41/3/1_11/170-СК від 22.07.2011 - відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Огурцов

Судді Є.В. Аблов

В.А. Кузьменко

Постанова виготовлена у повному обсязі 09.11.2011