73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"31" серпня 2011 р. Справа № 2-а-2804/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Склонна Ю.В., < Текст >
прокурора - Слідзюка В.В.
представника третьої особи - Меркулової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Херсонської області до Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, третя особа - Фермерське господарство "Аделаїда" відокремлена садиба про визнання протиправним та скасування розпорядження,
встановив:
Заступник прокурора Херсонської області (далі - прокурор) звернувся до суду із адміністративним позовом до Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області(далі-відповідач), третя особа на стороні відповідача - Фермерське господарство "Аделаїда" відокремлена садиба, про визнання рішення протиправним та скасування розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області № 25 від 12 січня 2009 року.
Позов обгрунтований тим, що за результатами перевірки встановлено, що головою Голопристанської районної державної адміністрації 12.01.2009 видано розпорядження № 25 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фермерському господарству "Аделаїда" на території Чулаківської сільської ради", яким затверджено проекти землеустрою та безоплатно передано у власність фермерському господарству "Аделаїда" земельні ділянки із земель колективної власності колишнього КСП ім. Леніна на території Чулаківської сільської ради загальною площею понад 26 га.
На думку прокурора, вказане розпорядження суперечить вимогам Земельного кодексу України, Закону України "Про фермерське господарство", оскільки відповідно до договору купівлі-продажу майнових паїв від 18.09.2000 р., укладеного між ФГ "Аделаїда" та громадянами - членами КСП ім. Леніна ФГ "Аделаїда" придбало рухоме та нерухоме майно членів КСП на загальну суму 882 165 грн. Дане майно отримано ФГ "Аделаїда" відповідно до актів приймання-передачі майна.
Земельні ділянки під вказаним нерухомим майном належать КСП ім. Леніна на праві колективної власності відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю, виданого 26.06.1997 року.
18.09.2001 відбулось реформування КСП ім. Леніна шляхом створення 03.10.2001 року його правонаступника - ПСП "Довіра".
Перехід права власності на земельну ділянку, що перебуває у власності, було регламентовано лише з прийняттям Земельного кодексу України у редакції 2002 року зі змінами та доповненнями 2009 року.
Оскільки припинення діяльності КСП ім. Леніна відбулось у 2001 році, а договір купівлі-продажу майнових паїв укладено у 2000 році, то зазначена земельна ділянка може бути передана у ФГ "Аделаїда" тільки у користування. Проте, оскаржуваним розпорядженням землю передано безоплатно у власність фермерському господарству.
Вважає, що оскаржуване розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації винесено із порушенням вимог чинного законодавства.
Оскільки оскаржуване розпорядження було винесено із порушенням вимог чинного законодавства, прокуратурою області на нього принесено протест № 07/1-110 вих-11 від 17.01.2011 року, але 20.04.2011 року прокуратурою області отримано відповідь голови обласної державної адміністрації від 18.04.2011 року № 421-430/0/8-11/66/404, згідно якої протест прокурора відхилено.
В судовому засіданні прокурор підтримав вимоги, викладені в позовній заяві, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача надіслав клопотання про розгляд справи без його участі, до суду надав заперечення, позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, оскільки при винесенні оскаржуваного розпорядження Голопристанська районна державна адміністрація діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, оскаржуване розпорядження є актом ненормативного характеру та повністю виконано (видані державні акти).
Представник третьої особи проти позову заперечувала з тих підстав, що прокуратура основним аргументом своїх позовних вимог висуває те, що дані земельні ділянки нібито відносяться до земель державної власності, а тому не могли бути передані безоплатно ФГ "Аделаїда", вважає це не обгрунтованим, оскільки відповідно до Свідоцтв про право власності на нерухоме майно ФГ "Аделаїда" належать на праві власності, зазначені в найменуваннях Проектів відведення, гуртожитки, свинокомплекс та інші. Дані об'єкти нерухомості були придбані ФГ "Аделаїда" в якості майнових паїв у колишніх членів КСП ім. Леніна в процесі його реформування і за Актами приймання-передачі передані у власність від КСП ім. Леніна до ФГ "Аделаїда". Свідоцтва про право власності на нерухоме майно та Витяги про реєстрацію права власності були видані ФГ "Аделаїда" в порядку абзацу п'ятого підпункту "а" пункту 6.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 (в редакції від 19.05.2005р., що була чинною на дату видачі свідоцтв), відповідно до якого оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування фізичним особам та юридичним особам, які в разі ліквідації (реорганізації) підприємства, об'єднання, організації отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно підприємства, об'єднання, організації, що ліквідовується.
Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України (в редакції на дату видання Розпорядження) "до особи, яка придбала ... будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження ... будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята ... будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для її обслуговування".
В зв'язку з переходом до фермерського господарства "Аделаїда" права власності на об'єкти нерухомого майна (господарські двори (виробничі будівлі та споруди) колишнього КСП ім. Леніна Чулаківської сільської ради), керуючись частиною першою статті 120, ст.ст. 28, 82, ст. 184, пунктом "г" частини першої ст. 186 Земельного кодексу України, ст. 19, пунктом "і" ст. 25, ст. 35 Закону України "Про землеустрій", ст. 377 Цивільного кодексу України, ФГ "Аделаїда" звернулось до Голопристанської РДА та Чулаківської сільської ради з клопотаннями надати погодження на розробку проектів відведення земельних ділянок для передачі у власність ФГ "Аделаїда" для розміщення і обслуговування існуючих господарських дворів, цільове призначення яких "для іншого сільськогосподарського призначення (код 2.7 Українського класифікатору форм власності на землю)" із земель колективної власності КСП ім. Леніна Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області.
Такі погодження були отримані відповідно до Розпорядження голови РДА № 465 від 30.11.2005р. та рішення Чулаківської сільської ради № 288 від 29.07.2005 року.
На підставі наданих документів, проекти відведення земельних ділянок ФГ із земель колективної власності КСП ім. Леніна, були виготовлені та погоджені у всіх відповідних організаціях, а саме: Скадовській міжрайонній державній екологічної інспекції Державного управління екоресурсів в Херсонській області; Голопристанській районній санітарно-епідеміологічній станції; відділі містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації; Херсонській обласній інспекції по охороні пам'яток історії та культури; Управлінні містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Херсонської обласної державної адміністрації; Голопристанському районному відділі земельних ресурсів.
Попередньому власнику будівель (КСП ім. Леніна) земельні ділянки під зазначеними об'єктами нерухомості належали на праві власності, відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю від 26 червня 1997 року, серія ХС-VIII, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 4.
Загальна площа земель, які були передані у власність КСП ім. Леніна складала 6069,6 га із них 111,0га - несільськогосподарських угідь (землі загального несільськогосподарського використання, на яких саме розташовані об'єкти виробничого призначення - господарські двори), із них в межах с. Чулаківка - 15,9 га, за межами населеного пункту - 95,1га.
Зокрема: земельні ділянки ФГ, на яких розташовані виробничі будівлі, знаходяться на території с. Чулаківка та входять у склад земель колективної власності і не є землями державної або комунальної власності; Державний акт на право колективної власності на землю від 26 червня 1997 року, серія ХС- VIII, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 4 чинність не втрачав, будь-яким органом не скасовувався; а ні КСП ім. Леніна, а ні його правонаступник - ПСП "Довіра", а ні будь-яке інше підприємство у добровільному порядку від права власності на земельні ділянки під господарськими дворами не відмовлялося; земельні ділянки під господарськими дворами КСП ім. Леніна загальною площею 111,0 га до земель запасу не поверталися; припинення діяльності КСП ім. Леніна і його ліквідація відбулися не у 2001 році (як зазначає прокурор), а у 2002 році (в період дії ЗКУ в редакції 2002 року), що підтверджується даними ЄДРПОУ.
Дані факти підтверджуються: Листом Голопристанської райдержадміністрації від 01.11.2006 року №01-21/2171; Листом Голопристанської райдержадміністрації від 20.08.2008 року № 01-23/2182; Листом Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 22.08.2008 року №130/2-15; Листом відділу земельних ресурсів у Голопристанському районі Херсонської області від 19.08.2008 року №01-10/620; Рішеннями Господарського суду Херсонської області по справам №№ №14/122-пн-09, 3/133-ПН-09, Постановою Запорізького апеляційного господарського суду по справі №14/122-пн-09.
Крім того, з приводу роз'яснення питань застосування земельного законодавства щодо оформлення права власності на земельні ділянки під виробничими будівлями колишнього КСП ім. Леніна, ФГ "Аделаїда" звернулось з відповідним запитом до Державного агентства земельних ресурсів та отримала відповідь, викладену в Листі ДАЗР від 25.01.2008 року № 14-27-195/513 щодо розподілу земель колективної власності під господарськими дворами КСП ім. Леніна Чулаківської сільської ради, згідно якої "відповідно до ст. 30 Земельного кодексу України (в редакції 1992 року) при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення, якщо інше не передбачене у договорі відчуження будівлі та споруди. У разі зміни цільового призначення, надання земельної ділянки у власність або користування здійснюється в порядку відведення. Тобто, до набувача будівлі переходить те титульне право на земельну ділянку під будівлею, яке було у попереднього власника будівлі. Враховуючі те, що земельна ділянка належала відчужувану будівлі на праві власності, то і до набувача будівлі вона повинна перейти у власність".
Крім того, на звернення ФГ щодо розподілу земель колективної власності, Державне агентство земельних ресурсів надало відповідь (лист від 05.02.2008 року № 14-13-7/834), в якому зазначає, що при вирішенні питання щодо розподілу несільськогосподарських угідь при реформуванні с/г підприємств, слід керуватися та застосовувати законодавство, яке було чинним на момент реформування с/г підприємства та на дату передачі майнових паїв в натурі громадянам - членам с/г підприємства або підприємствам - правонаступникам реформованих КСП, а також з'ясовувати питання щодо припинення права колективної власності на землю на підставі та в порядку, визначеному законодавством України і чи приймались відповідні рішення (розпорядження) про переведення даних ділянок до земель запасу".
На думку представника третьої особи, з урахуванням викладеного, ФГ "Аделаїда", новий власник нерухомого майна реформованого КСП ім. Леніна, керуючись ч.7 ст.13, ч.3 ст.16, ч.5 ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", п. 34 ст. 26, ст. 74, ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. "в" ч. 1 ст. 17, ст. 22, ч. 1 ст. 120, п. "г" ч.1 ст. 186, п. 2, 12 Розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України від 25.10.2005 року, вправі був виготовити та затвердити проекти відведення земельних ділянок (несільськогосподарських угідь), зайнятих господарськими будівлями та дворами для переоформлення державних актів на право власності на землю.
Вважає, що Розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації від 12.01.2009 № 25 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фермерському господарству "Аделаїда" на території Чулаківської сільської ради" відповідає положенням земельного законодавства України, Конституції України.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Статтею 116 Земельного кодексу, зокрема, передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до п. 1 ст. 125 Земельного кодексу право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації. Таким документом є державний акт на право власності на земельну ділянку (п. 1 ст. 126 цього Кодексу).
Рішення про передачу у приватну власність земельної ділянки та заповнення державного акта на право приватної власності на землю (визначену земельну ділянку) здійснюють органи місцевого самоврядування або органи виконавчої влади в залежності від місця знаходження земельної ділянки.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Голопристанської районної державної адміністрації від 12.01.2009 року № 25 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фермерському господарству "Аделаїда" на території Чулаківської сільської ради", затверджено проекти землеустрою та безоплатно передано у власність фермерському господарству "Аделаїда" земельні ділянки із земель колективної власності колишнього КСП ім. Леніна на території Чулаківської сільської ради загальною площею понад 26 га.
Відповідно до свідоцтв про право власності на нерухоме майно ФГ "Аделаїда" належать на праві власності, зазначені в найменуваннях проектів відведення, гуртожитки, свинокомплекс та інші. Дані об'єкти нерухомості були придбані ФГ "Аделаїда" як майнові паї у колишніх членів КСП ім. Леніна в процесі його реформування та передані у власність від КСП ім. Леніна до ФГ "Аделаїда".
Згідно з абз. 5 пп. "а" п. 6.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 (в редакції від 19.05.2005р., що була чинною на дату видачі свідоцтв), відповідно до якого оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування фізичним особам та юридичним особам, які в разі ліквідації (реорганізації) підприємства, об'єднання, організації отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно підприємства, об'єднання, організації, що ліквідовується, були видані Свідоцтва про право власності на нерухоме майно та Витяги про реєстрацію права власності ФГ "Аделаїда".
В зв'язку з переходом до фермерського господарства "Аделаїда" права власності на об'єкти нерухомого майна, ФГ звернулось до Голопристанської РДА та Чулаківської сільської ради з клопотаннями надати погодження на розробку проектів відведення земельних ділянок для передачі у власність ФГ "Аделаїда" для розміщення і обслуговування існуючих господарських дворів, цільове призначення яких "для іншого сільськогосподарського призначення із земель колективної власності КСП ім. Леніна Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, які були отримані відповідно до Розпорядження голови РДА № 465 від 30.11.2005 року та рішення Чулаківської сільської ради № 288 від 29.07.2005 року.
На підставі наданих документів, проекти відведення земельних ділянок ФГ із земель колективної власності КСП ім. Леніна, були виготовлені та погоджені у всіх відповідних організаціях.
Попередньому власнику будівель (КСП ім. Леніна) земельні ділянки під об'єктами нерухомості належали на праві власності, відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю від 26 червня 1997 року, серія ХС-VIII, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 4.
Загальна площа земель, які були передані у власність КСП ім. Леніна складала 6069,6 га із них 111,0га - несільськогосподарських угідь (землі загального несільськогосподарського використання, на яких розташовані об'єкти виробничого призначення - господарські двори), із них в межах с. Чулаківка - 15,9 га, за межами населеного пункту - 95,1га, згідно даних Експлікації земель КСП ім. Леніна, які містяться у технічній документації до Державного акту на право колективної власності на землю: Матеріалах роздержавлення (приватизації) земель КСП ім. Леніна, виконаних Херсонською філією Інституту землеустрою академії аграрних наук України.
Статтею 60 ЗК України (в редакції від 13 березня 1992р.) встановлено, що колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські акціонерні товариства можуть одержувати земельні ділянки у колективну власність, користування, у тому числі в оренду. Землі передані цим господарствам у колективну власність, поділяються на землі загального несільськогосподарського використання і землі сільськогосподарського використання.
Суд не погоджується з твердженням прокурора, що землі колективної власності на території Голопристанського району відсутні та посиланням прокурора на лист Держкомзему України від 19.03.2010 року № 6197/17/12-10.
Так, як встановлено судом, лист Держкомзему України № 6197/17/12-10 від 19.03.2010 року підготовлений на запит прокуратури Херсонської області від 25.02.10 № 07/1-309вих-10 і базується на даних, наданих Головним управлінням Держкомзему у Херсонській області в листі від 16.03.2010 № 10-13/651.
Так, листом від 16.03.2010 № 10-13/651 Головне управління Держкомзему у Херсонській області повідомляє, що у зв'язку із реорганізацією КСП ім. Леніна 23.03.2000 року зареєстроване нове господарство ТОВ ім. Садового.
Але, по-перше, ТОВ ім. Садового жодного відношення до КСП ім. Леніна не має, не є його правонаступником і було створено групою громадян засновників, що підтверджується довідкою від 13.04.2005року № 582. По-друге, реорганізація та паювання майна КСП ім. Леніна відбувалися не у 2000 році, а на протязі 2001-2002 років, що підтверджується протоколом від 18.09.2001 року. 03 жовтня 2001 року на підставі рішення загальних зборів було створено та зареєстровано ПОСП "Довіра" - правонаступник КСП ім. Леніна, а у 2002 році КСП ім. Леніна завершило передачу за Актами приймання - передачі визначеного в натурі майна (в т.ч. нерухомого) підприємствам, що придбали майнові паї (свідоцтва на право власності на майновий пай) у членів КСП ім. Леніна і після цього було ліквідоване та виключене з реєстру 28.08.2002 року. Тобто, КСП ім. Леніна припинило свою діяльність і було ліквідоване у 2002 році, в період дії Земельного кодексу України 2002 року.
Далі в Листі від 16.03.2010 року № 10-13/651 Головне управління Держкомзему у Херсонській області повідомляє, що по державній статистичній звітності форми 2-зем станом на 01.01.2001 року по Голопристанському району земель колективної форми власності не обліковується. На підставі роз'яснень Держкомзему від 08 червня 2000 року щодо складання піврічного земельного звіту про землі, що перебувають у власності і користуванні (форми № 2а-зем) Голопристанський відділ земельних ресурсів (при знятті колективних підприємств з державної реєстрації) землі під господарськими будівлями та дворами враховували в рядку "землі запасу" (шифр рядка 94). Земельні ділянки під майновими паями колишнього КСП ім. Леніна під господарськими будівлями та дворами обліковуються в землях запасу рядок 94 загальною площею 211,0 га.
Тобто, ще у 2000 році, незважаючи на існування та функціонування КСП ім. Леніна, відсутності його добровільної відмови від землі або інших законних підстав, Голопристанський відділ земельних ресурсів почав враховувати частину земель КСП ім. Леніна у графі "землі запасу" в земельно-обліковій звітній кадастровій документації (формах 2-зем та 6-зем). Але, відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої Наказом Державного комітету статистики України 05.11.98 № 377, у рядку 94 враховуються дані про землі запасу, а саме: землі, не передані у власність і не надані у користування, а також землі, право власності на які або користування якими припинено відповідно до статей 27, 28 Земельного кодексу України (в редакції 1992 року). Зазначені землі призначені для передання у власність або надання у користування і перебувають за межами населених пунктів.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.
Стаття 6 Закону зазначає, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно ст.ст. 43, 50 Закону акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного суду України, актам Президента України та Кабінету міністрів України, або інтересам територіальних громад чи окремих громадян можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Статтею 33 вказаного Закону передбачено, що обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю. Голови районних державних адміністрацій регулярно інформують про свою діяльність голів обласних державних адміністрацій, щорічно та на вимогу звітують перед ними. Голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року, протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права.
Тобто, відповідно до зазначеної норми закону протест прокурора не є рішенням суб"єкта владних повноважень, обов"язковим для виконання, це думка прокурора, яка надсилається відповідному органу для вирішення питання по суті, а тому не дає підстав цьому органу діяти всупереч закону та з перевищенням наданих повноважень. Внесення протесту прокурором не передбачає обов'язкове скасування опротестованого акту, а лише зупиняє його дію.
Крім того, ст. 140 Земельного кодексу України містить вичерпний перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що скасовування попередніх рішень органів місцевого самоврядування, внесення до них змін є неможливим, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов"язані з реалізацією певних суб"єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб"єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані або змінені після їх виконання. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами влади і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата, у пункті 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року та Постановою Верховного Суду України від 06 червня 2011 року.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області від 12.01.2009р. № 25 є законним, а позовні вимоги заступника прокурора є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог Заступника прокурора Херсонської області до Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, третя особа - ФГ "Аделаїда" відокремлена садиба про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Голопристанської райдержадміністрації від 12.01.2009 року № 25 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 вересня 2011 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 6.2.1