Справа № 2а-4043/11
30 листопада 2011 року Ленінський районний суд м. Севастополя в складі: головуючого судді - Гаркуші О.М.
при секретарі - Грищенко Ю.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя про визнання дій неправомірними, спонукання до виконання певних дій,
02 серпня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя про визнання дій неправомірними, зобов'язання відповідача призначити державну пенсію з 28.04.2011р.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є інвалідом ІІ групи по захворюванню, має статус ліквідатора 1 категорії, його захворювання пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.14, ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком. Додав, що звертався до ГУ УПФ із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач відмовив позивачу у призначенні державної пенсії, що порушує його права встановленні Законом України.
Посилаючись на наведені обставини, позивач просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача призначити пенсію в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 28.04.2011р.
В судовому засіданні відповідач - Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі у м. Севастополі пояснив, що з позивними вимогами позивача не погоджується, виходячи з того, що позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя має статус "інваліда Чорнобиля", отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, як інвалід ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначив, що при призначенні та перерахунках усіх видів пенсій Пенсійний фонд України враховував вимоги Постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно повідомлені позивачем та представниками відповідачів обставини, перевіривши докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя і отримує пенсію за віком; є особою, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи, інвалідом 2-ої категорії осіб, захворювання яких пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку у відповідача та одержує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статей 50 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.
Відповідно до ч.2 ст.19 ОСОБА_2 України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 ОСОБА_2 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пенсії особам, віднесеним до категорії 1 ,2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії (стаття 54 Закону) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену статтею 50 Закону України (стаття 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 8 ОСОБА_2 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні позивачу розміру державної та додаткової пенсій підлягають застосуванню ст. ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії з урахуванням вимог діючого законодавства .
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя було порушено право позивача на отримання йому належних виплат, розрахованих відповідно до мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»до внесення в нього змін не передбачено будь-яких обмежень щодо виплати надбавки, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 р., встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
За наявності нормативно-правових актів, які мають однакову юридичну силу, але по різному регулюють спірні правовідносини, а саме Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»підлягає застосуванню закон за принципом пріоритету норми, яка прийнята пізніше, тобто Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Водночас, на момент набрання чинності зазначеним вище Законом, Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян.
23.07.2011 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 р. «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Отже, нарахування та виплата до 23.07.2011р. «чорнобильцям» підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після зазначеної дати, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» з відповідними змінами.
На думку суду, правові наслідки для позивача створюють розпорядження та рішення, а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Розпорядження та рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень. Крім того, приймаючи до уваги, що відповідач, в межах своїх повноважень повинен діяти у відповідності до Постанов КМ України, яки визначають розмір виплат, суд вважає , що в частині визнання дій неправомірними слід відмовити.
На підставі ст. 22 ОСОБА_2 України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 54 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категорія пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», керуючись ст.ст. 11,12,71, 99, 100,161 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у Ленінському районі в м. Севастополя нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період часу з 28 квітня 2011р. по 22.07.2011р.з урахуванням виплачених сум із застосуванням вимог ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тобто, з збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого Законами „Про державний бюджет України” на відповідний рік.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Судові витрати, пов'язані з розглядом справи віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів .
Суддя підпис
З оригіналом згідно: Суддя Ленінського
районного суду м. Севастополя О.М.Гаркуша