справа № 0670/758/11
категорія 8.2
29 вересня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черняхович І.Е. ,
при секретарі - Карасюк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" < Текст >
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції < Текст >
про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство «Ігнатпільський кар'єр» (далі ТОВ «Ігнатпільський кар'єр» ) звернулося до суду з позовом до Овруцької Міжрайонної державної податкової інспекції (далі Овруцька МДПІ) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 19.062006р. № 0000312301/2 в частині податкового зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 93092, 84 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 77577,00 грн., штрафними санкціями у сумі 15515,40 грн.; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 12.04.2006р.№ 0000332301/0 в частині податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі 5636,83 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 469647 грн., штрафними санкціями у сумі 940,36 грн. Посилаючись на те, що дані податкові - рішення винесені з порушенням законодавства України, оскільки ВАТ «Ігнатпілький кар'єр» протягом 2004-2006р. вірно визначав та сплачував податки за користування надрами для видобування корисних копалин.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення на позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.04.2006 р. Овруцькою МДПІ проведено планову документальну перевірку дотримання вимог законодавства ВАТ «Ігнатпільський кар'єр» за період з 01.01.2005р. по 05.04.2006р. Під час перевірки встановлено порушення вимог п.п. 5.3.9. п. 5.3. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (діючого в редакції на час виникнення правовідносин), а саме: товариством до складу валових витрат в декларації за І квартал 2004р. включено витрати, які не підтверджені відповідними розрахунками на 70000,00 грн.; порушення вимог Постанови Кабінету міністрів України від 12.12.1994р. № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення » (в редакції діючій на момент виникнення правовідносин), вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2005р.» та деяких інших законодавчих актів України», п. 4 «Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин», та п. 3 Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, внаслідок чого підприємству донараховано 78 982,00 грн. (далі- Інструкція); порушення вимог п. 6.4. розділу VІ Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин та п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, діючій на момент виникнення правовідносин), А саме: підприємством несвоєчасно сплачувалася плата за користування надрами; порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення » (в редакції діючій на момент виникнення правовідносин), п. 3.1., 4.1. Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету ( в редакції, діючій на момент виникнення правовідносин), внаслідок чого підприємству донараховано за перевіряє мий період 4781, 53 грн.; порушення ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» (в редакції, діючій на момент виникнення правовідносин), а саме: проведення через касу підприємства розрахункових операцій з продажу продукції власного виробництва каменю та щебеню без придбання торгового патенту на здійснення торгівельної діяльності.
За результатами перевірки складено акт № 168-23-01-01374547 від 05.04.2006 р. (копія акта - том І а.с. 15-40).
На підставі вищевказаного акту перевірки Овруцькою МДПІ прийняті податкові повідомлення рішення № 0000312301/0 від 12.04.2006р., яким ВАТ «Ігнатпільсткий кар'єр» визначено податкове зобов'язання по платі за користування надрами в сумі 94796,00 грн. та № 0000332301/0 від 12.04.2006р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 5738,90 грн. (копія - том І а.с. 11).
За результатами адміністративного оскарження податкове повідомлення - рішення № 0000312301/0 від 12.04.2006р. - скасовано в частині застосування штрафної санкції в сумі 17.60 грн. та прийнято нове податкове повідомлення-рішення № 0000312301/2 від 19.06.2006р., яким визначене податкове зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 94778,40 грн. (копія- том І а.с. 12).
З матеріалів справи вбачається, що Державним Комітетом України по геології і використанню надр підприємству видано ліцензію на експлуатацію родовища корисних копалин № 828 від 26.03.97р. (копія а.с. 57), згідно якої воно має право на експлуатацію Ігнатпільського (Руднянського) родовища граніту протягом двадцять років. Мета робіт - продовження розробки родовища з видобуванням сировини (тобто граніту), придатної для забезпечення діючого заводу по виробництву будівельного щебеню та каменю бутового.
Відповідно до статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді зокрема: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
Плата за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюється для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) на видобуток корисних копалин (якщо такі квоти (ліміти) встановлено) та нормативів плати за одиницю обсягів погашених у надрах запасів корисних копалин.
Відповідно до пункту 6 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 1014 (із змінами та доповненнями) нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням).
Метою справляння плати за користування надрами є відшкодування збитків природним ресурсам та плата за використання корисних копалин, які видобуваються з надр на певній території. Отже, саме вид корисних копалин є однією з визначальних ознак для визначення плати за користування надрами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. № 827 „Про затвердження переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" визначено перелік корисних копалин, видобуток яких класифікується як „Сировина для будівельного каменю". Цей перелік включає в себе і корисну копалину - граніт, габро, габро - норит, габро - анортозит, гнейс, гранодіорит, пісковик та декілька десятків інших корисних копалин при видобуванні яких плата здійснюється як за камінь будівельний (сировина будівельна (вт.ч. місцевого значення) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997р. № 1014 „Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин" із внесеними змінами та доповненнями.
Постановою КМУ від 12.12.94 р. № 827 затверджено перелік корисних копалин місцевого значення, згідно якого до піщано - гравійної сировини належать природні сипкі, різною мірою обкатані породи: галька, гравій, пісок, піщано - гальковий матеріал, ракуша. Дана Постанова передбачає, що до піщано-гравійної сировини відносяться: галька, піщано-гальковий матеріал, гравій, ракуша, пісок; щебінь вироблений внаслідок подрібнення видобутого з гранітного масиву рваного каменю є каменем та до піщано-гравійної сировини не відноситься.
Відповідно до статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за використанням і охороною надр у межах компетенції здійснюють місцеві ради народних депутатів, органи виконавчої влади на місцях, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях.
Листом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 31 жовтня 2005 року № 10404/29-5 зазначено, що відповідно до вимог Інструкції із застосування класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ будівельного і облицювального каменю, затвердженої наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 16 грудня 2002 року № 199, зареєстрованої Міністерством юстиції України 30 січня 2003 року за № 78/7399 до будівельного каменю відносяться гірські породи, фізико-механічні властивості яких відповідають вимогам відповідних державних стандартів та технічних умов і які застосовуються у будівництві без зміни їх хімічного складу.
Виходячи з зазначеного, підприємства, які виготовляють бутовий камінь, щебінь, гравій та пісок з відсіву із щільних вивержених, метаморфічних і осадових гірських порід (гранітів, габро-норитів, габро-анортозитів, сієнітів, гранодіоритів, базальтів, гнейсів, кварцитів, вапняків, пісковиків тощо) сплачують плату за користування надрами за нормативами установленими для будівельного каменю. Підприємства, які виробляють аналогічну продукцію з рихлих осадових порід (піщано-гравійні суміші, піски, гравій, ракуша) сплачуть плату за користування надрами за нормативами, установленими для піщано - гравійної сировини.
Відповідно до Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 1014 плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється з усіх суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями.
Пункт 3.1 Інструкції передбачає, що плата за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - плата) справляється за обсяги погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяги видобутих) корисних копалин.
Обсяги фактично погашених балансових запасів корисних копалин визначаються як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування (пункт 3.2 вказаної Інструкції).
Пунктами 1 і 3 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року № 115 визначено, що збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалина на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння.
Нормативи збору за виконані геологорозвідувальні роботи встановлюється окремо для кожного виду корисних копалин чи групи близьких за призначенням корисних копалин у гривнях до одиниці видобутку чи погашення у надрах корисних копалин.
Відповідно до пункту 3 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року №115 нормативи збору за виконані геологорозвідувальні роботи встановлюються окремо для кожного виду корисних копалин чи групи близьких за призначенням корисних копалин. По своїй суті даний збір передбачає в якості бази оподаткування корисну копалину, а не продукцію вироблену внаслідок переробки корисної копалини.
Згідно пунктів 4.1, 5.1 Інструкції нормативи плати встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням) як базові або диференційовані залежно від геологічних особливостей та умов експлуатації родовищ. Сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами надр самостійно і обчислюється щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових і позабалансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) у разі їх затвердження, нормативів плати до одиниці погашених в надрах запасів корисних копалин та коефіцієнтів, наведених у пункті 4.3 цієї Інструкції.
ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" розробляється гранітне родовище будівельного каменю для виробництва будівельного щебеню та каменю бутового, а не піщано-гравійне родовище, з якого видобувається лише пісок, гравій, галька, піщано-гальковий матеріал та ракуша. Це підтверджується проектом розробки Ігнатпільського родовища будівельного каменю.
Щодо посилання платника податків на Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016-97 (далі ДКПП), затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 30 грудня 1997 року № 822, слід зазначити, що об'єктом класифікації в ДКПП є продукція та послуги, створені внаслідок усіх видів економічної діяльності, а об'єктом плати збору за користування надрами для видобування корисних копалин є обсяг фактично погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяг видобутих) корисних копалин.
Відповідно Довідки № 15-93 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 28.02.2006 р., одним із видів діяльності підприємства є розроблення гравійних та піщаних кар'єрів та видобування каменю для будівництва (том І а.с. 55-56, том ІІ а.с. 24).
Згідно Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 30.12.97р. № 822 за кодом 14.11.00 класифікується продукція видобувної промисловості, а саме - камінь будівельний. Безпосередньо, це (14.11.12) граніт, пісковик та інші подібні тверді кам'яні породи, необроблені (бутові) та (14.11.12.330) граніт/бутовий.
У випадку Ігнатпільського кар'єру, після проведення підривних робіт підприємство отримує граніт в якості кам'яної необробленої породи.
Категорія (14.21.0) включає гравій, щебінь або дроблений камінь.
Позивачем не заперечується те, що ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" має в наявності всі виробничі структурні підрозділи (в тому числі і дробарний цех), необхідні для виробництва щебеню різних фракцій та будівельних матеріалів. Тобто продукція, що виробляється підприємством, отримується в наслідок подрібнення каменю будівельного (категорія 14.11.0).
Отже, якщо враховувати вимоги порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копали (плата справляється за погашені обсяги корисної копалини), то оподаткування видобутку граніту у випадку ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" слід проводити за нормативами, передбаченими для категорії „Камінь будівельний".
Підпунктом 20 та 21 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 1014 встановлено, що контроль за правильністю обчислення і своєчасністю внесення плати за користування надрами здійснюється органами Державної податкової адміністрації., а контроль за правильністю визначення обсягів видобування і погашення запасів корисних копалин здійснюють органи державного гірничого нагляду в установленому порядку.
Підпунктом 16 зазначеного Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року № 115 встановлено, що контроль за своєчасністю і повнотою сплати збору за геологорозвідувальні роботи до державного бюджету здійснюють органи державної податкової служби, а контроль за правильністю обчислення збору здійснюють органи державного геологічного контролю та державної податкової служби шляхом проведення перевірок відповідних документів.
У листах Державної геологічної служби Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 29/08-1725 від 06.04.2009 р. (том ІІ а.с. 102) та № 25/06-1-66 від 15.04.2009 р. щодо оподаткування видобутих ВАТ „Ігнатпільський кар'єр" корисних копалин зазначено, що при розробці гранітних кар'єрів, у тому числі й родовища Ігнатпільське (Руднянське) збір за геологорозвідувальні роботи та плата за користування надрами справляється за нормативами, визначеними для каменю будівельного (том ІІ а.с. 103) .
Отже, ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" повинно для обрахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин використовувати нормативи для каменю будівельного, визначені постановою КМ України від 12.09.1997 р. № 1014 "Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин", а для обрахування збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету при видобуванні граніту використовувати нормативи для каменю будівельного, визначені постановою КМ України від 29 січня 1999р. № 115 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння".
З огляду на викладене суд вважає, що податкове повідомлення - рішення від 19.06.2006 р. № 0000312301/2 в частині податкового зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 93092,84 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 77577,00 грн., штрафними санкціями у сумі 15515,40 грн. та податкове повідомлення-рішення від 12.04.2006 р. № 0000332301/0 в частині податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету - у сумі 5636,83 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 4696,47 грн., штрафними санкціями у сумі 940,36 грн. - винесені відповідачем правомірно та згідно вимог чинного законодавства.
Керуючись ч. 3 ст. 2, ст. ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд-
постановив:
Відмовити у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариство "Ігнатпільський кар'єр" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування:
- податкового повідомлення-рішення від 19.06.2006 р. № 0000312301/2 в частині податкового зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 93092,84 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 77577,00 грн., штрафними санкціями у сумі 15515,40 грн.;
- податкового повідомлення-рішення від 12.04.2006 р. № 0000332301/0 в частині податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету - у сумі 5636,83 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 4696,47 грн., штрафними санкціями у сумі 940,36 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: < Дата >
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.