Справа № 2-а-727/11 року
29 вересня 2011 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Соловйов В.В.
при секретарі Погорілій О.С.
за участю: прокурора Зелінка Л.О.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Лепетиха адміністративну справу за позовом прокурора Великолепетиського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити певні дії
Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про зобов'язання до вчинення певної дії, мотивуючи свої вимоги тим, що прокуратурою Великолепетиського району Херсонської області проведено перевірку дотримання законодавства України у сфері поводження з відходами на території Великолепетиської селищної ради Херсонської області, якою встановлено, що програма поводження з твердими побутовими відходами на території ради на 2011 -2014 роки у смт. Велика Лепетиха хоча і розроблена та затверджена рішенням № 939 від 09.09.2010 ХХХХІ сесії селищної ради 5 скликання, однак заходи цієї програми не втілюються в життя в межах Великолепетиської селищної ради. Полігон твердих побутових відходів на території Великолепетиської селищної ради відсутній. Документи стосовно розміщення полігону твердих побутових відходів в повному об'ємі не розроблені. Тверді побутові відходи вивозяться на несанкціоноване стихійне сміттєзвалище. Так, виробничий кооператив «Великолепетиський сількомунгосп»сміттєвозами вивозить виробничі та побутові відходи на майданчик, пристосований під полігон твердих побутових відходів у кількості 9 тис.куб.м. на рік. Цей майданчик розташований на схилах балки, яка сполучається із затокою р. Дніпро не заасфальтований, не має контрольно-пропускного пункту, наглядових свердловин за якістю підземних вод. Охорона сміттєзвалища відсутня. Відходи розміщуються безсистемно, без дотримання технологічного процесу захоронення відходів. Такий стан створює напружену санітарно-епідеміологічну ситуацію у селищі, погіршує екологічний стан навколишнього природного середовища. Крім того, документи, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під вказаним сміттєзвалищем у встановленому законом порядку, відсутні, що є порушенням ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України де вказано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування, та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом. До того ж, в ході перевірки встановлено, що Державною екологічною інспекцією в Херсонській області 09.06.2011 проводилась перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Великолепетиською селищною радою, під час якої виявлялись зазначені порушення вимог природоохоронного законодавства України у сфері поводження з відходами та вносився припис про усунення вимог природоохоронного законодавства України. Проте, в ході перевірки державним, інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області, проведеної 25 липня 2011 року в частині виконання припису, внесеного за результатами перевірки 09.06.2011 встановлено, що Великолепетиською селищною радою не виконано в повній мірі вимоги припису, зокрема, щодо оформлення, документації на полігон твердих побутових відходів. Дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів на 2011 рік не оформлявся, паспорт місця видалення відходів не розроблено. Акти перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 09.06.2011, 25.07.2011 є доказами невжиття відповідачем заходів щодо оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів. Таким чином, Великолепетиською селищною радою та її виконавчим органом не вживаються заходи щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами. Прокурор просить суд визнати протиправною бездіяльність Великолепетиської селищної ради щодо не оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, зобов'язати Великолепетиську селищну раду вжити заходів для оформлення та отримання документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, зобов'язати Великолепетиську селищну раду отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів, зобов'язати Великолепетиську селищну раду організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів, зобов'язати Великолепетиську селищну раду отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення, відходів на 2011 рік, та стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав та просить суд його задовольнити.
Представник відповідача -ОСОБА_1 позов визнала повністю, не заперечує проти його задоволення.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно з п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішення, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.
Статтею 21 Закону України «Про відходи»зазначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами. Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про відходи»на кожне місце чи об'єкт зберігання, або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені, для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Так, прокуратурою Великолепетиського району Херсонської області проведено перевірку дотримання законодавства України у сфері поводження з відходами на території Великолепетиської селищної ради Херсонської області, якою встановлено що програма поводження з твердими побутовими відходами на території ради на 2011-2014 роки у смт. Велика Лепетиха хоча, і розроблена та затверджена рішенням № 939 від 09.09.2010 ХХХХІ сесії селищної ради 5 скликання, однак заходи цієї програми не втілюються в життя в межах Великолепетиської селищної ради. Полігон твердих побутових відходів на території Великолепетиської селищної ради відсутній. Документи стосовно розміщення полігону твердих побутових відходів в повному об'ємі не розроблені. Тверді побутові відходи вивозяться на несанкціоноване стихійне сміттєзвалище. До того ж, в ході перевірки встановлено, що Державною екологічною інспекцією в Херсонській області 09.06.2011 проводилась перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Великолепетиською селищною радою, під час якої виявлялись зазначені порушення вимог природоохоронного законодавства України у сфері поводження з відходами та вносився припис про усунення вимог природоохоронного законодавства України. Проте, в ході перевірки державним, інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області, проведеної 25 липня 2011 року в частині виконання припису, внесеного за результатами перевірки 09.06.2011 встановлено, що Великолепетиською селищною радою не виконано в повній мірі вимоги припису, зокрема, щодо оформлення, документації на полігон твердих побутових відходів. Дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів на 2011 рік не оформлявся, паспорт місця видалення відходів не розроблено. Акти перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 09.06.2011, 25.07.2011 є доказами невжиття відповідачем заходів щодо оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів. Таким чином, Великолепетиською селищною радою та її виконавчим органом не вживаються заходи щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами.
Крім того, актом перевірки від 09.06.2011 року підтверджується, що виробничий кооператив «Великолепетиський сількомунгосп»сміттєвозами вивозить виробничі та побутові відходи на майданчик, пристосований під полігон твердих побутових відходів у кількості 9 тис.куб.м. на рік. Цей майданчик розташований на схилах балки, яка сполучається із затокою р. Дніпро не заасфальтований, не має контрольно-пропускного пункту, наглядових свердловин за якістю підземних вод. Охорона сміттєзвалища відсутня. Відходи розміщуються безсистемно, без дотримання технологічного процесу захоронення відходів. Такий стан створює напружену санітарно-епідеміологічну ситуацію у селищі, погіршує екологічний стан навколишнього природного середовища. Крім того, документи, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під вказаним сміттєзвалищем у встановленому законом порядку, відсутні, що є порушенням ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України де вказано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування, та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішення суб'єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав у повному обсязі та не заперечує проти його задоволення.
Враховуючи вищевикладене, суд відповідно п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 ст. 162 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Великолепетиської селищної ради щодо не оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, зобов'язати Великолепетиську селищну раду вжити заходів для оформлення та отримання документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, зобов'язати Великолепетиську селищну раду отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів, зобов'язати Великолепетиську селищну раду організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів, зобов'язати Великолепетиську селищну раду отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення, відходів на 2011 рік, та стягнути з відповідача судові витрати, крім того представник відповідача позов визнала, а тому позов прокурора Великолепетиського району підлягає задоволенню.
На підставі ст.ст. 2, 11, 71, 162, 163, 171-2 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд
Позов прокурора Великолепетиського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Великолепетиської селищної ради щодо не оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства.
Зобов'язати Великолепетиську селищну раду вжити заходів для оформлення та отримання документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів.
Зобов'язати Великолепетиську селищну раду отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів.
Зобов'язати Великолепетиську селищну раду організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів.
Зобов'язати Великолепетиську селищну раду отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення, відходів на 2011 рік.
Стягнути з Великолепетиської селищної ради Стягнути судовий збір на користь держави у розмірі 3 (три) гривни 40 копійок на р/р 31413537700084, код платежу 22090100, ОКПО 24103839, МФО 852010, банк отримувач ГУДКУ у Херсонській області.
Постанова суду може бути оскаржена через Великолепетиський районний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після її проголошення.
Головуючий підпис