15.12.2011 року Справа № 40/5005/12808/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),
суддів: Лотоцької Л.О., Євстигнеєва О.С.
при секретарі: Соловйової О.І.
за участю прокурора: у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
за участю представників сторін:
від позивача: у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
від відповідача: ОСОБА_1( дов. б/н від 30.12.10 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “АТБ-Інвест” смт. Ювілейне рішення господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2011 р. у справі № 40/5005/12808/2011
за позовом Прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради м. Дніпродзержинськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю “АТБ-Інвест” смт. Ювілейне
про зміну п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 15.11.2001 р.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 08.11.2011 р. у справі № 40/5005/12808/2011 (суддя Красота О.І.) задоволено позов прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська, пред'явлений в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради м. Дніпродзержинськ до Товариства з обмеженою відповідальністю “АТБ-Інвест” смт. Ювілейне про зміну п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 15.11.2001 р.
Вказаним рішенням внесено зміни до п.3.1. договору оренди земельної ділянки від 15.11.2001 р., державна реєстрація 19.11.2001 р. № 0208, укладеного між Дніпродзержинською міською радою м. Дніпродзержинськ та Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест»смт. Ювілейне, викладено його в наступній редакції:
«п.3.1 Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України».
Стягнуто з відповідача в доход Державного бюджету України 85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Відповідач не погодився з вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення по даній справі і у позові відмовити.
Скаржник вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Викладення у рішенні лише доводів та доказів сторони, на користь якої приймається рішення, є порушенням вимог ст. 42 ГПК України щодо рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Скаржник вважає, що ні умовами укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки, ні приписами діючого законодавства не передбачено таких підстав для зміни розміру орендної плати за землю, на яких наполягає прокурор.
Відповідач вказує у скарзі, що при прийнятті рішення суд першої інстанції не здійснив всебічний, повний та об'єктивний розгляд усіх обставин справи, не дав юридичну оцінку доводам ТОВ “АТБ-інвест”, не вказав мотиви, з яких суд першої інстанції відхилив вищезазначені доводи відповідача.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просить залишити оскаржуване рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення і зазначає, що відповідач порушує майнові права орендодавця -Дніпродзержинської міської ради, вносячи плату за користування земельними ділянками у розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством. Крім того, внаслідок не приведення відповідачем діючих договорів оренди земельних ділянок у відповідність з вимогами закону, бюджет міста зазначає значних втрат.
Прокурор та позивач в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про поважні причини неявки суд не повідомили, не скористалися своїм правом на участь у судовому засіданні. Неявка прокурора та позивача не перешкоджає перегляду справи за наявними в ній доказами.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника скаржника, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила, що між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “АТБ-інвест” (орендар) укладено договір оренди землі від 15.11.2001 р.
Згідно з пунктом п.1.1 договору орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0195 га, (із них 0,0093 га -частка земельної ділянки багатоповерхового будинку), що знаходиться за адресою: проспект Леніна, 61, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 10.11.2000 р. № 446; від 12.06.2001 р. № 242.
Категорія земельної ділянки :землі комерційного використання. (п.1.3)
Грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становила 143044 грн.
Земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для розміщення об'єкту торгівлі. (п.1.5).
Договір укладено на термін до 10.11.2025 р. (п.2.1)
Пунктом 3.1 договору сторони встановили, що орендна плата вноситься Орендарем виключено у грошовій формі в розмірі : по 05.07.2001 р. -1067,27 грн./рік, що становить 88,94 грн./міс.; з 06.07.2001 р. -1430,44 грн./рік, що становить 119,20 грн./міс. і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначенйства за місцем податкового звіту.
Сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України. (п.3.3).
Відповідно п.п.7.1, 7.6 зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування -з 04.06.2008 р.
В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI), Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 р. регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки ( ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
З метою визначення розмірів плати за землю для забезпечення економічного регулювання земельних відносин у місті, на підставі Закону України «Про оцінку землі»Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення від 15.12.2010 №07-02/УІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ». Згідно зазначеного рішення міською радою вирішено застосовувати з 1 липня 2011 року для визначення плати за землю базову вартість 1 кв.м земель міста у розмірі 202,37 грн. Також, зазначеним рішенням міської ради вирішено зобов'язати землекористувачів одержати в управління Держкомзему у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області довідки про визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні, та надати їх до управління земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.
Також, рішенням за № 116-08/VI від 27.05.2011 року Дніпродзержинською міською радою, з метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення виконання рішення міської ради від 15.12.2010 №07-02/УІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», ст. 288 Податкового кодексу України, Дніпродзержинська міська рада вирішила затвердити коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада; застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2011 року.
Зазначеним рішенням міської ради затверджені коефіцієнти, що застосовуються для розрахунку річної орендної плати за землю у відповідності до класифікації видів цільового призначення земель.
Згідно п.1.3. Договору оренди земельної ділянки зареєстрованого за № 0208 від 15.11.2001 року, земельна ділянка відноситься до категорії: землі іншої комерційної діяльності.
Таким чином, згідно додатку до рішення від 27.05.2011 №116-08/УІ коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови (підрозділ 03.10) становить 4 (чотири) .
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам -як раніше чинної ст. 21 Закону України “Про оренду землі” (в новій редакції), так і положенням п.288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України.
Відповідно до пункту 34 статті 26, частини другої статті 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради -сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування вирішуються в судовому порядку.
Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, у випадках, встановлених договором, а тому колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги.
За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення місцевого господарського суду відповідає вимогам чинного законодавства, а апеляційна скарга є безпідставною і не підлягає задоволенню.
Керуючись статями 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “АТБ-Інвест” смт. Ювілейне залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2011 р. у справі № 40/5005/12808/2011 залишити без змін.
Головуючий Р.М. Бахмат
Судді: Л.О. Лотоцька
О.С. Євстигнеєв
Постанова виготовлена в повному обсязі 19.12.2011 р.
З оригіналом згідно:
Пом. судді І.Г.Логвиненко