Рішення від 06.12.2011 по справі 5023/8037/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2011 р. Справа № 5023/8037/11

вх. № 8037/11

Суддя господарського суду Жельне С.Ч.

при секретарі судового засідання Федорова Т.О.

за участю представників сторін:

прокурора - Павленко М.О.(посв. № 133 від 11.07.11р.); позивача - ОСОБА_2 за дов. № 08-11/3150/2-10 від 31.12.2010 року; 3-й особи - Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради: не з"явився;

3-ї особи - Головного Управління Держкомзему у Харківській області: не з"явився;

відповідача - ОСОБА_3, дов. б/н від 25.10.2011 року; 3-й особи - < Текст >

розглянувши справу за позовом Прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова в інтересах держави, в особі Харківської міської ради, м. Харків, 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - 1) Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків)

3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - 2) - Головне Управління Держкомзему у Харківській області, м. Харків)

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, м. Харків 3-я особа < Текст >

про стягнення 7866,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішення виноситься 06.12.2011 р., оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Позовні вимоги Прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова в інтересах держави, в особі Харківської міської ради, м. Харків до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, м. Харків полягають у стягненні 7866,00 грн. відшкодування збитків за використання земельної ділянки площею 0,0016 га біля пішохідного виходу №4-Б зі станції метро “Пролетарська ”у місті Харкові без правовстановлюючих документів.

До участі у справі судом було залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради та Головне управління Держкомзему у Харківській області, представники яких в судові засідання не з'являлись, хоча про час та місце судових засідань повідомлялись належним чином.

Представники позивача та прокурора в судових засіданні підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі

Відповідач у відзиві та через представника в судових засіданнях проти позову заперечує.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, суд встановив наступне.

Рішенням Харківської міської ради від 23.06.2004 р. №102/04 ФО-П ОСОБА_4 було надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,0016 га для розміщення кіоску для продажу продовольчих товарів біля станції метро “Пролетарська” у м. Харкові. Пунктом 2 цього рішення встановлено, що фізичним та юридичним особам, зазначеним у додатку, необхідно розробити і погодити у встановленому порядку проекти відведення земельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.

Ст. 189 Земельного кодексу України передбачено здійснення, зокрема, міськими радами самоврядного контролю за використанням та охороною земель.

Актом обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки біля пішохідного виходу №4-Б зі станції метро “Пролетарська” було встановлено, що вказана земельна ділянка, загальною площею 0,0016 га не огороджена, використовується ФОП ОСОБА_4 для розміщення малої (кіоск для продажу продовольчих та непродовольчих товарів) для здійснення підприємницької діяльності. Кіоск розміщено на відставні 10 м. до пішохідного виходу №4-Б зі станції метро “Пролетарська”, напроти автостанції №6 без правовстановлюючих документів, чим порушено вимоги ст.ст.125,126 Земельного кодексу України.

Під час обстеження велась фотозйомка та здійснювався контрольній замір площі земельної ділянки інженером - геодезистом за допомогою електронного тахеометру Nikon NPR-322, №020366 з урахуванням вимог ст.ст.1,34 Закону України “Про землеустрій”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

На підставі вказаної Постанови власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008р. № 717 “Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам”(зі змінами від 05.08.2009р. №331) з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові та порядку їх відшкодування землекористувачами та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993р. №284 “Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам”(далі - Постанова) встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно із п.3 Постанови відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Пунктом 2 Постанови встановлено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Рішенням Харківської міської ради від 10.09.2008р. №241/08 затверджено Положення про відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові.

Згідно п.2 цього рішення встановлено, що дане рішення набирає чинності з 01.10.2008р.

Пунктом 1.3. даного рішення фізичні та юридичні особи у разі використання ними земель міста з порушенням вимог ст.125,206 ЗК України, ст.2 Закону України “Про плату за землю”(в редакції, яка діяла до на той момент) відшкодовують власнику землі (міській раді) збитки, заподіяні внаслідок неодержання власником доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок.

Згідно п. 1.5 відповідного Положення відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконання (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства. При цьому збитки за період до укладання договору оренди визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року.

На підставі п.2.1. Положення управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради готує розрахунок сум збитків (неодержаного доходу), які підлягають відшкодуванню власнику землі (міській раді) за період фактичного використання земель міста з порушенням вимог земельного законодавства.

Керуючись п.2.2 цього Положення Юридичний департамент подає до суду позовну заяву про стягнення із землекористувачів сум збитків.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008р. №717 “Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам” (із змінами та доповненнями) затверджено склад комісії по визначенню збитків.

Рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 №130/09 затверджено “Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю”(далі - Порядок).

Зазначеним рішенням визнано, що рішення Харківської міської ради від 10.09.2008р. №241/08 “Про затвердження “Положення про відшкодування збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового використання земельних ділянок у м. Харкові” втратило чинність.

За таких підстав, суд приходить до висновку про те, що методика та процедура нарахування розмірів збитків, затверджених вказаними рішеннями міської ради в період з 2008 р. передбачали однакову методику щодо розрахунку збитків, завданих власнику земельної ділянки - Харківській міській раді (коефіцієнти нарахування збитків, формули розрахунку та ставки залишилися незмінними), а відтак, збитки, нанесені Харківській міській раді нараховані відповідачу на підставі діючих рішень міської ради та законодавства України.

Відповідно до ст.144 Конституції органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Зазначений Порядок прийнято з дотриманням процедури, визначеної Законом України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

З метою прийняття від громадськості та суб'єктів господарювання зауважень та пропозицій до Порядку в газеті “Харьковские известия” від 21.05.2009 року було опубліковано аналіз регуляторного впливу та проект рішення про затвердження Порядку.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 14.12.2009р. по справі №2-а-5392/09 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Харківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Харківської міської ради від 24.06.2009р. №130/09 “Про затвердження порядку визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю” відмовлено повністю. Постанова набрала законної сили.

Відповідно до п. 5.1. Порядку нарахування збитків проводиться у випадку не оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання або поновлення права оренди земельної ділянки, збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою.

Згідно із ст.126 Земельного кодексу України документ право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до п.5.4 даного Порядку, відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (Харківська міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно рішень Харківської міської ради.

З метою удосконалення порядку розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю, рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. №41/08 (зі змінами від 25.02.2009р.) затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові.

Вищезазначене Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, право розпорядження якими має Харківська міська рада, розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.

Пунктом 5.4 Порядку визначено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Положенням передбачено, що базою для обчислення орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка надається в оренду. Нормативна грошова оцінка земель м. Харкова проводиться у відповідності з чинним законодавством України і підлягає затвердженню Харківською міською радою. Показники оцінки підлягають щорічного станом на 1 січня уточнення на коефіцієнт індексації відповідно до порядку, який затверджується Кабінетом Міністрів України.

Річна орендна плата (О) за земельну ділянку розраховується за формулою: О=Ц*Б*К1*К2

де:

Ц - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.;

Б - єдина для м. Харкова базова ставка орендної плати (частка одиниці);

К1 - коефіцієнт, який враховує наявність складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього Положення;

К2 - коефіцієнт, який враховує розмір земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього Положення.

Застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації в галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об'єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).

Облікова ставка національного банку України, подвійний коефіцієнт якої необхідний для розрахунку даних збитків, дорівнює 10,0 % у річних.

Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 “Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

На підставі розділу 3 Порядку про відшкодування збитків, затвердженого рішенням сесії Харківської міської ради від 24.06.2009р. №130/09 Порядок встановлює єдину процедуру відшкодування збитків, заподіяних Харківській міській раді внаслідок порушення вимог земельного законодавства.

Фізичні та юридичні особи, у разі використання ними земель міста з порушеннями вимог ст.ст.125,206 Земельного кодексу України, повинні відшкодувати Харківській міській раді збитки, спричинені їх діями або бездіяльністю, зокрема, збитки відшкодовуються внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючого документу (договору оренди землі).

Згідно акту про визначення збитків від 25.06.2011р. №166, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.07.2011р. №510 неодержаний Харківською міською радою дохід за використання ФОП ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,0016 га біля пішохідного виходу №4-Бзі станції метро “Пролетарська” без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку складає 7866,00 (сім тисяч вісімсот шістдесят шість 00 копійок).

Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначені ст.1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим правом фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Цивільно -правова відповідальність за завдання майнової шкоди наступає за наявності цивільного правопорушення, яке складається з наступних елементів: наявність майнової шкоди, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та майновою шкодою, вина.

Юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад правопорушення (ст.1166 ЦК України). Необхідні елементи складу такі: шкода, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина. Фактичною підставою є вчинення правопорушення. У цій формі виражена формула генерального делікту: хто зі своєї вини заподіяв іншому шкоду, зобов'язаний її відшкодувати. Встановлений ст.1166 ЦК України склад правопорушення поширюється на всі норми, що входять до глави 82 ЦК України, тією мірою, в якій його не змінюють спеціальні правила, передбачені окремими статтями цієї глави.

Шкода - зменшення або знищення майнових чи немайнових (особистих) благ, що охороняються законом. Виступаючи як зменшення наявних майнових, особистих благ, шкода може бути майновою і моральною (немайновою). Майновою вважається шкода, яка має певну економічну цінність і виражається у грошах. Моральною є шкода, яка не має економічного змісту.

Вказуючи на шкоду як елемент правопорушення, ст.1166 ЦК України передбачає майнову шкоду, внаслідок якої до складу правопорушення входить лише майнова шкода. Її відсутність виключає кваліфікацію поведінки як правопорушення.

Стаття 1166 ЦК України визначає зміст юридичного обов'язку встановленням заборони, що виражена в її диспозиції: не завдавати шкоди особі громадянина, його майну, майну організації. Юридичний обов'язок, який покладається у даному випадку на суб'єктів абсолютних правовідносин, є пасивним, виконання його здійснюється утриманням від вчинення заборонених дій.

Виражена у ст.1166 ЦК України заборона є загальною, особливість її полягає в тому, що вона не перелічує дій, які не можна вчиняти; вона лише встановлює видову або родову характеристику, пов'язуючи її з негативним результатом. Ця стаття не може передбачити і перелічити дії, якими можна заподіяти шкоду. Тому, вона забороняє будь-яку подібну дію. Порушення заборони, тобто вчинення дії, що завдала шкоду іншій особі, є протиправною дією. Вчинення протиправної дії завжди призводить до порушення суб'єктивного права і блага (матеріального чи особистого), на яке існує суб'єктивне право.

Отже, підстава позадоговірної відповідальності - це правопорушення, структурними елементами якого є шкода, протиправність поведінки, причинний зв'язок та вина.

З метою врегулювання даного спору у досудовому порядку листом -попередженням управлінням земельних відносин Харківської міської ради запропоновано ФОП ОСОБА_4 відшкодувати Харківській міській раді завдані збитки.

До теперішнього часу вимоги, викладені у листах повідомленнях не виконані, у зв'язку з чим, з метою захисту інтересів територіальної громади міста Харкова прокурор Орджонікідзевського району м. Харкова звернувся з відповідним позовом до суду за захистом прав територіальної громади міста.

В матеріалах справи не міститься, а відповідачем до суду не надано доказів скасування чи визнання недійсним у судовому порядку відповідного акту про визначення збитків та рішення виконавчого комітету Харківської міської ради про його затвердження, що свідчить про наявність вини у діях ФОП ОСОБА_4 при використанні вказаної земельної ділянки.

Відповідно до ст.4 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.

Згідно ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Щодо несплати відповідачем орендної плати за відповідну земельну ділянку, господарським судом встановлено наступне.

Відповідно до ст.13 Закону України “Про плату за землю”(в редакції до 23.12.2010 р.) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно п.п. 14.1.72, 14.1.73 ст. 14 цього Кодексу передбачено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу); землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

В свою чергу, Земельним кодексом України передбачено вичерпний перелік юридичних та фізичних осіб, які можуть набувати земельні ділянки на праві постійного користування, а саме, відповідно до ст.92 цього Кодексу права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.

Таким чином, у ФОП ОСОБА_4 відсутні законні підстави набуття права на земельну ділянку на праві постійного користування чи права власності неї, а відтак, відповідач не може бути платником земельного податку, що свідчить про причинний зв'язок між майновою шкодою та протиправною поведінкою відповідача.

Отже, неукладання договору оренди з 2004 року виникло з вини відповідача у наслідок своє бездіяльності з чого також вбачається протиправна поведінка, шляхом ухилення від сплати орендної плати та причинний зв'язок між протиправною поведінкою та майновою шкодою.

Важливим і невід'ємним елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони.

Відповідно до ст.187 Земельного Кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

На підставі ст.188 цього Кодексу державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно пункту 3.1 Наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. №110 “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963”підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме.

Відповідно до п.3.8. Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

В матеріалах справи міститься акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства ФОП ОСОБА_4 при використанні вказаної земельної ділянки від 05.12.2011р., складений державним інспектором Управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного Управління Держкозему у Харківській області, яким встановлені порушення саме відповідачем вимог ст.ст.125,126 Земельного Кодексу України.

Для усунення порушень вимог земельного законодавства у строк до державним інспектором Управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Харківській області ФОП ОСОБА_4 виданий відповідний припис від 05.12.2011р. за №004311.

Дії Головного Управління Держкомзему у Харківській області та відповідні акти реагування відповідачем у судовому порядку не визнанні незаконними та не скасовані, чим підтверджується наявність правопорушення та його склад у діях відповідача.

Таким чином, зазначені документи в їх сукупності підтверджують протиправну поведінку ФОП ОСОБА_4, шкоду, завдану відповідачем власнику землі - Харківській міській раді, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, а також вину правопорушника, що знаходить своє відображення у Пленумі Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин”.

Правова позиція Харківської міської ради підтверджується постановою Вищого господарського суду України від 06.04.2011р. по справі №66/285-10 та постановою Вищого господарського суду України від 14.12.2010р. по справі №59/352-09.

Таким чином, інтереси Харківської міської ради як власника даної земельної ділянки порушені відносно володіння, користування та розпорядження цією земельною ділянкою.

А відтак, порушуються вимоги Рішення Конституційного Суду від 1 грудня 2004р. про те, що тлумачення поняття “охоронюваний законом інтерес”, що вживається в господарському процесуальному кодексі України та законах України, треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

В силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст.43 цього кодексу, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Доказів добровільного відшкодування збитків відповідачем суду не надано.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню як підтверджені належними доказами та такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Судові витрати по справі підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, ідент. код: НОМЕР_1) на користь Харківської міської ради (61200, м. Харків, м-н Конституції, 7, код 04059243, р/р № 33213812800002 в УДК у Харківській області, м. Харкова, МФО 851011, код оплати 1305020001, одержувач ВДК у м. Харкові) -7866 грн. 00 коп. збитків.

Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, ідент. код: НОМЕР_1) в дохід держбюджету України одержувач коштів - УДК в м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України у Харківській області, МФО 851011) -102 грн. 00 коп. державного мита.

Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, ідент. код: НОМЕР_1) в дохід держбюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) -236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано судом 12.12.2012 р.

< Дата >

Суддя (підпис< Текст > Жельне С.Ч.

< Текст >