Постанова від 22.11.2011 по справі 3/159

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2011 № 3/159

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Андрієнка В.В.

суддів:

за участю представників сторін:-

позивача: не з'явився,

відповідача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 31.03.2011 року.

розглянувши у від- критому судовому засіданні апеляційну скаргу-Товариства з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс»

на рішення господарського суду-м. Києва від-03.06.2010 р.

у справі-№ 3/159 (суддя Сівакова В.В.)

за позовом-Гостомельської селищної ради Київської області

до-Товариства з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс»

про-внесення змін до договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

На розгляд господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Гостомельської селищної ради Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс» про внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 10.05.2007 шляхом укладення додаткової угоди, якою п. 9 договору оренди землі від 10.05.2007 викласти в наступній редакції: «Річний розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

Рішенням господарського суду м. Києва від 03.06.2010 р. у справі № 3/159 позовні вимоги задоволені частково, внесено зміни до договору оренди землі від 01.03.2007, укладеного між Гостомельською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс», виклавши п. 9 в наступній редакції : «Річний розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється в розмірі 12% (дванадцяти) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ТОВ «КапіталАгроПлюс» звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить суд рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення місцевого господарського суду прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, місцевий господарський суд неправильно застосував і порушив норми процесуального та матеріального права.

Зокрема апелянт посилається на відсутність підстав для внесення змін до договору оренди. Крім того за твердженням відповідача рішення Гостомельської селищної ради № 991-38-V «Про встановлення розмірів орендної плати за використання земель селища Гостомель» від 19.02.2009 р. є незаконним, а отже не підлягає застосуванню судом.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.09.2010 року зупинено апеляційне провадження у справі № 3/159 до розгляду цивільної справи №22Ц-4080/10 в Апеляційному суді Київської області.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 09.11.2011 р. апеляційне провадження у справі було поновлено.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів відзначає наступне.

22.02.2007 Гостомельською селищною радою на XIV сесії V скликання прийнято рішення за № 351-14- V яким надано дозвіл про передачу в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс» земельної ділянки площею 4,97 га для будівництва індивідуальної житлової забудови в сел. Гостомель по вул. Леніна, 1-д, строком на 5 років.

На виконання вказаного рішення 20.05.2007 між Гостомельською селищною радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс»(орендар) було укладено договір оренди землі (далі -договір).

На підставі п. п. 1, 2 договору орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 4,9700 га під будівництво індивідуальної житлової забудови, яка знаходиться в смт. Гостомель, вул. Леніна, 1-д.

Пунктом 8. договору сторонами встановлено, що договір укладено на 5 років, тобто до 20.05.2012.

Пунктом 9 договору визначений розмір орендної плати: річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 5% від грошової оцінки землі.

В пункті 12 договору сторонами погоджено, що розмір орендної плати переглядається один раз на два роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у т.ч. інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; у інших випадках, передбачених законом.

19.02.2009 Гостомельською селищною радою прийнято рішення № 991-38-V «Про встановлення розмірів орендної плати за використання земель селища Гостомель», яким встановлена річна орендна плата у розмірі 8 % та 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для житлової забудови. При цьому орендну плату у розмірі 8% зобов'язані сплачувати юридичні та фізичні особи, що зареєстровані на території селища Гостомель, а 12% - ті, що там не зареєстровані.

Також даним рішенням зобов'язано всіх суб'єктів підприємницької діяльності, які раніше оформили договори оренди землі, привести їх у відповідність до даного рішення на протязі одного місяця шляхом оформлення додаткових угод до договорів оренди землі.

Судом встановлено, що Гостомельська селищна рада письмово (листи від 01.04.2009 № 1416; від 12.05.2009 № 2201; від 04.03.2010 № 745) зверталася до TOB «КапіталАгроПлюс» з повідомленням про прийняття Гостомельською селищною радою рішення № 991-38-V від 19.02.2009, яким встановлено нові ставки орендної плати за використання земель, які набирають чинності з 01.03.2009, та вказувала на необхідність TOB «КапіталАгроПлюс» з'явитися до селищної ради для укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з визначенням нової ставки орендної плати за землю.

Спір у даній справі виник у зв'язку із тим, що незважаючи на звернення позивача відповідач додаткову угоду не підписав.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Гостомельської селищної ради Київської області підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Частиною 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Як визначено статтею 5 Закону України «Про плату за землю»об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до абзацу 35 пункту 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та статті 7 Закону України «Про плату за землю»до повноважень селищної ради віднесені повноваження про затвердження відповідно до закону ставки земельного податку, розміри плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Частина 5 статті 21 Закону України «Про оренду землі»визначає, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Пунктами 6, 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 № 1036 «Деякі питання організації бюджетного процесу»рекомендовано органам місцевого самоврядування в межах своїх повноважень вжити заходів для перегляду ставок плати за оренду землі та комунального майна відповідно до ринкових умов.

Статтею 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що акти ради селищного голови, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про оренду землі»відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі, в якому згідно зі статтею 15 Закону України «Про оренду землі»однією із істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частиною другою статті 21 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Стаття 30 Закону України «Про оренду землі»та пункт 33 спірного договору оренди землі від 10.05.2007 встановлюють, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно ст. 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Зазначене також кореспондується з нормою ст. 651 Цивільного кодексу України.

Згідно ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору впиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Статтею 188 Господарського кодексу України визначено загальний порядок зміни та розірвання господарських договорів, відповідно до якого сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Частиною четвертою статті 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Враховуючи, що рішення рішення Гостомельської селищної ради від 19.02.2009 № 991-38-V про зміну ставки орендної плати є чинним, колегія суддів дійшла до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 10.05.2007 р., укладеного між сторонами у справі.

Разом із тим колегія суддів вважає за необхідне відзначити наступне.

Як вказано вище, рішенням позивача від 19.02.2009 р. № 991-38-V «Про встановлення розмірів орендної плати за використання земель селища Гостомель» була встановлена річна орендна плата у розмірі 8 % та 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для житлової забудови. При цьому радою було визначено, що орендну плату у розмірі 8% зобов'язані сплачувати юридичні та фізичні особи, що зареєстровані на території селища Гостомель, а 12% - ті особи, що там не зареєстровані.

Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс» зареєстроване за адресою: Київська обл., місто Ірпінь, селище Гостомель, вул. Калініна, буд. 74. Вказана обставина підтверджується копією виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що міститься в матеріалах справи.

Таким чином, оскільки відповідач є особою, зареєстрованою на території селища Гостомель, згідно рішення позивача від 19.02.2009 р. № 991-38-V «Про встановлення розмірів орендної плати за використання земель селища Гостомель» до нього має бути застосована річна орендна плата у розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для житлової забудови.

В силу ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Частиною п'ятою статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

З викладеного вбачається відсутність у господарського суду підстав при вирішенні спору про внесення змін в умови договору, вносити ці зміни з певного моменту до дня набрання чинності судовим рішенням у справі.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги Гостомельської селищної ради Київської області підлягають частковому задоволенню, а саме суд вирішив внести зміни до договору оренди землі від 01.03.2007, укладеного між Гостомельською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс», виклавши п. 9 в наступній редакції : «Річний розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється в розмірі 8% (восьми) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки». При цьому судова колегія відзначає, що внесені зміни до договору є чинними з моменту прийняття даного судового рішення, тобто 22.11.2011 р.

Таким чином рішення місцевого господарського суду підлягає зміні в частині розміру орендної плати.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд , -

постановив:

1. Рішення господарського суду м. Києва від 03.06.2010 у справі № 3/159 змінити, виклавши п. 2 резолютивної частини у наступній редакції:

«2. Внести зміни до договору оренди землі від 01.03.2007, укладеного між Гостомельською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «КапіталАгроПлюс», виклавши п. 9 в наступній редакції : «Річний розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється в розмірі 8% (восьми) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

Головуючий суддя

Судді

24.11.11 (відправлено)