29 липня 2011 року < год:хв > Справа № 2а/0370/1775/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
з участю представника позивача Слупко Н.А.,
представника відповідача Остапюка С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан-Експрес" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №151 від 14 червня 2011 року,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан-Експрес" (далі - ТзОВ «Лан-Експрес», позивач) звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Луцька ОДПІ. відповідач) про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №151 від 14 червня 2011 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 14.06.2011 року Луцькою об'єданою державною податковою інспекцією було прийнято рішення №151 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-Експрес», яким анульовано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №10029 від 07.07.2010 року на підставі підпункту «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, тобто відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Вказане рішення було отримано ТзОВ «Лан-Експрес» 21.06.2011 року.
Разом з тим, отримавши рішення №151 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 14.06.2011 року від податкового органу, ТзОВ «Лан-Експрес» 23.06.2011 року звернулось до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради про підтвердження даних єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та отримало відповідний витяг серії АЕ №906569 від 23.06.2011 року, де зазначено що місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-Експрес» є: 43022, Волинська область місто Луцьк, вулиця Невського, будинок 5, квартира 11, відомості про юридичну особу підтверджені.
Крім того, вказує, що повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням ні від державного реєстратора, ні від Луцької об'єднаної державної податкової інспекції не отримувало.
Просить скасувати рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №151 від 14 червня 2011 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні з підстав викладених в письмових запереченнях, посилаючись на підпункт «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Лан-Експрес» зареєстроване виконавчим комітетом Луцької міської ради 10.07.2006 року №10002292359 за адресою: 43022, Волинська область місто Луцьк, вулиця Невського, будинок 5, квартира 11.
Позивач, як платник податків, перебуває на податковому обліку в Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції та є платником податку на додану вартість.
Як вбачається з матеріалів справи, державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області зроблено запис від 10.06.2011 року щодо відсутності юридичної особи - ТзОВ «Лан-Експрес» за її місцезнаходженням: 43022, Волинська область місто Луцьк, вулиця Невського, будинок 5, квартира 11.
На підставі вказаного запису Луцька об'єднана державна податкова інспекція керуючись підпунктом «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, винесла рішення від 14.06.2011 року №151 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Лан-Експрес».
Згідно пункту 5.4.3. Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого наказом ДПА України № 978 від 22.12.10, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.12.2010 року за № 1400/18695 протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, вказаним у Свідоцтві.
Відповідно до статті 184.10 Податкового кодексу України про анулювання реєстрації платника податку податковий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.
Проте, всупереч вищевказаним нормам, доказів про направлення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позивачу протягом встановленого строку відповідачем не представлено.
В судовому засіданні встановлено, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Лан-Експрес» №151 від 14.06.2011 року отримало 21.06.2011 року.
Як вбачається з довідки №418 про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 26.05.2011 року на момент перевірки за адресою реєстрації постійно діючого виконавчого органу юридичної особи та іншого органу чи особи, уповноваженого діяти без довіреності від імені ТзОВ «Лан-Експрес» не виявлено. У зв'язку з чим Луцькою ОДПІ зроблено висновок №208 від 27.05.2011 року про доцільність /недоцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП (а.с.28, 29). Вказана обставина підтверджується листом відділу державної реєстрації суб'єктів господарювання від 19.07.2011 року за №35-9/1497 з якого вбачається, що у реєстраційній справі ТзОВ «Лан-Експрес» знаходиться повідомлення Луцької ОДПІ за формою 18-ОПП від 31.05.2011 року про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Крім того, державним реєстратором було направлено рекомендований лист позивачу щодо надання підтверджуючих документів згідно статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який був направлений на адресу: 43022, Волинська область місто Луцьк, вулиця Невського, будинок 5, квартира 11 та повернутий з відміткою відділення зв'язку "відсутній за місцезнаходженням".
З пояснень представника позивача в судовому засіданні встановлено, що ТзОВ «Лан-Експрес» повідомлення про необхідність надання підтверджуючих документів про місцезнаходження юридичної особи не отримувало.
Згідно пункту 5 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" - місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Пунктом 11 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Пунктом 12 статті 19 вказаного Закону зазначено, що у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно пункту 14 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Як вбачається з спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням юридичної особи ТзОВ «Лан-Експрес» є: 43022, Волинська область місто Луцьк, вулиця Невського, будинок 5, квартира 11; статус відомостей про юридичну особу: підтверджено; стан юридичної особи: зареєстровано, що не заперечується сторонами.
Згідно статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Оскільки пунктом 11 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачений обов'язок позивача подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, позивач був зобов'язаний надіслати реєстраційну картку протягом лютого 2011 року.
Крім того, пунктом 116 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року №270 передбачено, що у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження. За письмовою заявою відправника/адресата строк зберігання поштових відправлень, внутрішніх поштових переказів може бути продовжений за додаткову плату до двох місяців з дня надходження до об'єкта поштового зв'язку місця призначення. У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Як встановлено в судовому засіданні, Луцькою ОДПІ висновок №208 про доцільність /недоцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП зроблено 27 травня 2011 року, а оскаржуване рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість прийнято 14.06.2011 року, яке позивач отримав 21.06.2011 року, що є порушенням Правил надання послуг поштового зв'язку.
Одночасно в матеріалах справи наявні витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 23.06.2011 року та спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 29.07.2011 року з яких вбачається, що статус відомостей про юридичну особу - підтверджено.
Крім того, в ході розгляду справи позивачем надано інші належні докази на підтвердження його фактичного місцезнаходження та здійснення господарської діяльності за юридичною адресою, а саме: податкові декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року, за вересень 2010 року, за жовтень 2010 року, за грудень 2010 року, за січень 2011 року, за лютий 2011 року, за березень 2011 року, за березень 2011 року, за квітень 2011 року за травень 2011 року в яких зазначено юридичну адресу позивача: 43022, Волинська область місто Луцьк, вулиця Невського, будинок 5, квартира 11.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1, 3, 8 частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради помилково внесено запис від 10.06.2011 року, на підставі якого було винесено рішення Луцькою ОДПІ від 14.06.2011 року №151 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальність «Лан-Експрес», а тому рішення Луцької ОДПІ від 14.06.2011 року №151 підлягає скасуванню.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним рішення №151 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Лан-Експрес».
Приймаючи постанову у даній справі, суд виходить з наданих частиною 2 статті 162 КАС України повноважень, враховує, що позивач оскаржує в судовому порядку правовий акт індивідуальної дії, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції №151 від 14.06.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ "Лан-Експрес".
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції №151 від 14.06.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан-Експрес".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 03 серпня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський