Категорія №3.7
Іменем України
20 жовтня 2011 року Справа № 2а-8765/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Цицюри О.О.,
при секретарі: Бойко В.В.,
за участю представників
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача: ОСОБА_3, дов. від 17.04.2011
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 до Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Луганській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перереєстрацію автомобілю.,
30 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 до Відділення реєстраційно-екземенаційної роботи м. Стаханова УДАІ УМВС України в Луганській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перереєстрацію автомобілю.
Ухвалою суду від 20 жовтня 2011 року замінено неналежного відповідача Відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи м. Стаханова УДАІ УМВС України в Луганській області на належного - Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Луганській області.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що її чоловіку ОСОБА_6 на праві власності належав автомобіль ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2, який було придбано 24.01.1996 на підставі договору купівлі-продажу. Навесні 1998 року при проходженні чергового технічного огляду цього автомобілю було встановлено, що на коробку воздухозабірника в районі номеру кузова автомобілю впаяно пластину, на якій вибито номер кузову НОМЕР_2. Згідно даного факту Стахановським МВ УМВС України в Луганській області проведено перевірку, за результатами якої в порушенні кримінальної справи відмовлено. Рішенням Стахановського міського суду Луганської області від 16.12.1998 за ОСОБА_6 визнано право власності на автомобіль ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 та зобов'язано ВРЕР Стахановського МВ УМВС України в Луганській області видати номерні знаки на автомобіль та здійснити відповідний запис в техпаспорті. Рішення Стахановського міського суду Луганської області від 16.12.1998 було виконано та 12.07.2000 автомобіль ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 було зареєстровано в ВРЕР м. Стаханова за ОСОБА_6
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 помер, спадкоємцем автомобілю ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2, згідно заповіту є ОСОБА_4. 14.01.2011 ОСОБА_4 вступила в спадщину, яка складається із автомобілю ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2, седан реєстраційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований у ВРЕР м. Стаханова 12.07.2000.
Також позивач зазначає, що діючи в інтересах ОСОБА_4 07.06.2011 вона звернулась до ВРЕР м. Стаханова із заявою про перереєстрацію автомобілю ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 з померлого ОСОБА_6 на ОСОБА_4, листом від 07.07.2011 №330 їй було відмовлено в перереєстрації автомобілю, у зв'язку із тим, що на коробку воздухозабірника в районі номеру кузова автомобілю впаяно пластину, на якій вибито номер кузову НОМЕР_2, що унеможливлює перереєстрацію автомобілю на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, ігноруючи при цьому рішення Стахановського міського суду Луганської області від 16.12.1998, на підставі якого вже здійснювалася реєстрація цього автомобілю. На підставі викладеного позивач просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перереєстрації автомобілю та зобов'язати відповідача здійснити перереєстрацію автомобілю ВАЗ-2106, 1984 року випуску, колір бежевий, двигун №НОМЕР_3, седан реєстраційний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 за ОСОБА_4.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 „Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (п.15 ) передбачено, що Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) не допускається. На самостійно сконструйовані транспортні засоби та на зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції транспортні засоби із знищеними Ідентифікаційними номерами їх складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) або на транспортні засоби, ідентифікаційні номери складових частин яких пошкоджені під впливом корозії, знищені (пошкоджені) чи підроблені внаслідок незаконного заволодіння або в разі, коли проведена заміна таких складових частин після дорожньо-транспортної пригоди, наносяться спеціальні індивідуальні номери чи здійснюється дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин (у разі встановлення відповідності ідентифікаційного номера таким засобам) згідно з вимогами міжнародних і державних стандартів». Перереєстрація автомобіля можлива після дублювання первинного ідентифікаційного номера кузова у науково-дослідному бюро судових експертиз «Сантадор» м. Київ.
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до такого.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_6 на праві власності належав автомобіль ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2. (а.с. 14)
Висновком Стахановського ВРЕР від 16.05.1998 №41 заборонено експлуатацію автомобіль ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2. (а.с. 11), у зв'язку із тим, що навесні 1998 року при проходженні чергового технічного огляду цього автомобілю було встановлено, що на коробку воздухозабірника в районі номеру кузова автомобілю впаяно пластину, на якій вибито номер кузову НОМЕР_2.
Рішенням Стахановського міського суду Луганської області від 16.12.1998 за ОСОБА_6 визнано право власності на автомобіль ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 та зобов'язано ВРЕР Стахановського МВ УМВС України в Луганській області видати номерні знаки на автомобіль та здійснити відповідний запис в техпаспорті. (а.с. 12)
Рішення Стахановського міського суду Луганської області від 16.12.1998 було виконано та 12.07.2000 автомобіль ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 було зареєстровано в ВРЕР м. Стаханова за ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу. (а.с. 14)
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть. (а.с. 13)
Спадкоємцем автомобілю ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2, згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом є ОСОБА_4. (а.с. 15)
Також в судовому засіданні встановлено, що позивач діючи в інтересах ОСОБА_4 07.06.2011 звернулась до ВРЕР м. Стаханова із заявою про перереєстрацію автомобілю ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 з померлого ОСОБА_6 на ОСОБА_4, листом від 07.07.2011 №330 їй було відмовлено в перереєстрації автомобілю, у зв'язку із тим, що на коробку воздухозабірника в районі номеру кузова автомобілю впаяно пластину, на якій вибито номер кузову НОМЕР_2, що унеможливлює перереєстрацію автомобілю на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388. (а.с. 17)
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1388 від 07.09.1998 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі постанова №1388).
Відповідно до пункту 8 зазначеної постанови державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній Рух»), а також транспортні засоби, зібрані (складені) із складових частин серійних транспортних засобів без дотримання вимог зазначеного Закону.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, серед іншого є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:
копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. Перед відчуженням, передачею зазначені транспортні засоби повинні бути зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах Державтоінспеції, не допускається.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Бланки довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств - виробників таких засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, за формами згідно з додатками 1 і 6 є бланками суворої звітності і виготовляються відповідно до порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 283.
У разі коли власники транспортних засобів мають заборгованість із сплати штрафу за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, їм може бути відмовлено в проведенні державної реєстрації (перереєстрації), знятті з обліку транспортного засобу.
Стаття 41 Конституції України зазначає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Аналогічне положення «кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном» викладено і в статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952, положення якої відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23.02.2006 застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відмова у перереєстрації транспортного засобу, право власності на який встановлено рішенням Стахановського міського суду Луганської області від 16.12.1998 та цим же рішенням зобов'язано ВРЕР Стахановського МВ УМВС видати номерні знаки та здійснити відповідний запис у техпаспорті, фактично позбавляє ОСОБА_4, яка є спадкоємицею цього автомобілю, згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом права здійснювати користування та розпорядження своєю власністю, що безумовно порушує її конституційні права.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію транспортного засобу.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій в частині відмови у перереєстрації автомобілю ВАЗ-2106, державний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача несе акт індивідуальної дії - рішення про відмову у перереєстрації автомобілю. Саме воно має вплив на його права та інтереси. Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для юридичної особи прав (чи інтересів). З огляду на зазначене, суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем ОСОБА_1 при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 3,40 грн., що підтверджується квитанцією (а.с.2).
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 20.10.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 25.10.2011, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 до Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Луганській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перереєстрацію автомобілю, задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Луганській області здійснити перереєстрацію автомобілю ВАЗ-2106, 1984 року випуску, колір бежевий, двигун №НОМЕР_3, седан реєстраційний номер НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_2 за ОСОБА_4.
В решті позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1,70 грн. (одна грн. 70 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 25 жовтня 2011 року.
< Текст >
< Резолютивна частина >
< Текст >
< Текст >
СуддяО.О. Цицюра