Категорія №10.1
Іменем України
13 жовтня 2011 року Справа № 2а-8163/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Качуріної Л.С.
при секретарі: Анісімової О.В.,
в присутності сторін:
представників позивача: ОСОБА_1, довіреність від 04.01.2011 № 6/6-17
представника відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Краснодонського міськрайонного центру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми вартості наданих соціальних послуг -витрат на професійну підготовку у розмірі 8505,89 грн.,-
14 вересня 2011 року Краснодонський міськрайонний центр зайнятості Луганської області звернулося до ОСОБА_2 про стягнення суми вартості наданих соціальних послуг -витрат на професійну підготовку у розмірі 8505,89 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що з 06 вересня 2010 року по 11 серпня 2011 року відповідач перебувала в Краснодонському міськрайцентрі зайнятості ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»
З метою сприяння зайнятості безробітної та подальшому працевлаштуванню згідно договору № 29/11 від 25 лютого 2011 року ОСОБА_2 була направлена на професійне навчання за напрямком «контролер-касир» з 28.02.2011 по 21.06.2011, після закінчення перепідготовки 27 липня 2011 року ОСОБА_2 було видано направлення на працевлаштування за НОМЕР_2 для працевлаштування за професією «касир торгівельного залу» у ОСОБА_3, але працювати за даною професією відповідачка працювати відмовилася.
Згідно з п.3 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття» ОСОБА_2 зобов'язана повернути Краснодонському міськрайонному центру зайнятості суму вартості наданих їй соціальних послуг - витрат на професійну підготовку в розмірі 1484,82 грн., суму забезпечення - виплаченої матеріальної допомоги у період професійної підготовки в розмірі 3524,97 грн., витрати на проживання в розмірі 3465, 00 грн. та витрати на проїзд в сумі 31,10 грн. Загальна сума витрачених коштів за період професійного навчання позивача складає 8505,89 грн.
В судове засідання прибув представник позивача, яка надала пояснення аналогічні наданим в позові та просила задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання не прибув відповідач, який був повідомлений про слухання справи належним чином.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з таких підстав.
Для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості.
Відповідно до статті 8 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (стаття 12 Закону).
Судом встановлено, що відповідач - ОСОБА_2 (і. н. НОМЕР_1) 06.09.2010 була зареєстрована в Краснодонському міськрайонному центрі зайнятості як така, що шукає роботу (а.с.8).
25 лютого 2011 року ОСОБА_2 звернулася з заявою про направлення її на профнавчання за професією «Контролер-касир» на базі ВП «Луганський професійний торгово-кулінарний ліцей Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка» у період з 28 лютого 2011 року по 21 червня 2011 року для подальшого працевлаштування (а. с. 13).
25 лютого 2011 року між Краснодонським міськрайонним центром зайнятості та безробітною ОСОБА_2 було укладено договір щодо професійного навчання останнього в ВП Луганському професійно торговому - кулінарному ліцеї Луганського національного університету ім. Т. Шевченка (а. с. 7).
23 лютого 2011 року між Краснодонським міськрайонним центром зайнятості та Державним закладом «луганський національний університет імені Тараса Шевченка» було укладено договір № 120611022400004 на професійне навчання безробітних за професією «контролер-касир» за період з 28.02.2011 по 21.06.2011 (а. с. 20-25).
14 березня 2011 року між Краснодонським міськрайонним центром зайнятості та Українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта» було укладено договір про надання послуг проживання безробітним громадянам під час професійного навчання за професією «контролер-касир» з 14 березня 2011 року по 21 червня 2011 року (а. с. 16-19).
27 липня 2011 року Краснодонським міськрайонним центром зайнятості надано ОСОБА_2 направлення на працевлаштування на посаді касир торгового залу, однак 11 серпня 2011 року відповідач відмовилася працювати за направленням (а. с. 9).
Згідно довідки Краснодонського міськрайцентру зайнятості від 26 серпня 2011 року ОСОБА_2 сплачена матеріальна допомога в період професійного навчання за період з 28 лютого 2011 року по 21 червня 2011 року в розмірі 3524, 97 грн., а також виплата на проїзд в розмірі 31,10 грн. Загальна сума 3556,07 грн. (а. с. 10).
06 вересня 2011 року Краснодонським міськрайонним центром зайнятості прийнято претензію, в якій пропонується відповідачу добровільно повернути кошти, що були витрачені на її професійне навчання в загальній сумі 8505,89 грн., у тому числі вартість навчання - 1484,82 грн., витрати на проїзд - 31,10 грн., матеріальна допомога у період навчання - 3524,97 грн., витрати на проживання - 3465,00 грн. (а. с. 26-27).
Відповідно до статті 2 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-XII “Про зайнятість населення” (далі -Закон № 803) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію.
Згідно з п.3 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Відповідно до пункту 28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 308 у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства. Поважними причинами вважаються: працевлаштування безробітного; поновлення безробітного на роботі за рішенням суду; вступ до навчального закладу на навчання з відривом від виробництва; призов на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу; набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного або направлення його за рішенням суду на примусове лікування; отримання права на пенсію відповідно до законодавства України; призначення безробітній жінці допомоги по вагітності та пологах; подання безробітним письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку; переїзд на постійне місце проживання в іншу місцевість; хвороба безробітного, що має медичні протипоказання щодо продовження навчання або працевлаштування за набутою професією (спеціальністю), що підтверджено відповідними документами; інші причини, що не залежать від безробітного,
підтверджені документально. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи і тому підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Задовольнити адміністративний позов Краснодонського міськрайонного центру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми вартості наданих соціальних послуг -витрат на професійну підготовку у розмірі 8505,89 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (і.н.НОМЕР_3, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Краснодонського міськрайонного центру зайнятості Луганської області (94404, Луганська область, м. Краснодон, вул. Першокінна, 1) витрати на професійну підготовку у розмірі 8505,89 грн. (вісім тисяч п'ятсот п'ять гривень 89 копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 18.10.2011.
СуддяЛ.С. Качуріна