Постанова від 13.10.2011 по справі 2а-8965/11/1270

Категорія №11.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 жовтня 2011 року Справа № 2а-8965/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Качуріної Л.С.,

за участю секретаря судового засідання - Горобець В.О.

в присутності сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 21.09.2011 № 03-05/1949

від відповідача: не прибув

від третьої особи: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Лисичанського міського управління юстиції, третя особа - Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвуггілля» про скасування постанови від 05 березня 2007 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 3399592, -

ВСТАНОВИВ:

05 жовтня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Лисичанського міського управління юстиції, третя особа - Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвуггілля» про скасування постанови від 05 березня 2007 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 3399592.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою господарського суду Луганської області від 14 листопада 2006 року по справі № 6/371 ад вимоги Луганського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ВАТ «Лисичанськвугілля» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2005 році були задоволенні та видано стягувану виконавчий лист для пред'явлення до відділу державної виконавчої служби до виконання на загальну суму 283 353,40 грн.

05 березня 2007 року головним державним виконавцем відділу ВДВС Лисичанського МУЮ Петрощук С.М. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 6/371 ад про стягнення з ВАТ «Лисичанськвугілля» адміністративно-господарських санкцій у розмірі та пені на загальну суму 283 353, 40 грн.

03 жовтня 2011 року на адресу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів надійшов лист, в якому ВДВС Лисичанського МУЮ надіслало копію постанови про зупинення виконавчого провадження від 05 березня 2007 року по справі № ВП № 3399592. Виконавче провадження було зупинено на підставі ст. ст. 34, 36 Закону України „Про виконавче провадження", в зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон № 2711) його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Правовідносини щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не поширюється на вимоги статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» (редакція Закону України «Про виконавче провадження», яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), тому оскаржувана постанова про зупинення виконавчого провадження прийнята з підстав внесення Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є незаконною та підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення по суті позовних вимог та просив суд задовольнити даний позов.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, надав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що на виконанні знаходиться виконавче провадження про примусове виконання виконавчого листа № 6/371 ад від 03.01.2007 про стягнення з ВАТ «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Привільнянська» на користь Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у сумі 283 353,40 грн.

05 березня 2007 року відкрито виконавче провадження про стягнення з ВАТ «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Привільнянська» на користь Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у сумі 283 353,40 грн.

ВАТ «Лисичанськвугілля» внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” від 23.06.2005 р., тому виконавче провадження зупинено 05 березня 2007 року у відповідності до вимог п.15 ст.34 Закону України “Про виконавче провадження", про що винесена відповідна постанова.

На підставі вищевикладеного відповідач просив суд відмовити Луганському обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів у задоволені позову, позов розглядати за відсутністю представника відповідача.

Представник третьої особи на боці відповідача не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що 10 січня 2007 року господарським судом Луганської області було видано виконавчий лист по справі № 6/371 ад, на виконання постанови господарського суду Луганської області від 14.11.2006 про стягнення Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованості по сплаті адміністративно-господарської санкції в розмірі 283 353,40 грн. (а. с. 9).

05 березня 2007 року Відділом державної виконавчої служби Лисичанського міського управління юстиції було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 3399592 (а. с. 8).

Як вбачається з матеріалів справи, 05 березня 2007 року відповідачем винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 3399592 (а.с.7).

Виконавче провадження було зупинено на підставі п.15 ч. 1 ст.34 Закону України „Про виконавче провадження", в зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711.

Частиною 2 статті 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"№ 2711 передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711 передбачено, що до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з п.1.4 ст.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711 до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:

- підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

- є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

- підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;

- передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

- підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Таким чином, п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711 встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606 "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.

Дія Закону № 2711 поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом встановлено, що борг, стягнутий за постановою господарського суду Луганської області від 14 листопада 2006 року, виник унаслідок несплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711, а тому, відповідач -Відділ державної виконавчої служби Лисичанського міського управління юстиції діяв в порушення норм чинного законодавства.

Згідно вимог ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, на підставі зазначеного, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.19 Закону України “Про виконавче провадження”, ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 72, 94, 158-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Лисичанського міського управління юстиції, третя особа - Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвуггілля» про скасування постанови від 05 березня 2007 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 3399592 задовольнити повністю.

Скасувати постанову ВП № 3399592 від 05 березня 2007 Відділу державної виконавчої служби Лисичанського міського управління юстиції про зупинення виконавчого провадження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Повний текст постанови виготовлено та підписано 18 жовтня 2011 року.

СуддяЛ.С. Качуріна