Постанова від 28.11.2011 по справі 2-а-3251/11

Справа № 2-а-3251/11/0515

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2011 року місто ДОКУЧАЄВСЬК

ДОКУЧАЄВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого -судді СЄЛІНА Є.В.,

при секретарі -ПАНІХІНОЇ Г.С.,

з участю: представника відповідача -ПЕРМІНОВОЇ С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Докучаєвську, в залі суду адміністративну справу № 0515/2а-3251/2011 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області, де просить визнати дії останнього неправомірними та зобов'язати провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною з квітня 2009 року та до досягнення нею трирічного віку, відповідно до положень статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що вона має дитину -сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130грн. на місяць. Оскільки цей розмір допомоги не відповідає розміру, встановленому статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», вона 19.10.2011р. звернулась із письмовою заявою до відповідача з приводу проведення перерахунку та виплати недоотриманих коштів за період з березня 2009 року по теперішній час та в подальшому у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, у задоволенні чого їй було відмовлено листом за вих. № 01/05-1090 від 27.10.2011р. за підписом начальника управління Корячок О.А., що і стало підставою для звернення до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою Докучаєвського міського суду Донецької області від 02 листопада 2011 року позовну заяву в частині визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій за період з 01 квітня 2009 року по 30 квітня 2011 року -залишено без розгляду.

Позивачка у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить розписка про вручення судової повістки на її ім'я, що знаходиться в матеріалах справи, крім того, згідно поданої позовної заяви, а саме пункту 9 вимог, просила у разі її відсутності, розглянути справу на підставі наявних матеріалів.

Представник відповідача у судовому засіданні просила у задоволенні поданого адміністративного позову позивачу відмовити з підстав, зазначених у запереченні проти позову.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову позивачу необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 /паспорт громадянки України за серією НОМЕР_1, виданий 12.11.2008р. Докучаєвським МВ ГУМВС України у Донецькій області/, має дитину - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 /свідоцтво про народження за серією НОМЕР_2, видане 06.04.2009р. відділом РАЦС Докучаєвського МУЮ у Донецькій області/, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

19.10.2011р. позивачка звернулась до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку та виплати недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з березня 2009 року по теперішній час та в подальшому у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Як вбачається з листа за вих. № 01/05-1090 від 27.10.2011р., за підписом начальника Управлінням праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області Корячок О.А., позивачці у задоволенні такої вимоги було відмовлено.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Таким чином, відповідач у справі -орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було передбачено призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абзацу 3 частини 2 статті 56, пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», тобто таким чином була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Положення Закону, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України наведеного рішення, у зв'язку з чим вищенаведена редакція статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», була поновлена та діяла у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 01.01.2008 року, знову були внесені зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Внесені зміни не розглядалися Конституційним Судом України стосовно їх неконституційності.

Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», «Про Державний бюджет України на 2010 рік», «Про Державний бюджет України на 2011 рік» змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009-2011 роки не приймалося.

Таким чином, відповідачем у зазначений період часу, вірно застосовується положення статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла на грудень 2008 року, а тому вимоги позивачки не засновані на законі та не можуть бути задоволені.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 2, 4, 9, 18, 158-161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Докучаєвський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя