Постанова від 15.11.2011 по справі 4415-2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 301

ПОСТАНОВА

Іменем України

15.11.2011Справа №5002-16/4415-2011

За заявою кредитора Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (95000, м. Сімферополь, вул. Дм. Ульянова, 6, ідентифікаційний код 22259661)

До боржника Виробничого кооперативу «Ніка-Крим» (97560, с. Перове, Сімферопольський район, вул.. Хачірашвілі, б.27, кв.4, ідентифікаційний код 35003843)

Про визнання банкрутом

Суддя ГС АР Крим М.О.Білоус

Представники:

Від кредитора - ОСОБА_1 - представ., дов. № 4 від 22.07.2011р.

Від боржника - не з'явився

Від Управління з питань банкрутства в АРК та м. Севастополі Державного департаменту з питань банкрутства - не з'явився

Обставини справи: Кредитор - Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим звернувся до Господарського суду АР Крим з заявою про порушення справи про банкрутство у відношенні боржника Виробничого кооперативу «Ніка-Крим», у порядку передбаченому ст.52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Ухвалою ГС АР Крим від 19.10.2011р. було порушено провадження у справі про банкрутство та призначений розгляд справи на 03.11.2011р.

Ухвалою ГС АР Крим від 03.11.2011р. розгляд підготовчого засідання відкладався у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів у справі.

15.11.2011р. від ініціюючого кредитора надійшло клопотання про залучення документів, витребуваних судом до матеріалів справи, зокрема, витяг з ЄДРПО України на боржника, Надані документи були залучені судом до матеріалів справи.

Боржник - Виробничий кооператив «Ніка-Крим» у судове засідання 15.11.2011р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією.

Письмовий відзив на заяву про порушення справи про банкрутство в установлений строк не надав, що відповідно до ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», не припиняє провадження у справі.

Як вбачається з матеріалів справи, Виробничий кооператив «Ніка-Крим» зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим у якості платника зборів на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (реєстраційний номер 24 30 10499)

Як вбачається з матеріалів справи, 21.03.2007р. Виробничий кооператив «Ніка-Крим» був зареєстрований рішенням Сімферопольської райдержадмінітсрації як юридична особа, про що зроблений запис у журналі реєстраційних справ та видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 116065 (а.с.11).

Кредитором заявлені вимоги про застосування до боржника процедури банкрутства, передбаченої ст.52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та мотивовані тим, що боржник не надає в органи Держаної податкової служби документів податкової та фінансової звітності з 07.05.2010р. року, що підтверджується відповідної довідкою №438/9/28-03 від 18.02.2011 р. (а.с.16), не звітує перед УПФУ в Сімферопольському районі АР Крим з 19.01.2009р, про що свідчить довідка вих.. № 5669/02-5 від 02.11.2011р. (а.с.38), а також за Виробничим кооперативом «Ніка- Крим» числиться борг перед Управлінням ПФУ в Сімферопольському районі АР Крим у розмірі 1248,59 грн.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 31.07.2009р. у справі № 2а-7035/09/12/0170 з відповідача була стягнута сума заборгованості у розмірі 1248,59 грн.

У той же час, статтею 1 Закону передбачено, що вимоги кредиторів набувають характеру безспірних якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими.

Доказів безспірності вимог саме у сумі 1248,59 грн. ініціюючим кредитором суду надано не було.

Разом з тим, в матеріалах справи є постанова Центрального ВДВС Сімферопольського РУЮ від 30.06.2009р., якою вимога № Ю-151С на суму 528,00 грн. була повернута стягувачу у зв'язку з відсутністю майна, на яке можливе звернути стягнення.

При розгляді питання щодо безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, існують дві особливості, які притаманні процедурі, яка регулюється статтею 52 Закону в площині безспірності грошових вимог, а саме -справа про банкрутство відсутнього боржника може бути порушена незалежно від розміру грошових вимог кредитора, які повинні мати безспірний характер, а також незалежно від спливу трьохмісячного строку, передбаченого частиною 3 статті 6 Закону, встановленого для їх погашення, з моменту відкриття виконавчого провадження -всі інші підстави для порушення провадження у справі про банкрутство, у тому числі і вимоги щодо складу грошового зобов'язання, передбаченого статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», регулюються загальними нормами Закону.

Таким чином кредиторські вимоги боржника у сумі 528,00 грн. є безспірними, оскільки підтверджуються відповідними документами.

Дослідивши правову природу заявлених грошових вимог у сумі 720,59 грн. (вимога № Ю-688 від 01.07.2009р.), суд встановив, що вони не є грошовим зобов'язанням у розумінні статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яким визначено, що грошове зобов'язання - зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України. До складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф).

Виходячи із цього, ці вимоги не зараховуються судом до складу безспірних вимог.

Виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів регулювався Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (Закон № 2181) (у редакції на момент прийнятті рішень про застосування фінансових санкцій), який, відповідно до ч. 1 преамбули Закону, є спеціальним законом з питань оподаткування, і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону №2181, під поняттям пеня розуміється плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання;

Податковий кодекс України дає поняття пені, згідно з яким це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п. 14.1.162 ст.14)

Більш того, відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеній у постанові Пленуму від 18.12.2009р. № 15 « Про судову практику в справах про банкрутство», вирішуючи питання про склад вимог з податками і зборами (обов'язковими платежами) при порушенні справи про банкрутство суди мають виходити з того, що суми пені, штрафів та інших фінансових санкцій враховуються окремо в реєстрі вимог кредиторів і задовольняються у шосту чергу в порядку черговості, встановленої ст..31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

При цьому, суд також враховував інформаційний лист Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.01.2011р.

Згідно із ч. 1 ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кредитор може подати заяву про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника у разі, якщо керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.

Отже, за правилами цієї статті справа про банкрутство може бути порушена у разі наявності хоча б однієї з перелічених умов, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.

Таким чином, кредитором надано достатньо доказів того, що боржник не надає в органи Пенсійного фонду та податкових органів звітності, що є однією із ознак, передбачених ст.. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

За наявності вказаних ознак, суд виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатора боржника.

У заяві про порушення справи про банкрутство та під час судових засідань кредитор не вказував особу ліквідатора боржника, а тому суд вважає можливим призначити ліквідатором боржника Виробничого кооперативу «Ніка -Крим» юридичну особу - Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (95000, м. Сімферополь, вул.. Дм. Ульянова, 6).

Вказана правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України №2-30/3826-2009 від 22.09.2010р.

На підставі викладеного, керуючись ст.4, 22-34, 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (від 14.05.1992 року № 2343-XII із змінами та доповненнями) суд

ПОСТАНОВИВ :

1. Визнати грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим у сумі 528,00 грн.

2. Визнати Виробничий кооператив «Ніка-Крим» (97560, с. Перове, Сімферопольський район, вул.. Хачірашвілі, б.27, кв.4, ідентифікаційний код 35003843) - банкрутом.

3. Відкрити відносно боржника Виробничого кооперативу «Ніка-Крим» (97560, с. Перове, Сімферопольський район, вул.. Хачірашвілі, б.27, кв.4, ідентифікаційний код 35003843) ліквідаційну процедуру банкрутства відповідно до ст. 52 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» строком на шість місяців.

4. Призначити ліквідатором банкрута Виробничого кооперативу «Ніка-Крим» юридичну особу - Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (95000, м. Сімферополь, вул.. Дм. Ульянова, 6).

5. Зобов'язати ліквідатора до завершення строку ліквідаційної процедури забезпечити виконання дій та заходів передбачених ст..ст.25-32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», прийняти від органів Державної виконавчої служби виконавчі документи, письмово повідомити усіх кредиторів про уведення ліквідаційної процедури.

6. Строки виконання всіх грошових зобов'язань банкрута й обов'язки зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважати такими, що наступили.

7. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), відсотків й інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.

8. Скасувати арешти, накладені на активи (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності) боржника, визнаного банкрутом та усі інші обмеження, обтяження щодо активів банкрута. Накладення нових арештів або інших обмежень відносно активів боржника не допускається.

9. Припинити повноваження власника майна банкрута та органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном.

10. Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідатору представити суду звіт і ліквідаційний баланс відповідно до ст. 32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не пізніше 15.05.2012р.

11. Відповідні строки у цій справі обчислювати з дня винесення постанови з 15.11.2011р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Білоус М.О.