"29" вересня 2011 р. м. Київ К-11981/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого суддіГоловчук С.В. (суддя-доповідач),
суддівВеденяпіна О.А.,
Зайця В.С.,
Кочана В.М.,
Цвіркуна Ю.І.,
секретар судового засідання Шевченко Ю.В.,
за участю представника відповідача -Лифаря Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової адміністрації України
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_7 до Державної податкової адміністрації (далі -ДПА) України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати,
У липні 2008 року ОСОБА_7 звернувся з позовом до відповідача про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати. Зазначав, що у зв'язку зі змінами в організаційній структурі та штатному розписі ДПА України, наказом Державної податкової адміністрації України від 29 лютого 2008 року № 452-о його звільнено з посади начальника управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби ДПА у Тернопільській області та зараховано у розпорядження ДПА у Тернопільській області. Вказує, що жодних організаційно-штатних змін у структурі та штатному розписі ДПА у Тернопільській області не відбулось, оскільки змінилася лише назва підрозділу з управління на відділ. Крім того зазначає, що на день звільнення з посади перебував на стаціонарному лікуванні. Вважає звільнення із займаної посади та зарахування у розпорядження ДПА в Тернопільській області незаконним, просить поновити на посаді.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2008 року у позові ОСОБА_7 до Державної податкової адміністрації України про визнання протиправним і скасування наказу №452-о від 29 лютого 2008 року в частині звільнення з посади, поновлення на посаді та стягнення різниці зарплати відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2008 року та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позовних вимог. Визнано протиправним та скасовано наказ ДПА України «Про звільнення з займаних посад працівників податкової міліції»від 29 лютого 2008 року № 452-о в частині звільнення позивача ОСОБА_7 з посади начальника управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби ДПА в Тернопільській області та поновлено на посаді, яку він займав до звільнення з 29 лютого 2008 року. Стягнуто на його користь різницю грошового забезпечення в розмірі 547 гривень. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі ДПА України порушує питання про скасування рішення апеляційного суду та залишення в силі рішення суду першої інстанції. Посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права. Вважає, що апеляційний суд безпідставно послався на норми законодавства про працю, неправильно застосував підпункт «в»пункту 40 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі -Положення № 114). Відповідач зазначає, що поновити ОСОБА_7 на посаді неможливо, оскільки 25 грудня 2008 року у позивача закінчився термін служби в органах податкової міліції ДПА України.
У запереченнях на касаційну скаргу позивач вважає рішення апеляційного суду законним і обґрунтованим. Зазначає, що перетворення одного структурного підрозділу на інший без скорочення штату не може бути підставою для звільнення з посади. Просить відмовити у задоволенні касаційної скарги.
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_7 проходив службу в органах податкової служби і з 07 лютого 2007 року призначений на посаду начальника управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби ДПА у Тернопільській області у званні полковника податкової міліції.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги»від 30 жовтня 1998 року № 1716 та статей 7, 8 Положення № 114, наказом ДПА України від 19 грудня 2007 року №1752-О полковнику податкової міліції ОСОБА_7 - начальнику управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби ДПА у Тернопільській області продовжено термін служби в органах податкової міліції до 25 грудня 2008 року.
У зв'язку зі змінами в організаційній структурі та штатному розписі ДПА України, наказом ДПА України від 29 лютого 2008 року № 452-о «Про звільнення з займаних посад працівників податкової міліції»позивача звільнено із займаної посади і зараховано у розпорядження ДПА у Тернопільській області терміном на два місяці.
24 січня 2008 року заступником голови ДПА України затверджено зміни до штатного розпису Державної податкової адміністрації в Тернопільській області, згідно яких виведено із штатного розпису управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби та введено відділ по боротьбі з корупцією. Зазначені зміни набули чинності 29 лютого 2008 року.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року № 509-XII (далі -Закон № 509-XII). Податкова міліція є спеціальним підрозділом по боротьбі з податковими правопорушеннями і діє у складі органів державної податкової служби на підставі статті 1 цього Закону. Особи начальницького складу податкової міліції, в тому числі вищого начальницького складу, до якого належить позивач, проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (стаття 24 цього Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги»від 30 жовтня 1998 року № 1716, прийнятою відповідно до статей 24 та 27 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»установлено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ.
Підпунктом «в»пункту 40 Положення № 114 встановлено, що зарахування в розпорядження органу внутрішніх справ осіб начальницького складу при здійсненні організаційно-штатних заходів на строк не більше 15 діб. У виняткових випадках, пов'язаних з особливими обставинами, перебування в розпорядженні органу внутрішніх справ понад 15 діб, але не більше двох місяців, допускається з дозволу Міністра внутрішніх справ України. До цього строку не зараховуються періоди перебування в установлених цим Положенням відпустках (крім відпусток по вагітності, родах і догляду за дитиною), на лікуванні (обстеженні) у лікувальних закладах.
Згідно підпункту «г»пункту 40 цього Положення № 114 переміщення по службі осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу має здійснюватися, як правило, без зарахування їх у розпорядження відповідного органу внутрішніх справ; призначення на посади осіб, які перебувають у розпорядженні відповідного органу, провадиться в найкоротший строк, але не пізніше двох місяців із дня звільнення їх з посади.
У пунктах 42-43 Положення № 114 наведений вичерпний перелік підстав для переміщення осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, жодна з яких не зазначена в наказі про звільнення позивача з посади.
У разі перетворення одного структурного підрозділу юридичної особи публічного права в інший або при його перепрофілюванні звільнення з публічної служби, зміна її істотних умов можуть мати місце, якщо це супроводжується скороченням чисельності чи штату працівників, змінами у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями тощо. Саме по собі перетворення одного структурного підрозділу юридичної особи публічного права в інший без скорочення штату не може бути підставою для звільнення з публічної служби чи зміни істотних умов її проходження. Скорочення штату встановлюється шляхом порівняння штатних розписів цієї юридичної особи до і після її реорганізації.
Дослідивши докази, апеляційний суд встановив, що в процесі реорганізації управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби ДПА в Тернопільській області створено відділ по боротьбі з корупцією, при цьому зміни до штатного розпису Державної податкової адміністрації в Тернопільській області, затверджені 24 січня 2008 року (а.с.23-24), в порівнянні з попереднім штатним розписом, затвердженим 10 листопада 2006 року наказом № 674 (а.с.26) не містять змін щодо штатної чисельності працівників та змін щодо структури підрозділу по посадах. Крім того, судом встановлено, що змін у напрямі роботи, посадових обов'язках працівників новоствореного відділу не було.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_7, апеляційний суд правильно виходив з вимог положень пункту 1 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначені вимоги норм права і обставин справи, апеляційний суд обґрунтовано дійшов висновку про те, що оскаржуваний наказ ДПА України про звільнення позивача з посади і його зарахування у розпорядження органів податкової міліції є протиправним.
Висновки суду апеляційної інстанції відповідають обставинам справи та вимогам матеріального та процесуального закону. З огляду на зазначене, підстави для задоволення касаційної скарги та скасування судового рішення відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального законодавства, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору, тому підстав для скасування ухваленого рішення колегія суддів не вбачає.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Державної податкової адміністрації України залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 2391 КАС України.
Головуючий суддя С.В. Головчук
Судді О.А. Веденяпін
В.С. Заяць
В.М. Кочан
Ю.І. Цвіркун
Суддя С.В. Головчук