19 червня 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого-судді - Яворського І.О.,
суддів - Носа С.П., Любашевського В.П.,
при секретарі судового засідання - Федуніву Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за апеляційною скаргою- Товариства з обмеженою відповідальністю «Онікс»
напостанову господарського суду Львівської області від 01 листопада 2007 року в справі№ 15/317а
за позовомЛьвівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Онікс»
простягнення 6 270,24 гривень, -
Головуючий у І-й інст. - Т.Костів
Господарський суд
Львівської області,
справа № 15/317а
Суддя-доповідач - Яворський І.О. Справа № 22-а-3266/08
Рядок статзвіту №
26 вересня 2007 року Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до господарського суду Львівської області з позовом до ТзОВ «Онікс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій. З адміністративного позову вбачається, що згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів за 2006 рік, середньооблікова чисельність його штатних працівників облікового складу за рік складає 153 чоловіки, тобто відповідно до ч.1 ст.19 Закону норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить-6. Даний норматив працевлаштування відповідачем не дотримано, виходячи з даних, вказаних у звіті. У зв'язку з тим, що відповідач порушив терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, він повинен сплатити пеню в розмірі 108,80 гривень. Так як вказані вище суми не сплачені станом на момент подання даного позову, у останнього утворилась заборгованість перед Львівським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів у розмірі 6 270,24 гривень.
У запереченні на позовну заяву відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог з врахуванням того, що товариство направляло до районного центру зайнятості населення Звіти про наявність вакансій.
Постановою господарського суду Львівської області від 01 листопада 2007 року позов задоволено повністю і стягнуто з ТзОВ «Онікс» на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 6 270,24 гривень. Суд у мотивувальній частині постанови вказав, що Позивач довів порушення відповідачем норм Закону України, а тому останній повинен нести відповідальність за невиконання зазначеними органами обов'язків, покладених на них чинним законодавством
З постанови суду першої інстанції вбачається, що нормами чинного законодавства, яке регулює соціальний захист інвалідів в Україні, на підприємства покладено обов'язок по створенню кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обов'язок їх працевлаштування. Працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів тощо. Проте, робочі місця для інвалідів створені не були.
Постанову суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку Товариством з обмеженою відповідальністю «Онікс»,вважає її незаконною та просить її скасувати.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про безпідставність апеляційної скарги та законність рішення суду першої інстанції, так як робочі місця для інвалідів створені не були.
При цьому колегія суддів враховує наступне.
Нормою ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Роботодавці, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів і відповідно до нормативу забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складали 153 чоловіки. Кількість створених робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів складала у 2006 році - шість робочих місць.
На підставі ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, органами соціального захисту населення, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Підприємство має здійснювати тільки підбір та створення робочого місця для інваліда.
Судом першої інстанції враховано, що відповідач не звертався письмово з питанням наявності робочих місць для інвалідів. Закон не встановлює винятку щодо обов'язку створення робочих місць для інвалідів в залежності від характеру та виду діяльності підприємства. Відповідно, посилання відповідача на виконання ним робіт підвищеної небезпеки та експлуатація устаткування підвищеної небезпеки, не заслуговує на увагу. Положенням про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів визначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві, в установі незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда; робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнагляд охоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інвалідів; підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Тобто, відповідач не вжив усіх необхідних заходів для працевлаштування інвалідів на підприємстві. З листами, про необхідність направлення інвалідів на підприємство у 2006 році, відповідач не звертався.
Тому постанова суду першої інстанції є законною, прийнятою з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1, 206КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Онікс»залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Львівської області від 01 листопада 2007 року в справі№ 15/317а за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідівдо Товариства з обмеженою відповідальністю «Онікс»про стягнення 6 270,24 гривень залишити без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції -Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя І.О.Яворський
Суддя С.П. Нос
Суддя В.П.Любашевський