24 червня 2011 р. Справа № 44580/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Пліша М.А., Судової-Хомюк Н.М.
при секретарі судового засідання: Коломойцевій Х.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2011 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» до Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинення дій,
встановила:
У листопаді 2010 року позивач товариство з обмеженою відповідальністю «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова, в якому просив визнати нечинним рішення про відмову ДПІ в Галицькому районі м. Львова видати свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році та зобов'язати цього відповідача видати свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році за ставкою 6 %.
В період розгляду справи, а саме 02.03.2011 року, представник позивача подав письмову заяву про уточнення позовних вимог, де просив визнати неправомірними дії ДПІ у Галицькому районі м. Львова щодо відмови у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку у 2010 році та зобов'язати цього відповідача видати свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році за ставкою 6 %.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що 16.12.2009 року він направив відповідачу заяву про видачу свідоцтва на право сплати єдиного податку. Така заява відповідачем не було розглянута своєчасно і про результати розгляду не було своєчасно повідомлено позивача. Листом № 10021/15-116 від 21.06.2010 року відповідач повідомив позивача про те, що у видачі свідоцтва на право сплати єдиного податку в 2010 році відмовлено. Рішення відповідача про відмову мотивоване тим, що на момент подання заяви за позивачем рахується заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість в сумі 393597, 15 грн., і тому ця обставина не дає право переходу на спрощену систему оподаткування, відповідно до п. 4 Указу Президента України від 03.07.1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва». Така відмова на думку позивача є незаконною, безпідставною і необгрунтованою, оскільки заборгованість, на яку посилається відповідач як на підставу відмови у видачі свідоцтва, є відсутньою, бо 19.09.2007 року з державного бюджету через відділення ДК у Галицькому районі м. Львова на користь позивача було стягнуто суму бюджетної заборгованості з ПДВ 393708, 00 грн. на підставі рішення Господарського суду Львівської області від 24.10.2006 року. Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.05.2007 року постанову Господарського суду Львівської області було залишено без змін. На час подання заяви про видачу свідоцтва про сплату єдиного податку у позивача не було заборгованості перед бюджетом, а відтак дії відповідача щодо відмови у видачі свідоцтва є неправомірними.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду 30.03.2011 року позов задоволено частково, визнано нечинним рішення про відмову ДПІ в Галицькому районі м. Львова видати ТзОВ СКК «Зелений мис» свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році, зобов'язано ДПІ в Галицькому районі видати ТзОВ СКК «Зелений мис» свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році.
Не погоджуючись з вказаною постановою суду першої інстанції відповідач ДПІ в Галицькому районі м. Львова оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржувана постанова в частині задоволення позовних вимог прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права і підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що відповідно до п. 4 Указу Президента України від 03.07.1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», перехід на спрощену систему обліку та звітності можливий за умови сплати всіх установлених платежів до бюджету. Оскільки станом на 16.12.2009 року, тобто на момент подання заяви позивачем про видачу свідоцтва на право сплати єдиного податку за позивачем рахується заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість у сумі 393597, 15 грн., то відповідачем правомірно надано відмову позивачеві у видачі свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році.
Просить апелянт скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи і які з'явились в судове засідання на апеляційний розгляд справи, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що така підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.
Суд першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови виходив з того, що дії відповідача щодо відмови у видачі позивачеві свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році є неправомірними, оскільки на час подання заяви 16.12.2009 року у позивача не було заборгованості перед бюджетом по податку додану вартість у розмірі 393597, 15 грн..
З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 16.12.2009 року позивачем було направлено на адресу відповідача заяву про видачу свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році. 10.06.2010 року позивачем повторно скеровано лист на адресу відповідача про відсутність відповіді з питання розгляду заяви про видачу свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році.
Листом від 21.06.2010 року за вих. №10021/15-116 відповідач повідомив позивача про те, що товариству з обмеженою відповідальністю «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» ще 23.12.2009 р. за вих. №21535/15-116 було надіслано відмову в задоволенні заяви про видачу свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році. Дана відмова мотивована тим, що відповідно до п. 4 Указу Президента України від 03.07.1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», перехід на спрощену систему обліку та звітності можливий за умови сплати всіх установлених платежів до бюджету. Оскільки станом на 16.12.2009 року за позивачем рахується заборгованість перед бюджетом, а саме по податку на додану вартість у сумі 393597, 15 грн., тому в задоволені заяви про видачу свідоцтва на право сплати єдиного податку відмовлено.
Незаконність такої відмови відповідача у видачі позивачеві свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році підтверджується тим, що рішенням Господарського суду Львівської області від 24.10.2006 року із державного бюджету України через відділення Державного казначейства у Галицькому районі м. Львова стягнено на користь ТзОВ «СКК «Зелений мис» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 393708, 00 грн.. Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.05.2007 року постанову Господарського суду Львівської області від 24.10.2006 року залишено без змін і така постанова звернена до виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вищевказані рішення господарського суду відповідачем безпідставно не взято до уваги і зроблено помилковий висновок про те, що станом на 16.12.2009 року за позивачем рахується заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість у сумі 393597, 15 грн..
Відповідно до п. 4 Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Суб'єкт малого підприємництва - юридична особа обов'язково зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано. Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом десяти робочих днів видати безоплатно свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем заява про видачу свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році була подана 16.12.2009 року, тобто з урахуванням 15 денного строку встановленого п. 4 вищенаведеного Указу.
Отже відповідач, безпідставно відмовив позивачеві у видачі свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році.
Тому, колегія суддів вважає правильною постанову суду першої інстанції щодо задоволення позовної вимоги про зобов'язанння ДПІ в Галицькому районі м. Львова видати ТзОВ СКК «Зелений мис» свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За період розгляду даної адміністративної справи, зокрема ні в суді першої інстанції ні в суді апеляційної інстанції, відповідачем ДПІ в Галицькому районі м. Львова, який являється суб'єктом владних повноважень, не надано належних доказів про законність своїх дій щодо відмови позивачеві у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку у 2010 році.
Однак, колегія суддів не погоджується з оскаржуваною постановою суду першої інстанції в частині визнання нечинним рішення про відмову ДПІ у Галицькому районі м. Львова видати ТзОВ «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» свідоцтво про сплату єдиного податку в 2010 році (частина 2 резолютивної частини постанови), з врахуванням наступного.
Частиною першою статті 137 КАС України визначено, що позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулась за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Із матеріалів справи вбачається, що 02.03.2011 року, тобто до початку розгляду справи по суті, представником позивача було подано заяву про уточнення позовних вимог (а.с. 48). Уточнені остаточні позовні вимоги були такими : 1) визнати неправомірними дії ДПІ в Галицькому районі м. Львова щодо відмови у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку у 2010 році; 2) зобов'язати ДПІ в Галицькому районі м. Львова видати свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році за ставкою 6 %.
Однак, всупереч наведених норм КАС України, судом першої інстанції не взято до уваги заяви про уточнення позовних вимог і вирішено первинну неіснуючу позовну вимогу про визнання нечинним рішення про відмову ДПІ в Галицькому районі м. Львова видати ТзОВ СКК «Зелений мис» свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 році. Поряд із цим, судом першої інстанції не вирішено уточненої позовної вимоги про визнання неправомірними дій ДПІ в Галицькому районі м. Львова щодо відмови у видачі свідоцтва на право сплати єдиного податку у 2010 році.
Такі дії суду першої інстанції призвели до суттєвого порушення норм процесуального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи або питання.
У зв'язку із цим, колегія суддів вважає, що оскаржувану постанову суду від 30 березня 2011 року слід скасувати частково, а саме скасувати частину 2 резолютивної частини цієї постанови щодо визнання нечинним рішення про відмову ДПІ у Галицькому районі м. Львова видати ТзОВ «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 р., і в цій частині прийняти нову постанову.
При вирішенні позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі позивачеві свідоцтва про сплату єдиного податку в 2010 році, колегія суддів вважає, що така позовна вимога підлягає до задоволення, з врахуванням вищевикладених підстав.
Оскільки в решта частинах оскаржувана постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою, прийнята з дотриманням норм матеріального і процесуального права, тому решта постанову суду слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів
постановила:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова задоволити частково.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2011 року у справі за позовом ТзОВ «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» до Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинення дій, - скасувати частково, а саме скасувати частину 2 резолютивної частини цієї постанови щодо визнання нечинним рішення про відмову ДПІ у Галицькому районі м. Львова видати ТзОВ «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» свідоцтво про сплату єдиного податку у 2010 р., і в цій частині прийняти нову постанову, якою : визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова щодо відмови у видачі ТзОВ «Санаторно-курортний комплекс «Зелений мис» свідоцтва про сплату єдиного податку в 2010 році.
У решті постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2011 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: М.А. Пліш
Н.М. Судова-Хомюк
Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.06.2011 року.