Постанова від 02.06.2011 по справі 2а-2463/2011

Справа №2а-2463

2011 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2011 року Ленінський районний суд м. Луганська

у складі: головуючого судді Бугери О.В.,

при секретарі Тихенькій О.О.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАРЯ ПЛЮС ВОСТОК» до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дї. В обгрунтування позову позивач зазначив, що рішенням Луганської міської ради від 26.02.2007 року № 13/151 Товариству з обмеженою відповідальністю «ЗАРЯ ПЛЮС ВОСТОК», було передано в оренду терміном на 49 років земельну ділянку за адресою: м. Луганськ, вул. Хєрсонська, на перехресті з вул. Дьоміна, площею 0,3000 га під будівництво та розміщення торговельно-виставкового комплексу, автосалону, станції технічного обслуговування автомобілів, автомийки. Між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі від 04.04.2007 року, зареєстрований 05.04.2007 року за № 040740200059. На підставі рішення Луганської міської ради від 15.05.2007 року № 18/82 були винесені зміни до договору оренди землі від 04.04.2007 року та змінено в п. 1 розділу «Предмет договору»та п. 17 «Умови договору»слова будівництво та розміщення торговельно-виставкового комплексу, автосалону, станції технічного обслуговування автомобілів, автомийки»на слова «будівництво та розміщення багатоповерхового житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями та благоустрій прилеглої території». Укладений договір про внесенні зміни до договору оренди землі від 04.06.2007 року, зареєстрований 07.08.2007 року за № 040760200201. 19.01.2009 року за №110 Управління нерухомим майном Луганської міської ради надало позивачу довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2010 рік з урахуванням коефіцієнту функціонального використання землі 2,5. відповідно до даний довідки відповідачу було встановлено коефіцієнт 2,5 не обґрунтовано та підлягають визнанню противоправними.

27.08.2010 року замість вказаного рішенням, було прийнято нове рішення Луганської міської ради № 69/27, яким пункти 1,2, 4-10 вказані такими, що втратили чинність, але повноваження Управління нерухомим майном Луганської міської ради по визначенню та зміненню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, втому числі коефіцієнтів функціонального використання земель залишилось без змін. Земельна ділянка площею 0,03000 га, розташована за адресою м. Луганськ вул. Хєрсонська на перехресті з вул. Дьоміна надана позивачу в оренду під будівництво та розміщення автозаправної станції з поміщення для сервісного обслуговування водіїв. На це час на зазначеній земельної ділянці будівництво не закінчено. Ніякого прибутку з використання цієї земельної ділянки позивач не отримує. У зв'язку з чим, відповідач при видачі даних для розрахунку орендної плати або довідки повинен вказувати коефіцієнт функціонального використання 0,5. який передбачений для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво.

Позивач вважає такі дії відповідача зі збільшення зазначеного коефіцієнту незаконними та необґрунтованими, у зв'язку з чим і змушені звернутися до суду з позовом для захисту свого порушеного права.

У судове засідання представник позивача не з'явився, подав суду заяву, просив розглядати справу за відсутності їх представника, вимоги позову підтримав.

У судовому засіданні представник відповідача - Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів проти позову заперечував з посиланням на те, що позивачем здійснюється комерційна діяльність, тому було і застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,5 та у задоволені позовних вимог просив відмовити. Письмові заперечення долучені до матеріалів справи.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Луганської міської ради від 26.02.2007 року № 13/151 Товариству з обмеженою відповідальністю «ЗАРЯ ПЛЮС ВОСТОК», було передано в оренду терміном на 49 років земельну ділянку за адресою: м. Луганськ, вул. Хєрсонська, на перехресті з вул. Дьоміна, площею 0,3000 га під будівництво та розміщення торговельно-виставкового комплексу, автосалону, станції технічного обслуговування автомобілів, автомийки. /а.с. 7/.

Між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі від 04.04.2007 року, зареєстрований 05.04.2007 року за № 040740200059. /а.с. 8-12/.

На підставі рішення Луганської міської ради від 15.05.2007 року № 18/82 були винесені зміни до договору оренди землі від 04.04.2007 року та змінено в п. 1 розділу «Предмет договору»та п. 17 «Умови договору»слова будівництво та розміщення торговельно-виставкового комплексу, автосалону, станції технічного обслуговування автомобілів, автомийки»на слова «будівництво та розміщення багатоповерхового житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями та благоустрій прилеглої території». Укладений договір про внесенні зміни до договору оренди землі від 04.06.2007 року, зареєстрований 07.08.2007 року за № 040760200201. /а.с. 16/.

19.01.2009 року за №110 Управління нерухомим майном Луганської міської ради надало позивачу довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2010 рік з урахуванням коефіцієнту функціонального використання землі 2,5. відповідно до даний довідки відповідачу було встановлено коефіцієнт 2,5 /а.с. 23-24/.

27.08.2010 року замість вказаного рішенням, було прийнято нове рішення Луганської міської ради № 69/27, яким пункти 1,2, 4-10 вказані такими, що втратили чинність, але повноваження Управління нерухомим майном Луганської міської ради по визначенню та зміненню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, втому числі коефіцієнтів функціонального використання земель залишилось без змін. Земельна ділянка площею 0,03000 га, розташована за адресою м. Луганськ вул. Хєрсонська на перехресті з вул. Дьоміна надана позивачу в оренду під будівництво та розміщення автозаправної станції з поміщення для сервісного обслуговування водіїв.

Як встановлено судом, на цей час на зазначеній земельної ділянці будівництво не закінчено. Ніякого прибутку з використання цієї земельної ділянки позивач не отримує. У зв'язку з чим, відповідач при видачі даних для розрахунку орендної плати або довідки повинен вказувати коефіцієнт функціонального використання 0,5. який передбачений для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво.

Судом встановлено, що повноваження Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів щодо надання орендарям для обчислення ними розміру річної орендної плати довідки розрахунків розмірів земельного податку (річного), визначення розміру орендної плати у гривнях, яка діє на момент укладання договору оренди землі, та включення її до умов договору оренди землі на підставі рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного, визначення та змінення на підставі відповідних документів нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в тому числі коефіцієнти функціонального використання земельних ділянок, про що надавати відповідні довідки, передбаченні рішенням Луганської міської ради № 69/27 від 27.08.2010 року .

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю- це платіж , який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренді землі.

За частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.

Норми Податкового Кодексу України вказують на те, що єдиною підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 8 Договору оренди землі, річна орендна плата встановлюється в розмірі земельного податку (річного) у гривнях збільшеного коефіцієнт 2,5.

Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, згідно ст. 274 Податкового кодексу України, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку позивач має сплачувати за Договором, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008 року.

Відповідачем при приведенні у Довідках про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2009 та 2010 роки був прийнятий розрахунок вартості землі 1 м. кв. згідно із функціональним призначенням для земельних ділянок комерційного використання.

Також судом встановлено, що відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11 встановлюються коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф). П.13 вказаного Порядку визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

П. 3.3 Порядку визначає, що нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за відповідною формулою, яка, в свою чергу, залежить від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

У п.3.10 Порядку зазначено про порядок розрахунку вартості одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання, для чого повинен враховуватись коефіцієнт функціонального використання, який згідно абзацу першого п. 3.5 вказаного Порядку характеризує функціональне використання земельної ділянки та ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Значення коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки наведені у Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 зазначеного Порядку і вказані в таблиці 1.1., згідно якої для земель, зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво визначений функціональний коефіцієнт 0,5, для земель комерційного використання визначений функціональний коефіцієнт 2,5, «інші землі»- землі зелених насаджень визначений функціональний коефіцієнт 0,5., та інше.

Приймаючи до уваги те, що вищевказана земельна ділянка надана позивачу в оренду під будівництво та розміщення автозаправної станції з поміщення для сервісного обслуговування водіїв. На це час на зазначеній земельної ділянці будівництво не закінчено. Ніякого прибутку з використання цієї земельної ділянки позивач не отримує. У зв'язку з чим, відповідач при видачі даних для розрахунку орендної плати або довідки повинен вказувати коефіцієнт функціонального використання 0,5, який передбачений для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво.

У зв'язку з вищевикладеним та з аналізу вищевказаних норм законодавства можливо зробити висновок, що відповідачем при видачі Довідок про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати повинен вказуватись коефіцієнт функціонального використання 0,5 (Кф -0,5) -який передбачений для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво, оскільки земельна ділянка відноситься до категорії земель -землі, зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво. У зв'язку з чим відповідач з урахуванням додатку 1 до вказаного Порядку повинен був застосувати коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф у розмірі 0,5.

Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

На підставі ст. 104 КАС України, встановлено, що до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

На підстав викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 18, 158, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про оренду землі», ст. 125 Земельного Кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «ЗАРЯ ПЛЮС ВОСТОК»даних для розрахунку орендної плати на 2009 рік від 19.01.2009 року за №110, згідно з якою застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,5 для земельної ділянки площею 0,03000 га, що розташована за адресою м.Луганськ вул.Хєрсонськая на перехресті з вулицею Дьоміна.

Визнати протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «ЗАРЯ ПЛЮС ВОСТОК»даних для розрахунку орендної плати на 2010 рік від 13.01.2010 року за №99, згідно з якою застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,5 для земельної ділянки площею 0,03000 га, що розташована за адресою м.Луганськ вул.Хєрсонськая на перехресті з вулицею Дьоміна.

Зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів встановити з 01.01.2009 року при розрахунку орендної плати за земельну ділянку площею 0,03000 га за адресою м.Луганськ вул.Хєрсонськая на перехресті з вулицею Дьоміна, яка була передана в оренду ТОВ «ЗАРЯ ПЛЮС ВОСТОК»відповідно до договору оренди землі від 04.04.2007 року зі змінами до нього, державна реєстрація від 07.08.2007 року за №040760200201 під будівництво та розміщення автозаправної станції з приміщеннями для сервісного обслуговування водіїв, коефіцієнт функціонального використання 0,5 «інші землі, зайнятті поточним та відведених від майбутнє будівництво, до прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту у встановленому законодавством порядку, про що на відповідний рік видавати відповідні Довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку розміру орендної плати на зазначену земельну ділянку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий: суддя О.В.Бугера