Справа № 2-а/1970/1034/11
"18" квітня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
представника позивача Сеника О.І.
представника відповідача Колодія С.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом Тернопільського обласного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Атіква» про стягнення штрафу на суму 3628 грн., суд-
Тернопільський обласний центр зайнятості, надалі позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Атіква», надалі відповідач, про стягнення штрафу на суму 3628 грн.
Позов мотивовано тим, що 25.10.2010 року було проведено перевірку щодо дотримання вимог ст.5 Закону України «Про зайнятість населення». За результатами проведеної перевірки було складено акт, в якому зафіксовано факт порушення відповідачем положень ст.5 Закону України «Про зайнятість населення». За відмову у прийомі на роботу громадян із категорій соціально незахищених у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, враховуючи встановлені порушення на відповідача було накладено штраф в сумі 3628грн. Відповідачем дана сума штрафу у визначені строки сплачена не була.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у заяві та просить їх задовольнити.
Представник відповідача позову не визнав, пояснивши, що позивачем при проведенні перевірки в порушення вимог рішення виконавчого комітету ТМР №1755 від 6.11.2009р. не було повідомлено ТзОВ «Атіква»про встановлену бронь, для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 6.11.2009р. «Про бронювання робочих місць на підприємствах, організаціях та установах міста Тернополя для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту на 2010 рік»встановлено зокрема для товариства з обмеженою відповідальністю «Атіква»квота на 2 квартал 2010р. в кількості 2 чоловік із категорії жінки, які мають дітей до 6 років, одинокі матері, які мають дітей віком до 14 років або дітей інвалідів.
Листом ТзОВ «Атіква»від 26.11.2009р. у відповідь на рішення виконавчого комітету ТМР №1755 від 6.11.2009р. повідомило Тернопільський міський цент зайнятості, що підприємством на 2010 рік заброньовано 4 робочих місця.
Головним спеціалістом по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Тернопільського ОЦЗ Дзюбановською Н.З. 25.10.2010 року було проведено перевірку ТзОВ «Атіква»щодо дотримання вимог Закону України “Про зайнятість населення”.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 25.10.2010 року, в якому зафіксовано, що для працевлаштування на посаду оператора заправних станцій Тернопільським міськрайонним центром зайнятості 22.06.2010 року було видано направлення за №19011004020015014 для працевлаштування в рахунок квоти безробітної ОСОБА_5. Однак, підприємством вказаній особі було відмовлено в прийнятті на роботу з мотивації кандидатура не відповідає вимогам, хоч ця безробітна належить до категорію осіб, для яких заброньоване вказане робоче місце та відповідає вимогам роботодавця до нього.
У зв'язку з відмовою у прийнятті на роботу громадян із числа категорій, зазначених у п.1. ст.5 Закону України «Про зайнятість населення»у межах встановленої броні на підприємство накладено штраф в сумі 3628 грн., який необхідно було внести в 30 -денний строк.
Штраф на суму 3628 грн. відповідачем на час розгляду справи не сплачений.
Згідно постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.12.2010р. справа №3795/10/1970 у позові ТзОВ «Атіква»до Тернопільського обласного центру зайнятості про скасування акту перевірки від 25 жовтня 2010 року №17 відмовленно повністю, рішення суду набрало законної сили.
Відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про зайнятість населення»держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту на ринку праці. До таких громадян належать жінки, які мають дітей віком до шести років, одинокі матері, які мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, молодь, яка закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних або вищих навчальних закладах, звільнилися зі строкової військової служби або альтернативної (невійськової) служби і якій надається перше робоче місце, дітям-сиротам, які залишилися без піклування батьків, а також особам, яким виповнилося п'ятнадцять років і які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть прийматись на роботу, особи перед пенсійного віку, особи, звільненні після відбуття покарання або примусового лікування, інваліди, які не досягли пенсійного віку. Для працевлаштування вищезазначених категорій громадян місцеві державні адміністрації або виконавчі комітети міських рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними 5 відсотків загальної кількості робочих місць.
Стаття 20 Закону України «Про зайнятість населення» покладає на підприємства, установи, організації обов'язок щодо працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці.
Як підтверджується актом перевірки від 25.10.2010р. та матеріалами справи відповідач відмовив у прийомі на роботу громадянці ОСОБА_6 у зв'язку з тим, що кандидатура не відповідає вимогам, хоча вказана безробітна належить до категорії осіб, для яких заброньоване дане робоче місце та відповідає вимогам роботодавця до нього.
Установлена броня на підприємстві на вакансію оператора заправних станцій на яку претендувала ОСОБА_5 була введена, як актуальна в базу вакансій служби зайнятості.
Частиною 3 статті 5 Закону України «Про зайнятість населення»передбачено, у разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї статті (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Одержані кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і можуть використовуватися для фінансування витрат підприємств, установ та організацій, які створюють робочі місця для цих категорій населення понад встановлену квоту.
Враховуючи те, що відповідачем неправомірно відмовлено у прийомі на роботу громадянці із числа категорій осіб, для яких заброньоване дане робоче місце, позивачем було до ТзОВ «Атіква»застосовано штраф в сумі 3628 грн.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача про те, що йому в порушення вимог рішення виконавчого комітету ТМР №1755 від 6.11.2009р. не було повідомлено про встановлену бронь, для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту. Дані обставини спростовуються листом ТзОВ «Атіква»від 26.11.2009р. у відповідь на рішення виконавчого комітету ТМР №1755 від 6.11.2009р., яким відповідач повідомив Тернопільський міський цент зайнятості, що підприємством на 2010рік заброньовано 4 робочих місця. Виходячи з даного листа видно, що позивачеві станом на 26.11.2009р. було відомо про рішення виконавчого комітету ТМР №1755 від 6.11.2009р. та самостійно повідомлено про наявність на підприємстві 4 робочих місць в 2010р.
Заперечення відповідача щодо порушення позивачем вимог Закону України «Про зайнятість населення»при складання акту перевірки та неправильного розрахунку штрафних санкцій спростовуються обставинами встановленими у постанові Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.12.2010 року по справі №3795/10/1970 за позовом ТзОВ «Атіква»до Тернопільського обласного центру зайнятості про скасування акту перевірки від 25 жовтня 2010 року №17, яка набрала законної сили.
Згідно ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи, що акт перевірки додержання вимог статті 5 Закону України «Про зайнятість населення»від 25.11.2010 року є чинним та не скасований у встановленому порядку, то вказані у ньому вимоги щодо внесення ТзОВ «Атіква»штрафу в сумі 3628 гривень є чинними і підлягають до виконання.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо проведення перевірки та накладення штрафу відповідають вимогам чинного законодавства, отже позовні вимоги про стягнення штрафу на суму 3628 грн. підлягають до задоволення в повному обсязі
Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір та судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 69, 70, 71, 94, 128, 160-163, КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Атіква" на користь Тернопільського обласного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття 3628 (три тисячі шістсот двадцять вісім гривень) штрафу на рахунок Тернопільського міськрайонного центру зайнятості №37177305900002, код 14029303, МФО 838012 в УДК в Тернопільській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Постанова складена в повному обсязі та підписана 21 квітня 2011р./
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.