Справа № 10960/10/1570
18 жовтня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
при секретарі судового засідання: Мануліковій О.О.,
за участю сторін:
від позивача (представник) - ОСОБА_1, за довіреністю
від відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за адміністративним позовом Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4 847 грн.00 коп., -
До суду з адміністративним позовом звернулася Любашівська міжрайонна державна податкова інспекція до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4 847 грн.00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної фахівцями Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання ним порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, був складений та підписаний акт перевірки від 16.02.2010 року №0030/15/22/23/2471900077, яким встановлено порушення відповідачем вимог п.12, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 06.07.1995 року №265/95-ВР.
На підставі вище зазначеного акту перевірки Любашівською МДПІ по відношенню до відповідача прийнято рішення від 18 лютого 2011 року № 0000332370 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4847 грн. 00 коп. Зазначені штрафні (фінансові) санкції відповідачем у добровільному порядку не сплачені, тому позивач просить їх стягнути у судовому порядку.
Представник позивача у відкритому судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити позивачу у їх задоволенні.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, судом по справі встановлені наступні факти та обставини.
ОСОБА_2 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 18.06.2001 року, що підтверджується реєстраційною карткою суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи (а.с.4), як платник податків знаходиться на обліку в Любашівській міжрайонній державній податковій інспекції.
На підставі направлення на перевірку та відповідно до плану-графіку фахівцями Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції ОСОБА_3, ОСОБА_4 було проведено перевірку господарської одиниці-крамниці, магазину «Бриз», що розташований за адресою: Одеська область, смт. Любашівка, вул. Леніна, 93, що належить ФОП ОСОБА_2, з метою перевірки дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами проведеної перевірки фахівцями Любашівської МДПІ було складено та підписано акт перевірки від 16.02.2010 року №0030/15/22/23/2471900077, яким встановлено порушення відповідачем вимог п.12, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 06.07.1995 року №265/95-ВР, а саме: на місці проведення розрахунків, була наявна грошова сума, яка не відповідає фіскальному денному Х звіту (згідно з описом наявних готівкових коштів) (а.с.10), а також було виявлено порушення відповідачем встановленого порядку ведення обліку товарних запасів, що знаходяться на реалізації, що підтверджується відповідним описом (а.с.9).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 від підпису акту перевірки та інших матеріалів перевірки відмовився, про що свідчить акт відмови підписання матеріалів перевірки (а.с.11).
На підставі вище зазначеного акту перевірки Любашівською МДПІ було винесено рішення від 18 лютого 2011 року № 0000332370 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4847 грн. (а.с. 13).
Вказане рішення було направлено позивачем на адресу відповідача рекомендованим листом та отримано ним 24.02.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.14), але у строки встановлені чинним законодавством штрафні фінансові санкції відповідачем у добровільному порядку не сплачені, та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій належним чином не оскаржено.
Також, заборгованість ФОП ОСОБА_2 перед Любашівською МДПІ підтверджується даними облікової картки платника від 15.09.2011 року (а.с.54).
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, вислухавши думку представника позивача та відповідача, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 10 пункту 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(що був чинний на час проведення перевірки) податкові органи здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів. Для цього відповідно до ст. 11 цього Закону органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Згідно з ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Судом встановлено, що відповідно до плану -графіку, та на підставі направлення на проведення планової перевірки № 31/23-7017 від 11.02.2010 року (а.с. 8) фахівцями Любашівської МДПІ ОСОБА_3, ОСОБА_4 була проведена планова виїзна перевірка крамниці суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 з питань перевірки дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Судом із досліджених доказів по справі та пояснень представників сторін встановлено, що перевіряючи були допущені до проведення перевірки.
За результатами вище зазначеної перевірки фахівцями Любашівської МДПІ був складений та підписаний акт перевірки від 16.02.2010 року №0030/15/22/23/2471900077, яким встановлено порушення відповідачем вимог п.12, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 06.07.1995 року №265/95-ВР, а саме: на місці проведення розрахунків була наявна грошова сума, яка не відповідає фіскальному денному Х звіту (згідно з описом наявних готівкових коштів) (а.с.10), а також було виявлено порушення відповідачем встановленого порядку ведення обліку товарних запасів, що знаходяться на реалізації, що підтверджується відповідним описом (а.с.9).
На підставі вище зазначеного акту перевірки Любашівською МДПІ було винесено рішення від 18 лютого 2011 року № 0000332370 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) на суму 4847 грн. (а.с. 13).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(надалі -Закон) визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 1 ст. 3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; відповідно до п. 12 вказаної статті Закону вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів; відповідно до п. 13 вони зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст. 22 вказаного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно з опису наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення перевірки сума готівкових коштів складала 44 грн. (а.с.10), проте показник Х-звіту денного був 0,00 грн. (тобто різниця складає 44грн., що не спростовувалося відповідачем, а отже сума штрафних санкцій за вище зазначене порушення склала 220 грн. (44 х 5=220 грн.).
Також, суд вважає правомірним застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за порушення ним встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на суму 4056 грн. (2028,00грн. х 2 = 4056 грн.) та 571грн.(285 грн. х 2= 571грн.) з наступних підстав.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(надалі -Закон), до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з тим, що недостачі товару було виявлено на суму 285 грн. то штрафна (фінансова) санкція була нарахована на суму 571 грн. (285 грн. х 2 = 571 грн.).
Також, ст. 21 цього ж Закону передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що перевіряючими був складений опис фактичних залишків запасів на загальну суму 2028,00 грн. (а.с. 9), на які були відсутні накладні за місцем їх реалізації, що призвело
до нарахування відповідачу штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4056 грн. (2028,00грн. х 2 = 4056 грн.).
Посилання відповідача на наявність накладних, копії яких були долучені до матеріалів справи, не приймаються судом до уваги, оскільки з матеріалів справи вбачається, що надані накладні були враховані перевіряючими, а накладні на інший товар, відсутні.
На підставі виявлених в акті перевірки порушень позивачем було винесено відносно відповідача рішення про застосування штрафних (фінансових) від 18 лютого 2011 року № 0000332370 на суму 4 847 грн.00 коп. (220+4056+571 = 4 847 грн.00 коп.) (а.с. 13).
Вказане рішення було отримано відповідачем 24.02.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням про отримання поштового відправлення (а.с.14).
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Судом встановлено, що в десятиденний термін з дати отримання рішення, відповідач не оплатив штраф у сумі 4 847 грн.00 коп.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
В зв'язку з чим, суд прийшов до висновку, що представник позивача довів суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та надав необхідні докази в підтвердження своїх позовних вимог, тому з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані представником позивача у справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України, та заборгованість у розмірі 4 847 грн.00 коп. повинна бути стягнута з відповідача.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 9, 10, п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 1, 3,15,17,25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та керуючись ст. ст. 2,4, 71, 94, 69,158,160, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4 847 грн.00 коп. -задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер платника податків та обов'язкових платежів НОМЕР_1, місце проживання: 66502, АДРЕСА_1) штрафні (фінансові) санкції в сумі 4 847 грн. (чотири тисячі вісімсот сорок сім гривень) на користь Державного бюджету України, р/р 31115104700329, код платежу: 21080900, одержувач: УДК в Любашівському районі ГУДК України в Одеській області, код 23214991, МФО 828011.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений 24 жовтня 2011 року.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно: : /підпис/
Суддя Л.Р. Юхтенко