дата документу :
Справа № 2-а-1339/2011
13 вересня 2011 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області про визнання неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю; а також про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності та щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в повному обсязі, -
31.08.2011 року позивач звернувся до адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом.
В письмових запереченнях представник відповідача адміністративний позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні.
Дослідивши письмові заперечення відповідача, матеріали даної справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою судді Бориспільського міськрайонного суду від 13.09.2011 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом, - відмовлено, адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог, заявлених нею до 28.02.2011 року, - залишено без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 є особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, йому встановлена ІІ група інвалідності та призначена пенсія по інвалідності, що підтверджується копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, Серія А № НОМЕР_1, а також копією довідки Сер. КИО-І № НОМЕР_2 (а.с.34-35)
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по адміністративному спору, регулюються ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зокрема, у відповідності до ст.50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.54 цього ж Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
З копії листа заступника начальника управління ПФУ у м. Бориспіль № 574/С-3 від 12.07.2011 року (а.с.23-25) та письмових заперечень представника відповідача вбачається, що управління нараховує та виплачує позивачу пенсію по інвалідності та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах, що є значно нижчими, ніж розміри, встановлені в ст.ст.50, 54 вказаного Закону. При нарахуванні обох видів пенсій відповідач керується постановами Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року та №654 від 16 липня 2008 року. Позивач звернувся до управління з заявою про перерахування та виплату йому пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Листом начальника УПФУ у м. Бориспіль у задоволенні заяви позивача відмовлено.
З огляду на викладене, дії управління ПФ України у м. Бориспіль порушують право позивача на отримання пенсії в повному обсязі. Тому для відновлення цього права належить визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах, що є меншими, ніж передбачені ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 28.02.2011 року.
Крім того, слід зобов'язати відповідача перерахувати з 28.02.2011 року та виплатити позивачу пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням вже виплачених йому платежів.
Зі змісту ст.ст.50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” випливає, що під час визначення розміру пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Тому суддя не бере до уваги положення ч.3 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії не може вважатись підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання надбавки до пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено в ст.ст.50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
З цього приводу суд вважає за необхідне задовольнити вимоги ОСОБА_1 за період з 28.02.2011 року, оскільки відповідачем неправомірно здійснено нарахування та виплату основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, в розмірах, що є меншими ніж визначено ст.ст. 50, 54 указаного Закону.
Однак, при цьому суд враховує положення п.7 Закону України від 14.06.2011 року №3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набула чинності з 23.07.2011 року.
Тому вимоги позивача підлягають задоволенню, а починаючи з 23.07.2011 року з урахуванням розмірів, визначених указаною постановою Кабінету Міністрів України, що діють протягом 2011 року.
Щодо вимог позивача про визнання неправомірними дії відповідача щодо виплати пенсії із застосуванням коефіцієнту підвищення у 3,5 разів відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року №1293 та 12 відсоткового збільшення розміру пенсії відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року №894, то правових підстав для їх застосування судом не
встановлено, оскільки указані постанови встановлювали збільшення розмірів пенсії та додаткової пенсії з урахуванням того, що розмір такої пенсії визначався в значно меншому розмірі, ніж це встановлено в ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на підставі постанов Кабінету Міністрів України, що підтверджується запереченнями відповідача.
В той же час з 23.07.2011 року згідно указаної вище постанови від 06.07.2011 року №745 розмір основної пенсії не може бути нижчим від 1090 грн., а додаткової пенсії за шкоду заподіяну у розмірі 20 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (стосується інвалідів ІІ групи). Оскільки постанови від 27.12.2005 року та від 13.07.2004 року прийняті раніше, вони в даному випадку застосуванню не підлягають, з урахуванням вимог п.7 Закону України від 14.06.2011 року №3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
З викладених підстав вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати за розгляд позовних вимог слід віднести на рахунок державного бюджету України, оскільки позивач та відповідач звільнені від їх оплати при зверненні до суду.
Оскільки розгляд справи відбувався в скороченому провадженні, постанову слід допустити до негайного виконання у відповідності до ст. 256 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69, 71, 86, 99, 100, 159-163, 186, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Дії управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 28.02.2011 року, визнати неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком з дотриманням правових позицій частини 3 статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 28.02.2011 року до 23.07.2011 року з урахуванням вже виплачених йому платежів.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області з 23.07.2011 року здійснювати виплату у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Судові витрати, а саме 3 грн. 40 коп. (судового збору) за розгляд позовних вимог слід віднести на рахунок державного бюджету України, оскільки позивач та відповідач звільнені від їх оплати при зверненні до суду.
У задоволенні іншої частини вимог адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Допустити негайне виконання постанови суду у відповідності до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області С.М.Вознюк