Постанова від 10.10.2011 по справі 5002-23/2382-2011

< Список >

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

10 жовтня 2011 року Справа № 5002-23/2382-2011

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Котлярової О.Л.,

суддів Маслової З.Д.,

Сікорської Н.І.,

за участю представників сторін:

позивача не з'явився (Феодосійської міської ради)

відповідача ОСОБА_1, довіреність №69/11 від 09 червня 2011 року (публічного акціонерного товариства "Морстрой")

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Морстрой" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Доброрез І.О.) від 06 липня 2011 року у справі № 5002-23/2382-2011

за позовом Феодосійської міської ради (вул. Земська, 4, м. Феодосія, 98100)

до Публічного акціонерного товариства "Морстрой"

(вул. Новоросійська/Демидова, буд. 25/7, м. Севастополь, 99011)

про зміну умов договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

У червні 2011 року Феодосійська міська рада звернулася до господарського суду з позовом до закритого акціонерного товариства „Морбуд” про зміну умов договору оренди землі реєстраційний № 040701900181 від 07 серпня 2007 року, укладеного між сторонами, виклавши пункти 1, 5, 9, 36, 48 договору в редакції позивача. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані відмовою відповідача підписувати додаткову угоду від 29 вересня 2010 року до договору оренди № 040701900181 від 07 серпня 2007 року.

В процесі розгляду справи, відповідачем було змінено найменування на Публічне акціонерне товариство „Морстрой”.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 06 липня 2011 року у справі № 5002-23/2382-2011 позов Феодосійської міської ради задоволений частково.

Змінено умови договору оренди землі від 07 серпня 2007 року, укладеного між Публічним акціонерним товариством "Морстрой" та Феодосійською міською радою, виклавши пункти договору у наступній редакції:

"1. П.1- слова зона "Промислово - складська 2" оціночний район № 98" читати: "з 01.01.2009 р. економіко-планувальна зона № 28"

2. П.5 - читати у наступної редакції: "Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. - 10584553,15 грн., з 01.01.2010 р. - 11209041,79 грн."

"3. п. 9 договору читати в наступній редакції: "Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з дня набрання цим рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим законної сили, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 336271,25 грн. за рік".

"4. п. 36 читати у наступній редакції: "Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, шляхом укладання додаткових угод, які з невід'ємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди, щодо зміни умов договору, спір вирішується у судовому порядку.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди, щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду".

"5. доповнити пунктом 48 у наступній редакції: "Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки, крім випадків визначених законом".

Не погодившись з рішенням суду, Публічне акціонерне товариство "Морстрой" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 06 липня 2011 року у справі № 5002-23/2382-2011, прийняти нове рішення, яким у задоволені позовних вимог Феодосійської міської ради відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що рішення господарського суду є необґрунтованим та підлягає скасування у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме у зв'язку з необґрунтованою та безпідставною зміною умов договору у однобічному порядку.

Більш детальніше доводи викладені у апеляційній скарзі.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 08 серпня 2011 року апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Морстрой" прийнято до провадження у складі судової колегії: головуючого судді Остапової К.А., суддів Сікорської Н.І., Ткаченка М.І. та призначено до розгляду на 14 вересня 2011 року.

Розпорядженням виконуючого обов'язки секретаря судової палати Севастопольського апеляційного господарського суду від 13 вересня 2011 року змінено склад судової колегії, суддю Остапову К.А. замінено на суддю Котлярову О.Л., суддю Ткаченко М.І. замінено на суддю Євдокимова І.В.

Головуючим у справі №5002-11/5136-2010 призначено суддю Котлярову О.Л.

Ухвалами апеляційної інстанції від 14 вересня 2011 року, від 22 вересня у зв'язку з неявкою сторін та невиконанням ухвал Севастопольського апеляційного господарського суду, розгляд справи відкладався.

07 жовтня 2011 року до Севастопольського апеляційного господарського суду від представника позивача надійшли письмові пояснення по апеляційній скарзі та додаткові документи.

Розпорядженням виконуючого обов'язки секретаря судової палати Севастопольського апеляційного господарського суду від 10 жовтня 2011 року змінено склад судової колегії, суддю Євдокімова І.В. замінено на суддю Маслову З.Д.

У судовому засіданні апеляційної інстанції 10 жовтня 2011 року представник скаржника підтримав доводи апеляційної скарги, представник позивача не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Враховуючи, що відповідно до частини 2 статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі, судова колегія вважає можливим розглянути скаргу за відсутністю сторін, що не з'явились.

Повторно розглянувши матеріали справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.

На підставі рішення 11 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 30 листопада 2006 року №449 закритому акціонерному товариству „Морбуд” надано в оренду земельну ділянку для промислового використання обслуговування промислової бази площею 3,2489 га, розташовану за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Феодосія, вул. Дружби, буд. №60 зона „Промислово - складська 2” №98, кадастровий номер 0111600000010160065, укладено договір оренди землі від 07 серпня 2007 року.

Договір зареєстровано у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 серпня 2007 року за № 040701900181.

Строк дії договору визначений до 30 листопада 2016 року. (пункту 8 договору).

Відповідно до пункту 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладання договору оренди землі складала 3536345,22 грн.

Орендна плата згідно пункту 9 договору мала вноситися орендарем, починаючи з 30.11.2006 року, в грошовій формі у розмірі 70 726,90грн. за рік, що складало 2 відсотка нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

29 серпня 2008 року рішенням 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради №1698 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії” встановлено розмір земельного податку, відповідно до нормативної грошової оцінки земель міста Феодосії. (а.с. 23)

Дані про економіко-планувальну зону окремої земельної ділянки містяться у витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку окремої земельної ділянки, який виданий Феодосійським міським відділом Кримської регіональної філії державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України”.

Нормативна грошова оцінка земель міста Феодосія розроблена у відповідності до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, а також Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом державного комітету із земельних ресурсів України, Міністерством аграрної політики України, Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262.

У межах населених пунктів базова вартість одного квадратного метра земель диференціюється за економіко-планувальними зонами, які визначаються на основі економічної оцінки території населеного пункту з врахуванням таких факторів як неоднорідність функціонально-планувальних якостей території, рівень інженерного забезпечення та благоустрою території, рівень розвитку сфери обслуговування населення, екологічна якість території, привабливість середовища, наявність історико-культурних та природних пам'яток тощо.

Відповідно до пункту 3.10 Порядку вартість одного квадратного метра земельної ділянки визначеного функціонального використання визначається з врахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця їх розташування в межах економіко-планувальної зони за відповідною формулою Виходячи з цього, економіко-планувальні зони для розрахунку нормативної грошової оцінки землі визначаються на підставі економічної оцінки математичним методом на основі вирахуваних значень по факторних оцінок, визначаючих містобудівну цінність території населеного пункту.

Пунктом 4.1. рішення Феодосійської міської ради № 1698 вказано на необхідність укладання додаткових угод до договорів оренди землі, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства.

28 листопада 2008 року рішенням 41 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради №1842 „Про введення ставок орендної плати за землю” встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших видів використання, що дорівнює 3 відсоткам нормативної грошової оцінки (а.с. 22).

На пропозицію Феодосійської міської ради укласти додаткову угоду від 29 вересня 2010 року до договору оренди від 07 серпня 2007 року № 040701900181, відповідач направив листа від 20 грудня 2010 року №1039/1, згідно з якого відповідач відмовився від укладення додаткової угоди щодо спірної земельної ділянки у зв'язку із значно збільшеною грошовою оцінкою. (а.с. 15-16)

Відповідно до пункту 36 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди - спір вирішується у судовому порядку.

Як слід з матеріалів справи відповідачем додаткова угода не підписана, що і стало підставою звернення з зазначеним позовом.

Проаналізувавши обставини даної справи, перевіривши підстави прийняття оскаржуваного рішення судом першої інстанції, судова колегія дійшла висновку щодо необґрунтованості вимог апеляційної скарги з огляду на наступне.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України та Законом України „Про оренду землі”, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

Згідно з частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 13 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статями 18 та 20 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації і набирає чинності після такої реєстрації.

Істотними умовами договору оренди землі згідно зі статтею 15 Закону України „Про оренду землі” є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 ЦК України). Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 3 додаткової угоди від 29 вересня 2010 року до договору оренди від 07 серпня 2007 року, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем, починаючи з -01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 317 536,59 грн. за рік; 01 січня 2010 pоку, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 336 271,25 грн. за рік.". (а.с. 29)

Рішенням Феодосійської міської ради № 1842 від 28 листопада 2008 року “Про введення ставок орендної плати за землю” встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших категорій земель у розмірі трьох відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до статті 274 Податкового кодексу України земельний податок становить 1% від нормативної грошової оцінки землі.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, тобто з урахуванням статті 274 Податкового кодексу України річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки землі.

Рішенням Феодосійської міської ради № 1842 від 28 листопада 2008 року “Про введення ставок орендної плати за землю” встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших категорій земель у розмірі трьох відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Згідно із пунктом 12 договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Правовими актами органу місцевого самоврядування, на підставі яких позивачем був здійснений перерахунок плати за оренду земельної ділянки, стали рішення Феодосійської міської ради № 1698 від 29 серпня 2008 року „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель в місті Феодосії” та № 1842 від 28 листопада 2008 року „Про ведення ставок орендної плати за землю”, які були оприлюднені.

Даними рішеннями було здійснене нормативне обчислення розміру плати за землю.

Відповідно до частини 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Доводи скаржника про зміну умов договору, спростовуються матеріалами справи, які свідчать про пропозиції позивача щодо укладання додаткової угоди, на яку відповідачем було відмовлено. (а.с. 15)

Відповідно до частин 1, 3 статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно з якими акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до частин 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про зміну умов договору оренди землі.

Також, апеляційна інстанція вважає правомірним висновок суду першої інстанції про необхідність введення в дію змін до договору починаючи з дати набрання судовим рішенням законної сили, оскільки відповідно до частини 5 статті 188 Господарського кодексу України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Посилання скаржника на те, що спірні правовідносини вже були вирішені судом є помилковими, оскільки ухвалою господарського суду міста Севастополя від 03 грудня 2009 року у справі №5020-7/369 позов заступника прокурора міста Феодосії, в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради до закритого акціонерного товариства „Морбуд” про зміну умов договору оренди земельної ділянки, було залишено без розгляду.

Враховуючи вищезазначене, судова колегія дійшла висновку про те, що рішення суду першої інстанції прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись статтями 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Морстрой" залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 06 липня 2011 року у справі № 5002-23/2382-2011 залишити без змін.

Головуючий суддя < Підпис > О.Л. Котлярова

Судді < Підпис > З.Д. Маслова

< Підпис > Н.І. Сікорська

Розсилка:

1. Феодосійська міська рада (вул. Земська, 4, м. Феодосія, 98100)

2. Публічне акціонерне товариство "Морстрой" (вул. Новоросійська/Демидова, буд. 25/7, м. Севастополь, 99011).