< Список >
Іменем України
10 жовтня 2011 року
Справа № 5002-15/28-2011
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Котлярової О.Л.,
суддів Латиніна О.А.,
Маслової З.Д.,
за участю представників сторін:
позивача не з'явився (Феодосійської міської ради)
відповідача не з'явився (товариства з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія")
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія"
на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іщенко І.А.) від 18 серпня 2011 року у справі № 5002-15/28-2011
за позовом Феодосійської міської ради (вул. Земська, 4, місто Феодосія,98100)
до товариства з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія" (вул. Українська, 44, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, 98100)
про зміну умов договору оренди земельної ділянки
У січні 2011 року Феодосійська міська рада звернулася до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Золота лагуна Феодосія” про зміну умов договору оренди земельної ділянки від 13 листопада 2008 року у редакції позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що укладений між сторонами договір оренди землі потребує внесення змін відповідно до норм діючого законодавства, у свою чергу наявні всі необхідні підстави для внесення змін до укладеного з відповідачем договору.
Ухвалою господарського суду від 14 березня 2011 року провадження у справі було зупинено до вирішення Феодосійським міським судом справи №2-а-3913/09.
Ухвалою господарського суду від 08 серпня 2011 року провадження у справі 5002-15/28-2011 було поновлено.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 18 серпня 2011 року у справі № 5002-15/28-2011 позов задоволенно частково. Змінено умови договору оренди землі від 16 серпня 2008 року, укладеного між Феодосійською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія", виклавши пункти договору у наступній редакції:
пункт 1 - "слова "зона "Ближні комиши" оціночний район №95, починаючи з дня набрання законної сили даним судовим рішенням економіко-планцвальна зона №31";
пункт 5 "Норнмативна грошова оцінка земельних ділянок, починаючи з дня набрання законної сили даним судовим рішенням становить 13 416 651,76 грн."
пункт 9 - "Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем, починаючи з дня набрання законної сили даним судовим рішенням, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 402 499,55 грн., за рік".
В задоволенні позову про внесення інших змін до договору відмовлено.
Вирішено питання щодо судових витрат та видачі наказу.
Не погодившись з рішенням суду, товариства з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду та припинити провадження у справі.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовані неповним дослідженням місцевим господарським судом матеріалів справи та порушенням норм матеріального та процесуального права.
Так, на думку скаржника спонукання позивача до укладення додаткової угоди до договору є безпідставними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Більш детальніше доводи викладені у апеляційній скарзі.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 вересня 2011 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія" прийнято до провадження у складі судової колегії: головуючого судді Котлярової О.Л., суддів Євдокимова І.В., Латиніна О.А. та призначено до розгляду на 10 жовтня 2011 року.
04 жовтня 2011 року до Севастопольського апеляційного господарського суду від представника позивача надійшли письмові пояснення по апеляційній скарзі та додаткові документи.
Розпорядженням виконуючого обов'язки секретаря судової палати Севастопольського апеляційного господарського суду від 10 жовтня 2011 року змінено склад судової колегії, суддю Євдокімова І.В. замінено на суддю Маслову З.Д.
У судове засідання апеляційної інстанції 10 жовтня 2011 року представники сторін не з'явились, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи, що відповідно до частини 2 статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі, судова колегія вважає можливим розглянути скаргу за відсутністю сторін, що не з'явились.
Повторно розглянувши матеріали справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
На підставі рішення 35 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради №1659 від 25 липня 2008 року товариству з обмеженою відповідальністю „Золота лагуна Феодосія” передано в оренду на строк до 28 грудня 2017 року земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Феодосія, в районі Ближніх Комишів, площею 5,0 га., кадастровий №0111600000010151018, укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки від 26 серпня 2008 року. (а.с.10-12)
Договір зареєстровано у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 листопада 2008 року за № 040801900292.
Строк дії договору визначений до 28 грудня 2017 року. (пункту 8 договору).
Згідно пункту 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка площею 5,0 га. за рахунок земель не переданих у власність або постійне користування у межах м. Феодосії.
Відповідно до пункту 5 договору, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 4 734 678,88 грн.
Орендна плата згідно пункту 9 договору мала вноситися починаючи з моменту реєстрації даного договору, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 142 040,37 грн. за рік.
Відповідно до пункту 10 Договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації.
29 серпня 2008 року рішенням 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради № 1698 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії” встановлено розмір земельного податку, відповідно до нормативної грошової оцінки земель міста Феодосії. (а. с. 18)
Дані про економіко-планувальну зону окремої земельної ділянки містяться у витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку окремої земельної ділянки, який виданий Феодосійським міським відділом Кримської регіональної філії державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України”.
Нормативна грошова оцінка земель міста Феодосія розроблена у відповідності до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, а також Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом державного комітету із земельних ресурсів України, Міністерством аграрної політики України, Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262.
У межах населених пунктів базова вартість одного квадратного метра земель диференціюється за економіко-планувальними зонами, які визначаються на основі економічної оцінки території населеного пункту з врахуванням таких факторів як неоднорідність функціонально-планувальних якостей території, рівень інженерного забезпечення та благоустрою території, рівень розвитку сфери обслуговування населення, екологічна якість території, привабливість середовища, наявність історико-культурних та природних пам'яток тощо.
Відповідно до пункту 3.10 Порядку вартість одного квадратного метра земельної ділянки визначеного функціонального використання визначається з врахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця їх розташування в межах економіко-планувальної зони за відповідною формулою Виходячи з цього, економіко-планувальні зони для розрахунку нормативної грошової оцінки землі визначаються на підставі економічної оцінки математичним методом на основі вирахуваних значень по факторних оцінок, визначаючих містобудівну цінність території населеного пункту.
Пунктом 4.1. рішення Феодосійської міської ради № 1698 вказано на необхідність укладання додаткових угод до договорів оренди землі, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства.
28 листопада 2008 року рішенням 41 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради №1842 „Про введення ставок орендної плати за землю” встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших видів використання, що дорівнює 3 відсоткам нормативної грошової оцінки (а.с. 17).
Матеріалами справи підтверджується, що вищезазначені рішення Феодосійської міської ради були опубліковані в місцевих засобах масової інформації, тим самим були доведені до відома орендаря, як цього вимагає Закон України „Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Відповідно до довідки відділу Держкомзему України в м. Феодосії вбачається, що нормативна грошова оцінка переданої відповідачу в оренду за договором від 13 листопада 2008 року земельної ділянки складає 13 416 651,76 грн. (а.с.20).
На пропозицію Феодосійської міської ради від 30 липня 2010 року укласти додаткову угоду від 11 червня 2010 року до договору оренди від 13 листопада 2008 року, відповідач не відреагував.
Відповідачем зазначений лист з додатковою угодою було отримано 02 лютого 2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 14).
Відповідно до пункту 36 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди - спір вирішується у судовому порядку.
Як слід з матеріалів справи відповідачем додаткова угода не підписана, що і стало підставою звернення з зазначеним позовом.
Проаналізувавши обставини даної справи, перевіривши підстави прийняття оскаржуваного рішення судом першої інстанції, судова колегія дійшла висновку щодо необґрунтованості вимог апеляційної скарги з огляду на наступне.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України та Законом України „Про оренду землі”, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.
Згідно з частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 13 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статями 18 та 20 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації і набирає чинності після такої реєстрації.
Істотними умовами договору оренди землі згідно зі статтею 15 Закону України „Про оренду землі” є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 ЦК України). Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 3 додаткової угоди від 11 червня 2010 року до договору оренди землі від 13 листопада 2008 року, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем, починаючи з 01 січня 2009 року, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 380 075,12 грн. (триста вісімдесят тисяч сімдесят п'ять гривень 12 коп.) за рік, починаючи з 01 січня 2010 року, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 402 499,55 грн. (чотириста дві тисячі чотириста дев'яносто дев'ять гривень 55 коп.) за рік.. (а.с. 13)
Рішенням Феодосійської міської ради № 1842 від 28 листопада 2008 року “Про введення ставок орендної плати за землю” встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших категорій земель у розмірі трьох відсотків нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до статті 274 Податкового кодексу України земельний податок становить 1% від нормативної грошової оцінки землі.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, тобто з урахуванням статті 274 Податкового кодексу України річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Феодосійської міської ради № 1842 від 28 листопада 2008 року “Про введення ставок орендної плати за землю” встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших категорій земель у розмірі трьох відсотків нормативної грошової оцінки землі.
Згідно із пунктом 13 договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Правовими актами органу місцевого самоврядування, на підставі яких позивачем був здійснений перерахунок плати за оренду земельної ділянки, стали рішення Феодосійської міської ради № 1698 від 29 серпня 2008 року „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель в місті Феодосії” та № 1842 від 28 листопада 2008 року „Про ведення ставок орендної плати за землю”.
Даними рішеннями було здійснене нормативне обчислення розміру плати за землю.
Відповідно до частини 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до частин 1, 3 статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно з якими акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до частин 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно з частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про зміну умов договору оренди землі.
Також, апеляційна інстанція вважає правомірним висновок суду першої інстанції про необхідність введення в дію змін до договору починаючи з дати набрання судовим рішенням законної сили, оскільки відповідно до частини 5 статті 188 Господарського кодексу України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, доводи скаржника не знайшли свого обґрунтування та не можуть бути прийняті судовою колегією до уваги.
Враховуючи вищезазначене, судова колегія дійшла висновку про те, що рішення суду першої інстанції прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись статтями 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія" залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 18 серпня 2011 року у справі № 5002-15/28-2011 залишити без змін.
Головуючий суддя < Підпис > О.Л. Котлярова
Судді < Підпис > О.А.Латинін
< Підпис > З.Д. Маслова
Розсилка:
1. Феодосійська міська рада (вул. Земська, 4, місто Феодосія,98100)
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Золота лагуна Феодосія" (вул. Українська, 44, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, 98100)