Ухвала від 17.10.2011 по справі 6/5025/1673/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

УХВАЛА

"17" жовтня 2011 р.Справа № 6/5025/1673/11

За позовом прокурора Теофіпольського району смт. Білогір'я в інтересах держави в особі Теофіпольської районної державної адміністрації та Управління агропромислового розвитку Теофіпольської районної державної адміністрації, смт. Теофіполь

до Фермерського господарства „Адам”, с. Гальчинці Теофіпольського району

про стягнення 66 400,00 грн. коштів резервного фонду державного бюджету, виділених на часткову компенсацію витрат підприємству, що зазнало збитків внаслідок стихії в 2008 році

Суддя Танасюк О. Є.

За участю представників:

позивача-1 ОСОБА_1. -представник за довіреністю №24/5 від 14.10.2011р.

позивача-2 ОСОБА_2. -представник за довіреністю від 17.10.2011р.

відповідача: ОСОБА_3. -представник за довіреністю №41 від 17.10.2011р.

від прокуратури: Шкадько В.В. -прокурор відділу прокуратури Хмельницької області

Суть спору: прокурор Теофіпольського району в інтересах держави в особі позивачів звернувся з позовом, в якому просить суд стягнути з Фермерського господарства „Адам”, с. Гальчинці Теофіпольського району 66 400,00 грн. коштів резервного фонду державного бюджету, виділених на часткову компенсацію витрат підприємству, що зазнало збитків внаслідок стихії в 2008 році.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі розпорядження голови Теофіпольської РДА № 238/2008-р від 19.08.2008 „Про використання коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні - липні 2008 року на території Теофіпольського району”, виданого на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” та Розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації №428/2008-р від 12.08.2008 „Про розподіл коштів, виділених КМУ на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області”, управління агропромислового розвитку Теофіпольської РДА визначено розпорядником по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, діючих на території Теофіпольського району, які зазнали збитків внаслідок стихії.

Прокурор вказує, що згідно розподілу коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії у 2008 році, ФГ „Адам” с. Гальчинці, Теофіпольського району отримало із резервного фонду державного бюджету 66400 грн. платіжним дорученням №612 від 24.09.2008 управлінням агропромислового розвитку Теофіпольської РДА 66400 грн. було перераховано ФГ „Адам”.

При цьому, відповідно до ч. 2 п. 11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 415, кошти з резервного фонду суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51%, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

Прокурор стверджує, що не зважаючи на визначенні законодавством вимоги щодо обов'язковості повернення грошових коштів, виділених із резервного фонду державного бюджету, відповідач отримані кошти не повернув.

Обґрунтовуючи позов, прокурор посилається на вимоги ст.ст. 526, 530, 610 ЦК України щодо виконання господарських зобов'язань.

В судовому засіданні 17.10.2011р. представник прокуратури позовні вимоги підтримав в повному обсязі, зазначаючи що вони підтверджені доказами, наявними в матеріалах справи.

Представники позивача-1 та позивача-2 в засідання суду прибули, позовні вимоги підтримали, письмових пояснень по суті позову не надали.

Представник відповідача в судовому засіданні та у відзиві на позов за вих.42 від 17.10.2011р. проти позову заперечив, посилаючись на наступне: відповідно до постанови КМУ від 29.03.2002 року №415 „Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду бюджету” підготовка та прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету здійснювалась у встановленому порядку.

Так, у разі визнання доцільності та можливості виділення коштів з резервного фонду бюджету Мінекономіки (уповноважений місцевий орган) готував би відповідний проект рішення, в якому повинно бути визначено: головного розпорядника бюджетних коштів, якому виділяються кошти з резервного фонду бюджету; напрям використання коштів з резервного фонду бюджету; обсяг коштів, який пропонується надати з резервного фонду бюджету; умови повернення коштів, виділених з резервного фонду бюджету.

Відповідач погодився, що платіжним дорученням №612 від 24 вересня 2008 року Управлінням агропромислового розвитку Теофіпольської РДА на рахунок ФГ „Адам” перераховано 66400,0грн.

При цьому, ст. 24 Бюджетного кодексу України, резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду державного бюджету визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. №415 затверджено Порядок використання коштів резервного фонду державного бюджету.

У зв'язку з тим, що Кабінет Міністрів України уповноважений встановлювати порядок використання коштів з резервного фонду, то він також має визначати механізм їх надання та використання на інших умовах у кожній іншій ситуації, ніж це встановлено Порядком, оскільки зазначений фонд власне і призначений для здійснення непередбачених виплат.

Відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Кабмін забезпечує здійснення заходів та приймає рішення з питань ліквідації наслідків стихійного лиха.

Вказує, що із врахуванням наявних обставин, Уряд прийняв розпорядження про часткову компенсацію втрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях. При цьому, ч. 3 постанови Кабміну від 29.03.2002 р. №415 постановлено, що Міністерство фінансів надає роз'яснення щодо застосування Порядку використання коштів резервного фонду бюджету.

Листом від 20.03.2009 р. №31-16040-3-8/1765 Мінфін проінформував Мінекономіки, що з урахуванням нанесених сільськогосподарським виробникам у наслідок стихійних природних явищ у 2007-2008 роках, і в умовах світової фінансової кризи прийняття рішення щодо повернення до бюджету коштів, виділених з резервного фонду держбюджету відповідно до зазначено розпорядження, призведе до погіршення ситуації в агропромисловому комплексі зазначених регіонів.

Також, за інформацією головних розпорядників коштів (листи Волинської облдержадміністрації від 13.03.2009 р. № 1289/26/2-09, Львівської - від 19.03.2009р. №5/5-1640/0/2-09-17, Рівненської-від 12.03.2009 р. №1852/0/01-13/09), розгляд питання щодо повернення коштів через тривалий час після їх використання є неможливим, оскільки при їх виділенні не були визначенні умови повернення та не були укладені відповідні договори із сільськогосподарськими підприємствами.

Стверджує про те, що жодним рішенням місцевих органів влади (як це передбачено постановами КМУ від 29.03.2002 року №415 та від 27.07.2005 року № 647 ) не встановлено обов'язку повернення грошових коштів, не зазначено механізму повернення (частинами, повною сумою) та конкретного строку повернення зазначених коштів. У даних правовідносинах жодний договір не укладався та на адресу ФГ „Адам” не надходило також будь - яких інших документів щодо повернення отриманих коштів. Така ж позиція стосовно спірних правовідносин викладена в Ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.10р. у справі №2а- 4283/09/2670.

Із врахуванням вищевикладеного, відповідач просить відмовити прокурору в позові.

Розглянувши надані в матеріалах справи докази, судом враховується, що вирішення спору по справі 6/5025/1673/11 може вплинути на права та обов'язки Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області, м. Хмельницький та оскільки відповідні кошти відповідачу виділялися з резервного фонду Державного бюджету України.

Відповідно до ст.27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або з ініціативи господарського суду.

За таких обставин, суд вважає за необхідне за власною ініціативою залучити до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Головне управління Державного казначейства України у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Свободи, 70).

Згідно ч.1 п.3 ст.77 ГПК України, господарський суд відкладає розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, зокрема у зв'язку із необхідністю витребування нових доказів.

Враховуючи необхідність витребування нових доказів по справі, а також залучення до участі у справі третьої особи, суд вважає, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, тому з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження усіх обставин, розгляд справи підлягає відкладенню на іншу дату.

Керуючись ст. 27, ч.1 п. 3 ст. 77, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, СУД -

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів -Головне управління Державного казначейства України у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Свободи, 70).

Розгляд справи №6/5025/1673/11 відкласти на 12:00 год. "31" жовтня 2011 р.

Зобов'язати:

- прокурора та позивачів - направити на адресу третьої особи копію позовних матеріалів, докази про таке направлення подати суду, подати докази направлення відповідачу письмової вимоги про необхідність повернення отриманих коштів із резервного фонду державного бюджету.

- третю особу (Головне управління Державного казначейства України у Хмельницькій області) - подати суду копію витягу з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію юридичної особи; письмове пояснення по суті спору із документальним обґрунтуванням своїх доводів та докази, які є у третьої особи.

- позивачів -надати суду письмові пояснення по суті позовних вимог прокурора.

Судове засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1, каб. № 323

Явка повноважних представників сторін, третьої особи та прокурора в засідання суду обов'язкова.

Суддя О.Є. Танасюк